Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rezerwa Federalna wciąż w gołębim nastroju – świeże spojrzenie na rynek złota

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 17.12.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9379,56 PLN/oz
  
- 4,95 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,31 PLN/oz
  
+ 0,25 PLN
TavexNews: Rezerwa Federalna wciąż w gołębim nastroju – świeże spojrzenie na rynek złota

Złoto coraz bardziej zbliża się do poziomu 1900 USD/oz w konsekwencji wczorajszego obwieszczenia Jerome Powella po ostatnim w tym roku posiedzeniu FOMC.

Dynamiczne zmiany na wykresach cen złota

Na przestrzeni ostatnich 24 godzin ceny złota wyrażone w dolarach amerykańskich poszybowały w górę, odnotowując wzrost na poziomie 1,83% w ciągu dnia – w punkcie kulminacyjnym złoto przebiło opór na poziomie 1889 USD/oz. W momencie pisania tego tekstu cena uncji złota wyceniania jest nieco poniżej wspomnianego oporu – 1887, 88 USD.

Pozytywny ruch cenowy widoczny jest również na wykresach cen złota wyrażonych w polskiej walucie. W chwili pisania tego tekstu cena złota SPOT oscyluje w okolicach poziomu 6835 PLN/oz (+1,18% w ciągu dnia).

Stosunkowo duża rozbieżność na wykresach wynika głównie z ostatniej słabości dolara amerykańskiego. Obecny kurs USD/PLN kształtuje się na poziomie 3,6209 (-0,66% w ciągu dnia) i jest najniższy od 2,5 roku.

Jakie decyzje podjęła Rezerwa Federalna w sprawie polityki monetarnej?

Zarówno wtorek, jak i środa upłynęły pod znakiem oczekiwania na decyzje w sprawie prowadzenia polityki pieniężnej przez największą gospodarkę świata. Powszechnie oczekiwania rynkowe miały gołębi charakter – zdecydowana większość analityków nie spodziewała się istotnych zmian w zakresie dotychczas podejmowanych przez Rezerwę Federalną działań.

Zgodnie z przewidywaniami Rezerwa Federalna nie zaskoczyła – zobligowała się do pozostania przy obranym już wcześniej kursie. Z wczorajszego przemówienia Jerome Powella wynika, że Bank Centralny USA nie zamierza podnosić stóp procentowych tak długo, jak nie zostanie osiągnięty cel inflacyjny na poziomie 2% (nawet wówczas, gdy bezrobocie spadłoby do poziomów, które w normalnych warunkach sygnalizowałyby presję cenową).

W zakresie programu dalszego skupu aktywów, Rezerwa Federalna postanowiła kontynuować aktualne działania na poziomie minimum 120 miliardów USD miesięcznie do czasu „znaczącego przyszłego postępu” w dziedzinie zatrudnienia i realizacji założeń celu inflacyjnego.

Wsparcie w dalszym ciągu potrzebne

Co więcej, podczas wczorajszego wystąpienia Jerome Powell zwrócił uwagę na to, że argumenty przemawiające za wprowadzeniem bodźców fiskalnych są jak najbardziej uzasadnione. Opinia Przewodniczącego Rezerwy Federalnej nie jest większym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę aktualną sytuację w USA związaną ze ekonomicznymi skutkami trwającej, drugiej fali pandemii.

Wpływ decyzji Rezerwy Federalnej na rynek złota

W obliczu najnowszego obwieszczenia Rezerwy Federalnej kontynuacja trendu spadkowego USD jest jak najbardziej prawdopodobna.  Na już i tak niezbyt optymistyczne prognozy dla amerykańskiej waluty dodatkowo nakłada się perspektywa wprowadzenia kolejnego pakietu bodźców fiskalnych, o których pisałam we wczorajszym artykule.

Opierając się na wspomnianych czynnikach można uznać, że baza pod dalszą ekspansję złota na przestrzeni najbliższych miesięcy jest jak najbardziej solidna. Głównym zagrożeniem dla rynku złota pozostaje szczepionka przeciw COVID-19. Cała procedura szczepień na ten moment jest jeszcze w zarodku i przypomina stąpanie po kruchym lodzie. Niewykluczone, że popyt na złoto wspierany silnymi fundamentami będzie rósł w związku z zainteresowaniem aktywami, które zapewniają ochronę przed inflacją.

Kiedy możemy spodziewać się decyzji kolejnych banków centralnych?

W tym tygodniu warto zaznajomić się z decyzjami kolejnych banków centralnych w zakresie prowadzenia polityki monetarnej. Jeszcze dziś poznamy najnowsze postanowienia banków centralnych Anglii, Norwegii oraz Szwajcarii. Z kolei jutro swoje postulaty przedstawią Centralny Bank Japonii oraz Centralny Bank Rosji.

Możesz chcieć również przeczytać