Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Polska wiceliderem w rankingu inflacji w Unii Europejskiej

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 19.05.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10749,60 PLN/oz
  
- 205,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,06 PLN/oz
  
- 2,51 PLN
TavexNews: Polska wiceliderem w rankingu inflacji w Unii Europejskiej

Po tym, jak w ostatnich miesiącach Polska kilkukrotnie stanęła na 1. miejscu podium, jeśli chodzi o wysokość inflacji w UE, w kwietniu uplasowała się na 2. miejscu ustępując jedynie Węgrom.

Inflacja HIPC w Polsce najwyższa od 2001 roku

Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu w kwietniu inflacja HICP wyniosła w Polsce 5,1%, a tym samym okazała się najwyższa od czerwca 2001 roku. Warto odnotować, że w ujęciu rocznym przeciętny wzrost cen mierzony wskaźnikiem HICP w Unii Europejskiej ukształtował się na poziomie 2%, przy czym najniższy wzrost odnotowały kraje przynależące do strefy euro, gdzie wskaźnik pokazał 1,6% (+0,3% w porównaniu do marca).

Wysokość inflacji na Węgrzech i w Polsce zdecydowanie odbiegła od tej odnotowanej w innych regionach UE. W Luksemburgu, który uplasował się na 3.miejscu w rankingu, inflacja okazała się niższa o ponad 1/3 względem lidera. Kolejne miejsca – już poza podium – przypadły Czechom, Szwecji, Rumunii i Litwie, które w kwietniu odnotowały wzrost inflacji HICP kolejno o 3,1%, 2,8% 2,7%, 2,4%.

W tym miejscu warto wskazać na pewne różnice, które mają wpływ na rozbieżność pomiędzy odczytem wskaźnika CPI, na podstawie którego Główny Urząd Statystyczny mierzy inflację, a tym, na którym swoje szacunki opiera Eurostat. Różnice wynikają przede wszystkim ze zróżnicowanego systemu wag i wydatków, czego odzwierciedleniem jest chociażby podejście obu wskaźników do kwestii usług finansowych, a te w Polsce drożeją w zawrotnym tempie.

TavexNews: Polska wiceliderem w rankingu inflacji w Unii Europejskiej

Złoto – antidotum na utratę wartości kapitału?

Złoto, które powszechnie uznawane jest jako forma zabezpieczenia przed inflacją, po raz kolejny tryumfuje. Najlepszym tego dowodem są dynamiczne zmiany na wykresach cen tego kruszcu, które reagują na wzmożony popyt na ten metal – wzrost presji inflacyjnej, który materializuje się w coraz większej liczbie regionów, wyraźnie przekłada się na wzmożone zainteresowanie złotem. Dodatkowym wsparciem dla metalu są przepływy na polu złoto – bitcoin, ponieważ ostatnie regulacje w Chinach, gdzie w życie weszły przepisy zakazujące instytucjom finansowym wyrażanie cen produktów i usług w kryptowalutach, doprowadziły do gwałtownej przeceny i „wykluczenia” z rynku inwestorów wrażliwych na zmienność cen. Od początku maja cena BTC spadła o blisko 13 tysięcy USD!

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Możesz chcieć również przeczytać