Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rynek pracy w USA – co się pokazuje, a co zamiata pod dywan?

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 12.06.2024
Cena złota (XAU-PLN)
9445,06 PLN/oz
  
- 6,34 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
114,03 PLN/oz
  
- 0,98 PLN
Rynek pracy w USA – co się pokazuje, a co zamiata pod dywan?

Piątkowy raport z rynku pracy w USA wprawił niejednego w osłupienie. Podchodzących do niego bezkrytycznie zastanowić powinno, jak zatrudnienie może rosnąć wraz ze stopą bezrobocia. 

Jak się okazuje, jeśli pełnoetatowe miejsca pracy rozdrobnimy na zajęcia dorywcze, to w ogólnej statystyce można wykazać przyrost miejsc pracy, a więc siłę tego rynku. A że samych pracujących nie przybywa, a dorywcze zajęcia to już zupełnie inna jakościowo liga (choćby pod względem kalkulacji zdolności kredytowej), o tym już jakby ciszej. 

Rynek pracy w USA – co się pokazuje, a co zamiata pod dywan?

Ciszej jest też o modelu Birth-Death, którego BLS (amerykańskie biuro statystyczne ds. rynku pracy) używa do korygowania zmiany zatrudnienia. Od kwietnia ubiegłego roku z tytułu tychże korekt dodano prosto z Excela jedyne 1,9 mln miejsc pracy. Na to, że coś tu się „nie klei” zwrócił właśnie uwagę Bloomberg Economics. 

Rynek pracy w USA – co się pokazuje, a co zamiata pod dywan?

Jak z kolei wygląda struktura tych, którzy na przestrzeni ostatnich lat pracę otrzymali? Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich 3 lat głównymi beneficjentami są osoby urodzone poza USA. A to właśnie te osoby, naturalnie dużo bardziej zainteresowane wszelką pomocą socjalną, po zdobyciu praw wyborczych stanowią wymarzony elektorat Demokratów. Opieszałość administracji Bidena w rozwiązywaniu problemów na granicy nabiera w tym kontekście nieco innego znaczenia. 

Rynek pracy w USA – co się pokazuje, a co zamiata pod dywan

Jak długo amerykański rynek pracy pozostanie „na papierze” mocny, dostarczając Fedowi jastrzębich argumentów? Poza powyższymi kwestiami, także i o tym w materiale video: 

Możesz chcieć również przeczytać