Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rollercoaster na rynku złota – przyczyny ostatnich wahań na wykresach

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 10.12.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9810,97 PLN/oz
  
+ 145,32 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
115,95 PLN/oz
  
- 1,40 PLN
TavexNews: Rollercoaster na rynku złota – przyczyny ostatnich wahań na wykresach

Wraz z nadejściem grudnia rynek złota odnotował znaczne ożywienie – w porównaniu do wyjątkowo trudnego listopada, kiedy kursy stanęły w obliczu największego od czterech lat miesięcznego spadku – jednak wzrosty cen nie trwały zbyt długo.

Początek końca kryzysu?

Perspektywa wprowadzenia szczepionki na globalne rynki coraz bardziej urzeczywistnia się, o czym świadczą chociażby najświeższe doniesienia z USA.

Szczepionka na COVID-19, opracowana przez koncern farmaceutyczny Pfizer, we współpracy z firmą BioNTech, oczekuje na decyzję FDA odnośnie przyznania zgody na jej dystrybucję w trybie natychmiastowym i tym samym na rozpoczęcie szczepień.

Z dzisiejszych doniesień Wall Street Journal wynika, że Stany Zjednoczone niedługo rozpoczną procedurę „szybkiej dystrybucji szczepionki we wszystkich 50 stanach, gdzie każdy z nich podejmie decyzję, kto będzie miał pierwszeństwo jej zażycia”. Z gazety dowiadujemy się również, że pierwsza szczepionka została zaakceptowana przez FDA, ponieważ „spełniła określone wymagania podczas badania klinicznego, więc [FDA – przyp. red.] dała zielone światło do rozpoczęcia dystrybucji już w ten weekend”.

Z ostatniego oświadczenia Alberta Bourli – Dyrektora Generalnego firmy Pfizer – wynika, że złożenie wniosku w USA stanowi kluczowy etap w drodze do dostarczenia szczepionki na COVID-19 całemu światu „(…) Mamy teraz pełniejszy obraz, zarówno skuteczności, jak i profilu bezpieczeństwa naszej szczepionki, co daje nam wiarę w jej potencjał – dodał Bourla.

Amerykański przestój w sprawie kolejnego pakietu stymulacyjnego

Chociaż negocjacje w sprawie nowego pakietu środków stymulujących nadal trwają, można odnieść wrażenie, że utknęły one w martwym punkcie. Wielu analityków wychodzi jednak z założenia, że „spór” nie toczy się o to, czy pakiet w ogóle zostanie wprowadzony, lecz o to, kiedy to nastąpi i jaka ostatecznie będzie jego wartość.

Tak czy inaczej obecny brak rzeczywistego postępu, który doprowadziłyby do finalizacji rozmów, przy jednoczesnych postępach w kwestii dystrybucji szczepionki, negatywnie wpływa na rynek złota, co znajduje odzwierciedlenie na wykresach cen XAU. Na przestrzeni ostatnich 24 godzin cena złota SPOT wyrażona w dolarach amerykańskich spadła o 1,15% (-0,75% w PLN), do poziomu 1836,12 USD/oz (6731,12 PLN/oz).

PLN korzysta na słabości EUR i USD

Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany na wykresach cen złota nie można pominąć umocnienia polskiej złotówki, która skorzystała na obniżeniu kursu euro i jednocześnie ugruntowała swoją pozycję względem dolara.

Ostatnie dni są wyjątkowo trudne dla amerykańskiej waluty, która to osłabiła się względem głównych światowych walut. Kurs USD/EUR jest najniższy od kwietnia 2018 roku – obecnie wynosi 0,8264 EUR (spadek o 2,68% na przestrzeni miesiąca). W tym miejscu warto zauważyć, że aktualny kurs EUR/PLN oscyluje w okolicach trzymiesięcznego minimum – na ten moment notowania 1 EUR kształtują się na poziomie 4,4344 PLN, tym samym odnotowały spadek na poziomie 1,07% w skali miesiąca.

Co istotne – z perspektywy polskiego inwestora – osłabienie pary USD/EUR jest widoczne również na parze walutowej USD/PLN. Dolar amerykański w dalszym ciągu kontynuuje trend spadkowy względem polskiej złotówki, odnotowując najniższy poziom od ponad dwóch lat. W chwili pisania tego artykułu kurs USD/PLN ukształtował się na poziomie 3,6622 PLN, co jest równoznaczne ze spadkiem o 3,77% w skali miesiąca!

Możesz chcieć również przeczytać