Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rynek pracy w USA rozczarował. Czy Fed wstrzyma się z normalizacją polityki?

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 06.09.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10756,40 PLN/oz
  
- 199,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,08 PLN/oz
  
- 2,20 PLN
TavexNews: Rynek pracy w USA rozczarował. Czy Fed wstrzyma się z normalizacją polityki?

Sierpniowy raport BLS (U.S. Bureau of Labor Statistics) o zatrudnieniu poza rolnictwem miał wyraźnie odmienny charakter względem danych z amerykańskiego rynku pracy publikowanych w ostatnich miesiącach. Jedyną cechą wspólną okazało się „zaskoczenie” wywołane przez tę publikację, jednak w odróżnieniu od czerwca czy lipca, w sierpniu miało ono zdecydowanie negatywny charakter.

Sierpniowe dane z rynku pracy w USA nie sprostały oczekiwaniom ekonomistów

Najnowszy raport o zatrudnieniu poza rolnictwem (ang. non-farm payrolls) pokazał przyrost nowych miejsc pracy o zaledwie 235 tysięcy, co w obliczu mediany prognoz rynkowych na poziomie 750 tysięcy, okazało się niemałym rozczarowaniem. W rezultacie do powrotu do poziomu zatrudnienia sprzed pandemii w dalszym ciągu brakuje 5,3 miliona etatów.

W przeciwnym kierunku względem oczekiwań posunęła się dynamika płac (w zestawieniu miesiąc do miesiąca wzrosła ona o 0,6%, natomiast w ujęciu rok do roku o 4,3%), bowiem konsensus oczekiwań rynkowych zakładał wzrost na poziomie 0,3% miesiąc do miesiąca.

Tapering w USA pod znakiem zapytania

Po publikacji satysfakcjonujących w oczach decydentów z Rezerwy Federalnej danych w ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiały się głosy, że rozpoczęcie ograniczania skali QE za oceanem zbliża się wielkimi krokami. W rezultacie dolar zyskał znaczący argument do umocnienia względem kluczowych walut – w momencie kulminacyjnym indeks amerykańskiej waluty wzrósł do najwyższego poziomu od listopada ubiegłego roku.

Zważywszy na wagę, jaką amerykański bank centralny do tej pory przykładał do poprawy sytuacji na krajowym rynku pracy, nie dziwi fakt, że inwestorzy poddali w wątpliwość rychłe rozpoczęcie normalizacji polityki monetarnej. Jeszcze w lipcu czy sierpniu panowało powszechne przekonanie, że podczas wrześniowego posiedzenia FOMC opublikowany zostanie harmonogram ograniczania skali skupu aktywów. Niewykluczone, że w świetle najnowszego raportu NFP Rezerwa Federalna zdecyduje się podtrzymać mantrę o „niespełnionym warunku powrotu do pełni zatrudnienia” i po raz kolejny odłoży w czasie decyzję w zakresie zacieśniania warunków finansowych.

Złoto zyskuje w roli zabezpieczenia przed inflacją

Wzrost oczekiwań, że Rezerwa Federalna wstrzyma się z rozpoczęciem taperingu umocnił atrakcyjność złota jako zabezpieczenia przed inflacją. Ubiegłomiesięczne przyspieszenie dynamiki płac jest jednym z czynników przemawiających za jej potencjalnym utrzymaniem na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Teoretycznie powinno to skłonić Rezerwę Federalną do normalizacji warunków finansowych, jednak dotychczasowe działania banku wyraźnie wskazują, że w rozgrywce inflacja – rynek pracy, bank centralny priorytetowo będzie kierował się „dobrem” tego drugiego.

W chwili pisania tego tekstu cena złota oscyluje w okolicach dwuipółmiesięcznego maksimum i w chwili pisania tego tekstu wynosi 1823,67 USD/oz, notując nieznaczny dzienny spadek na poziomie 0,08%. Osłabienie amerykańskiej waluty znalazło odzwierciedlenie w spadku ceny złota w złotówkach poniżej kilkukrotnie testowanego w sierpniu psychologicznego oporu na poziomie 7000 PLN/oz. Aktualna cena złota uncji złota wyrażona w polskiej walucie wynosi 6947,26 PLN (+0,11% w ciągu dnia).

Możesz chcieć również przeczytać