Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Niepokój w USA sięgnął zenitu – złoto zdobywa kolejnych zwolenników

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 03.11.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9231,96 PLN/oz
  
+ 79,15 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,30 PLN/oz
  
+ 5,23 PLN
TavexNews: Niepokój w USA sięgnął zenitu – złoto zdobywa zwolenników

Coraz więcej specjalistów bierze pod lupę przeprowadzone sondaże i aktualne nastroje społeczeństwa, żeby w jak najbardziej precyzyjny sposób określić procentowe szanse na zwycięstwo Donalda Trumpa lub Joe’a Bidena – kandydatów do objęcia urzędu prezydenta USA.

Czy wyniki z 3 listopada okażą się w pełni miarodajne?

Zdaniem Rhony O’Connell – Dyrektora ds. Analizy Rynku w regionie EMEA i Azji – odpowiedź na pytanie o ostatecznego zwycięzcę nie będzie oczywista nawet bezpośrednio po ogłoszeniu wyników. „Najbliższe dni mogą przynieść kontrowersje związane z prawidłowością wyników. Możliwe, że podliczenie głosów oddanych drogą korespondencyjną zajmie trochę czasu, więc powinniśmy podejść do środowego wyniku z dystansem” – podkreśliła specjalistka. Niepewność związana z wynikami utrzyma złoto na obecnym poziomie przez pewien czas”.

Inwestorzy już od dłuższego czasu przygotowują się na wieści zza oceanu, ponieważ wybory w USA są najbardziej „gorącym” tematem w 2020 roku – oczywiście poza pandemią COVID-19. Nic więc dziwnego, że kolejne strategiczne kroki inwestycyjne w dużej mierze będą zależały od tego, kto przez kolejne cztery lata będzie sprawował urząd prezydenta – ergo zarządzał największą gospodarką świata.

Czy obecne warunki ekonomiczne sprzyjają inwestycji w złoto?

Nasuwa się więc pytanie, czy złoto pozostanie jednym z najczęstszych wyborów inwestycyjnych w 2020 roku? Patrząc na obecne niekorzystne podłoże makroekonomiczne wszystko wskazuje na to, że inwestorzy będą kontynuowali trend z minionej części roku.

Podczas gdy pandemia COVID-19 rozwija się w najlepsze, coraz więcej światowych gospodarek decyduje się na wprowadzenie kolejnych ograniczeń. Wczoraj funt brytyjski spadł w stosunku do dolara do najniższego poziomu od czterech tygodni – po tym, jak Anglia ogłosiła wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu w związku z niekontrolowanym, nad wyraz wysokim dziennym przyrostem zachorowań. Podobnie ma się sytuacja w wielu innych kluczowych gospodarkach, m.in. w Niemczech, gdzie nowe obostrzenia łudząco przypominają te z pierwszej połowy roku.

Kolejnym zagrożeniem, płynącym ze sposobu prowadzenia polityki luzowania ilościowego przez większość rządów i banków centralnych, jest inflacja. „Ludzie wciąż pytają o to, gdzie jest inflacja” – powiedział Thorsten Polleit – Główny Ekonomista w Degussa. „Wystarczy spojrzeć na rynki akcji, nieruchomości i ceny obligacji. W tej chwili inflacja dotyka rynki części aktywów. Może minąć trochę czasu zanim inflacja dosięgnie dóbr konsumenckich, ale ostatecznie będzie miało to miejsce”.

Na domiar złego równie wartymi uwagi kwestiami są: deprecjacja głównych walut i utrata wartości pieniądza, niskie i ujemne stopy procentowe czy rosnący dług publiczny.

Inwestorzy w dalszym ciągu darzą zaufaniem fizyczne złoto – LBMA

W obliczu wspomnianych czynników nie jest zaskoczeniem, że chociaż sytuacja na rynku złota na przestrzeni niespełna dwóch miesięcy nieco się uspokoiła wraz z konsolidacją ceny w okolicach 1900 USD za uncję, inwestorzy w dalszym ciągu chętnie lokują kapitał w kruszcu.

Najlepszym potwierdzeniem kontynuacji trendu z pierwszej połowy roku są dane z najnowszego raportu London Bullion Market Association (LBMA), z których wynika, że inwestorzy nadal doceniają rolę złota jako dobrego dywersyfikatora portfela inwestycyjnego. Z comiesięcznego raportu statystycznego dowiadujemy się, że wrzesień był piątym miesiącem z rzędu, kiedy londyńskie skarbce zostały zasilone o rekordową ilość złota. Pod koniec września w Londynie znajdowało się rekordowe 9069 ton złota o równowartości aż 550,2 miliardów dolarów.

Cena złota (XAU-PLN)
9231,96 PLN/oz
  
+ 79,15 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,30 PLN/oz
  
+ 5,23 PLN

Możesz chcieć również przeczytać