Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Obawy inflacyjne przyćmiewają jastrzębi zwrot Rezerwy Federalnej

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 17.12.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10756,40 PLN/oz
  
- 194,30 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,08 PLN/oz
  
- 2,26 PLN
TavexNews: Obawy inflacyjne przyćmiewają jastrzębi zwrot Rezerwy Federalnej

Mogłoby się wydawać, że decyzja Rezerwy Federalnej o przyspieszeniu taperingu, jak i również zmiana narracji ze strony banku i zakomunikowanie otwartości na co najmniej dwie podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku, powinny zaszkodzić złotu, jednak tak się nie stało. Na obwieszczenia Rezerwy Federalnej nieintuicyjnie zareagowało również Wall Street, co pozwala domniemać, że inwestorzy nie do końca wierzą w „jastrzębie nawrócenie” amerykańskich władz monetarnych.

Złoto zyskuje mimo przyspieszenia taperingu w USA

Złoto zyskało na spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, który przyczynił się do zmniejszenia kosztu alternatywnego posiadania tego metalu. W chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 15:51 cena uncji złota oscyluje w okolicach trzytygodniowego maksimum i wynosi 1806,88 USD (+1,23% w ciągu dnia). Analogicznie wzrosła również cena złota wyrażona w polskiej walucie, która aktualnie kształtuje się na najwyższym poziomie od początku miesiąca i wynosi 7411,71 PLN/oz, tym samym notując dzienny wzrost o 1,12%. Czy można uznać, że złoto w końcu zyskało wyczekiwany impuls do przerwania cenowej stagnacji?

Fakt, że Jerome Powell – Przewodniczący Rezerwy Federalnej – przyznał, że dotychczas bagatelizowana presja inflacyjna w rzeczywistości stanowi poważny problem, było istotnym sygnałem dla uczestników rynku o możliwości jej utrzymania przez dłuższy czas. Inwestorzy zdają sobie bowiem sprawę, że nawet jeśli Rezerwa Federalna zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w 2022 roku – co na ten moment nie jest nawet w najmniejszym stopniu przesądzone – jej efekt nie będzie natychmiastowy. W tej sytuacji koncentrują swoją uwagę na aktywach, które powszechnie traktowane są jako zabezpieczenie przed destrukcyjnym wpływem inflacji na wartość walut fiducjarnych. Można więc uznać, że zdecydowanie większe wrażenie na inwestorach zrobiło otwarte przyznanie Powella, że inflacja jest problemem, niż to, że Rezerwa Federalna szykuje się do podjęcia działań mających na celu jej wyhamowanie.

Możesz chcieć również przeczytać