Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Niebywałe odkrycie – ponad 1000 złotych monet z IX wieku wykopane w Jerozolimie

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 25.08.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9759,07 PLN/oz
  
+ 76,32 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
116,46 PLN/oz
  
+ 0,69 PLN

W ubiegłym tygodniu izraelska młodzież odkopała setki złotych monet, które znajdowały się w glinianym naczyniu od ponad tysiąca lat.

Do odnalezienia skarbu doszło 18 sierpnia. Jak poinformował przedstawiciel Muzeum Archeologicznego w Jerozolimie – Israel Antiquities Authority – grupa nastoletnich Izraelczyków zgłosiła się do miejsca, w którym prowadzone są prace wykopaliskowe w centralnej części Izraela.

Skarb został zakopany około 1100 lat temu. Osoba, która go zakopała zapewne planowała odzyskać swoją własność w odpowiednim czasie. Naczynie zostało zabezpieczone gwoździem, aby się nie poruszyło. Możemy wyłącznie domyślać się, dlaczego skarb nie został odkopany przez właściciela” – powiedział kierownik wykopalisk – Liat Nadav-Ziv.

Tożsamość właściciela w dalszym ciągu pozostaje tajemnicą, jednak kierownictwo wykopalisk podejmie wszelkich starań, aby ją odkryć.

„To było niesamowite” – powiedział Oz Cohen, jeden z nastolatków odpowiedzialnych za odnalezienie wyjątkowego skarbu.

Kopałem w ziemi, aż nagle zobaczyłem coś, co początkowo wyglądem przypominało bardzo cienkie liście. Kiedy ponownie spojrzałem, okazało się, że to nie liście, lecz złote monety. Znalezienie tak wyjątkowego, starożytnego skarbu było naprawdę ekscytujące” – dodał Oz Cohen.

Zdaniem Roberta Kolla – eksperta ds. monet w Antiquities Authority – znalezisko jest tym bardziej ciekawe, że pochodzące z IX wieku monety (okres kalifatu Abbasydów) miały ogromną wartość.

Żeby zobrazować, jak dużą wartość miały wówczas monety Kool powiedział, że za całą zawartość glinianego naczynia można było kupić luksusowy dom w jednej z najbogatszych dzielnic – Fustat.

Możesz chcieć również przeczytać