Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Odkrycie złoża złota w Egipcie na Pustyni Wschodniej

Autorem artykułu jest Jakub Hertel – opublikowano w kategorii Rynek złota dnia 30.06.2020
Cena złota (XAU-PLN)
7 006,19 PLN/oz
  
+ 90,02 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
89,98 PLN/oz
  
+ 2,31 PLN

Egipskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Zasobów Mineralnych we wtorek dopuściło do opinii publicznej informację o tym, że w południowo-wschodniej części kraju niedawno odkryto złoże złota, którego szacunkowe zasoby wynoszą około 1 miliona uncji!

Nowo odkryte złoże złota w Egipcie

Z oświadczenia Egipskiego Ministerstwa (ang. Ministry of Petroleum and Mineral Resources) dowiadujemy się, że odkryte złoże zlokalizowane jest w obszarze podlegającym i kontrolowanym przez Shalateen Mining Company na Wschodniej Pustyni.

Kolejną istotną informacją jest to, że w ciągu najbliższych 10 lat niezbędnym może okazać się inwestycja ponad 1 miliarda USD w zagospodarowanie złoża. W oświadczeniu nie znajdziemy jednak szczegółów związanych z metodologią zastosowaną do określenia jego wielkości.

Na początku marca Egipt, pragnąc wzbudzić zainteresowanie inwestorów sektorem wydobywczym, rozpoczął aukcję, której przedmiotem była koncesja na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż kopalin na powierzchni 56 000 kilometrów kwadratowych na terytorium Pustyni Wschodniej. Początkowo zakończenie aukcji przewidziane było na lipiec, jednak w związku z pandemią COVID-19 termin został przesunięty na 15 września.

Nowa spółka zostanie utworzona pomiędzy Shalateen Mining Company, a Egipskim Organem ds. Zasobów Mineralnych (państwowym organem regulacyjnym), a jej głównym celem będzie właściwe zagospodarowanie złoża.

Centamin Plc – firma zajmująca się wydobyciem złota – oszacowała, że wydobycie kruszcu w połowie 2017 roku było na poziomie 11,7 miliona uncji (mowa tu o należącej do firmy Centamin Plc kopalni Sukari, będącej jedyną działającą kopalnią złota na Pustyni Wschodniej).

Możesz chcieć również przeczytać