Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rynek złota na świecie – Raport za 3. kwartał 2020

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews, Raporty i analizy dnia 30.10.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9966,06 PLN/oz
  
+ 65,37 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
118,88 PLN/oz
  
+ 3,11 PLN
TavexNews: Rynek złota na świecie – Raport za 3. kwartał 2020

Popyt na złoto w 3 kwartale był o 19% niższy rok do roku i ukształtował się na poziomie 892 ton. Podobnie jak w pierwszej połowie roku, tak i w trzecim kwartale głównym motorem napędowym dla globalnego popytu na złoto były inwestycje.

Popyt i trendy na rynku złota – 3 kwartał 2020

Na samym wstępie warto nadmienić, że mimo spodku dotychczasowego popytu na złoto w 2020 roku, wartość inwestycji przewyższyła ubiegłoroczne wyniki (+34,9 mld USD rok do roku). W głównej mierze odpowiedzialny jest za to znaczący wzrost cen kruszcu, które na początku sierpnia sięgnęły historycznych wyżyn – powyżej 2070 USD za uncję.

W 3 kwartale 2020 roku popyt na złoto spadł do 892,3 tony, co jest równoznaczne z najniższym poziomem od 3 kwartału 2009 roku. Spadek popytu na złoto w głównej mierze został spowodowany tym, że konsumenci i inwestorzy w dalszym ciągu borykają się ze skutkami globalnej pandemii. Od początku roku popyt ukształtował się na poziomie 2972,1 tony. Jest to wynik o 10% niższy w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku.

  • Chociaż popyt na złotą biżuterię poprawił się po rekordowo niskim wyniku w 2 kwartale, kolejne ograniczenia społeczne, spowolnienie gospodarcze i wysoka cena złota okazały się uciążliwe dla wielu nabywców biżuterii. Finalnie popyt na biżuterię okazał się o 29% niższy (wyniósł 333 tony) w stosunku do i tak już względnie słabego Q3 w 2019 roku.
  • Z kolei popyt na złote sztabki i monety wzrósł o 49% rok do roku (do 222,1 ton). Rynek fizycznego złota inwestycyjnego został w dużej mierze zdominowany przez popyt na monety bulionowe, ze względu na zainteresowanie aktywami pełniącymi funkcję bezpiecznej przystani na rynkach zachodnich i w Turcji, gdzie monety są bardziej rozpowszechnioną formą inwestowania w złoto. Tak duża różnica pomiędzy wynikami odnotowanymi w 3 kwartale ubiegłego roku, a tymi odnotowanymi teraz, jest najlepszym dowodem na to, jakim zaufaniem inwestorzy na całym świecie darzą fizyczne złoto inwestycyjne.
  • W 3 kwartale 2020 roku napływy do funduszy ETF opartych na złocie okazały się bardzo wysokie. Inwestorzy na całym świecie dodali do swoich portfolio 272,5 tony złota, tym samym zwiększając przepływy do rekordowego poziomu 1 003,3 tony od początku roku.
  • Banki centralne odpowiadają za niewielką sprzedaż netto złota w 3 kwartale – pierwszy tak niski wynik od 4 kwartału 2010 roku. Sprzedaż była generowana głównie przez dwa banki centralne – Uzbekistan i Turcję – natomiast kilka banków kontynuowało stałe, aczkolwiek niewielkie zakupy.
  • Popyt na złoto w technologii utrzymał się na niskim poziomie, spadając o 6% rok do roku (do 76,7 tony). Co ciekawe, widoczna była przyzwoita, kwartalna poprawa, ponieważ niektóre kluczowe rynki wyszły z lockdownu.
  • Całkowita podaż złota spadła o 3% rok do roku w 3 kwartale 2020 do 1223,6 t, pomimo 6% wzrostu udziału złota w recyklingu. Sektor wydobywczy nadal odczuwa skutki ograniczeń wprowadzonych w pierwszej połowie tego roku w związku z pandemią koronawirusa.

Biżuteria – rynek złota 3. kwartał 2020 roku

Popyt na biżuterię w Q3 kontynuował trend z pierwszej połowy 2020 roku, w związku z koniecznością ograniczenia wydatków na produkty drugiej potrzeby i historyczne wysokie ceny złota w różnych walutach.

  • Globalny popyt na biżuterię w 3 kwartale wyniósł 333 tony i uplasował się na trzeciej pozycji, jeśli chodzi o najniższy popyt kwartalny od 1 kwartału 2000 roku.
  • Wysokie ceny złota, które w pierwszej połowie sierpnia sięgnęły historycznego pułapu, na jakiś czas odstraszyły konsumentów.
  • Popyt poprawił się jednak po rekordowo niskim 2 kwartale 2020 roku, ponieważ większość rynków odnotowała przynajmniej częściowe ograniczenie obostrzeń. Popyt na biżuterię w 3 kwartale 2020 roku w dużej mierze został zdominowany przez zakupy online.

Skutki globalnej pandemii COVID-19 nie pozostały bez znaczenia dla zapotrzebowania na biżuterię w 3 kwartale br. Podczas gdy ceny złota sięgnęły historycznych wyżyn, globalny popyt na złotą biżuterię okazał się o 29% niższy w stosunku do 3 kwartału 2019 roku. Pod kątem wartości, spadek popytu nie był aż tak odczuwalny, ponieważ gwałtowny wzrost cen złota poniekąd go zrekompensował: popyt na biżuterię w 3 kwartale stanowi równowartość 20,4 mld USD (spadek o 8% rok do roku). Popyt na biżuterię w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku ukształtował się na poziomie zaledwie 904 ton. Co więcej, na tle analogicznego okresu 2009 roku, kiedy zapotrzebowanie wyniosło 1291,7 tony, obecny wynik wygląda jeszcze gorzej – okazał się o 30% niższy.

Przypomnijmy, że pierwsze trzy kwartały 2009 roku zbiegły się w czasie z globalnym kryzysem finansowym (GFC). Chociaż w 3 kwartale nastąpiło względne ożywienie po drastycznym 2 kwartale, gospodarki na całym świecie pozostały w cieniu pandemii COVID-19, co znajduje odzwierciedlenie w danych liczbowych (zestawienie rok do roku) dla popytu na biżuterię. Rekordowo wysokie ceny złota jeszcze bardziej pogłębiły efekt, ponieważ dotyczyły nie tylko USD (wzrost na poziome 25% od początku roku), ale również innych walut.

Za tak znaczący spadek popytu na biżuterię w głównej mierze odpowiadają Chiny i Indie – ze względu na znaczenie obu krajów dla światowego popytu na rynek złota.

Biżuteria: Chiny

Chiny małymi krokami próbowały przywrócić popyt na biżuterię do stanu sprzed pandemii. W trzecim kwartale 2020 roku popyt na biżuterię wzrósł względem najniższych poziomów w pierwszym kwartale, jednak pozostał bardzo słaby w porównaniu z 2019 rokiem. Popyt w Chinach na biżuterię odnotował 31% odbicie w stosunku do poprzedniego kwartału, po tym jak krajowa gospodarka powoli zaczęła odżywać. Znaczący spadek o 25% rok do roku był jednak mniej dotkliwy niż 52% spadek popytu w 1. półroczu w stosunku do 1. połowy ubiegłego roku.

Popyt na biżuterię w Chinach ukształtował się na poziomie 271 ton, co jest równoznaczne z 43% spadkiem w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. Podczas gdy rosnące ceny złota zniechęcały konsumentów do zakupów złotej biżuterii w lipcu, obniżka ceny o 10% od sierpniowego szczytu wsparła popyt w pozostałej części kwartału.

Kwartalne ożywienie uzyskało dodatkowe wsparcie dzięki weselom, ponieważ wiele par podjęło decyzję o przełożeniu ceremonii na 3. i 4. kwartał, w związku z sytuacją pandemiczną. Wesela, które miały odbyć się w 1. połowie roku, w większości zostały odwołane, a 3 kwartał przyniósł powolne ograniczanie i znoszenie obostrzeń. Partnerzy z branży jubilerskiej wskazują, że sprzedawcy aktywnie gromadzili zapasy, oczekując na boom sprzedażowy złotej biżuterii ślubnej w 3 kwartale i istnieje prawdopodobieństwo, że trend ten będzie kontynuowany w 4 kwartale. Według raportu Suning.com – jednej z największych platform zakupowych online w Chinach – we wrześniu sprzedaż internetowa biżuterii ślubnej odnotowała wzrost o 129% rok do roku.

Innowacje przyciągnęły uwagę wielu młodych konsumentów. Dostrzegając pojawiający się trend „China Fashion” wśród młodych konsumentów, jubilerzy skupili swoją uwagę na promocji takich produktów, które w postrzeganiu młodszej części społeczeństwa są uznawane za bardziej stylowe. Prym w tej dziedzinie naturalnie wiodą delikatne projekty w przystępnych cenach. Jak wynika z najnowszych badań World Gold Council, dotyczących preferencji konsumenckich, jedną z głównych barier uniemożliwiających młodym chińskim konsumentom kupowanie złotej biżuterii jest brak atrakcyjnych wzorów. Tworzenie innowacyjnych produktów o różnych stylowych wzorach mogłoby pomóc tę barierę zniwelować.

Tegoroczne chińskie walentynki, które przypadły na 14 sierpnia, nie miały zbyt dużego przełożenia na popyt na złotą biżuterię. Można to poniekąd uznać za reakcję na bardzo wysokie ceny złota obowiązujące w tamtym okresie. Niektórzy sprzedawcy detaliczni skupili swoje działania promocyjne na klejnotach, wierząc, że upłynie trochę czasu, zanim konsumenci zaakceptują wyższą cenę złota. Krajowi producenci byli zdecydowanie bardziej odporni, jeśli chodzi o wyniki kwartalne, na przykład Chow Tai Fook i Luk Fook zgłosiły otwarcia odpowiednio 261 i 58 sklepów!

Biżuteria: Indie

Popyt na biżuterię w Indiach nieznacznie poprawił się po rekordowo niskim drugim kwartale, ale pozostał znacznie poniżej poziomów z 2019 roku – był o 48% niższy rok do roku (wyniósł zaledwie 52,8 ton).

Indyjscy konsumenci stanęli w obliczu licznych obostrzeń i rosnących cen złota, a okresy Pitru Paksha i Adhik Maas, uważane przez Hindusów za niepomyślny czas na zakup złota, dodatkowo osłabiły popyt na biżuterię. Lokalna cena złota przekroczyła 50 000,00 rupii za 10 gramów kruszcu, co doprowadziło do ograniczenia zakupów złota do koniecznego minimum.

Gwałtowny wzrost cen doprowadził dodatkowo do zmian preferencji konsumenckich – wzrosło zainteresowanie produktami lżejszymi o niższej zawartości czystego złota. Trend zakupowy wśród konsumentów został zdominowany przez ekonomiczne skutki obostrzeń wprowadzonych w celu powstrzymania dalszego rozwoju pandemii. PKB Indii spadło o 23,9% w drugim kwartale 2020 roku i oczekuje się, że trzeci kwartał przyniesie kolejny spadek na poziomie 12,7%. Nad wyraz negatywne nastroje konsumentów znalazły również odzwierciedlenie w badaniu zaufania konsumentów, prowadzonym przez Bank Rezerw Indii. Wskaźnik zaufania konsumentów spadł we wrześniu 2020 roku do najniższego poziomu w historii (do 49,9 – względem 53,8 w lipcu). Co ciekawe, coraz więcej hinduskich konsumentów decyduje się na wykorzystanie złota jako zabezpieczenia pożyczek.

Biżuteria: Turcja i Bliski Wschód

W Turcji popyt na biżuterię spadł o 22% rok do roku (do 6,5 tony). Chociaż było to stosunkowo mocne odbicie od rekordowo niskiego poziomu odnotowanego w drugim kwartale (4 tony), to w dalszym ciągu jest to jeden najgorszych kwartałów na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Mimo złagodzenia obostrzeń związanych z ceremoniami ślubnymi – co doprowadziło do niewielkiego wzrostu popytu – rekordowa cena złota w lirach w sierpniu stłumiła ożywienie.

Podobnie jak w przypadku Turcji, tak i w przypadku pozostałych rynków Bliskiego Wschodu, gdzie niskie ceny energii i odpływ indyjskich emigrantów, w połączeniu z załamaniem rynku turystycznego i historycznie wysokimi cenami złota, wpłynęły na znaczące ograniczenie popytu. Popyt regionalny spadł o 27% rok do roku (do 26,6 tony). Prym spadkowy wiodły Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie, odnotowując straty na poziomie odpowiednio 34% i 30%. W Arabii Saudyjskiej dodatkową przeszkodą dla popytu okazała się zmiana podatku VAT na biżuterię z 5% do 15%, która weszła w życie z dniem 1 lipca, co poskutkowało spadkiem popytu o 24% rok do roku (do 7,2 ton).

Biżuteria: USA

Rynek amerykański na tle globalnym okazał się stosunkowo odporny na ekonomiczne skutki pandemii i w 3 kwartale odnotował niewielki 3% spadek rok do roku. W porównaniu ze średnią z poprzednich pięciu lat, popyt w stosunku do tego samego okresu ukształtował się na poziomie 71 ton (spadek o 8%).

Podczas gdy w 3 kwartale 2020 roku popyt na biżuterię w USA w sklepach stacjonarnych utrzymywał się na bardzo niskim poziomie (konsumenci stronili od sklepów i centrów handlowych), sprzedaż internetowa przejęła pałeczkę. Niemniej jednak rynek ten pozostaje zamglony, szczególnie przez to, że grupy o niższych dochodach, które w pierwszej kolejności generują popyt na produkty pierwszej potrzeby, dotkliwie odczuwają skutki pandemii. Podczas gdy spowolnienie gospodarcze nie miało większego wpływu na popyt na pierścionki zaręczynowe, zapotrzebowanie na obrączki zostało ograniczone w związku z przekładaniem ceremonii ślubnych.

Biżuteria: Europa

Popyt na biżuterię w Europie w 3 kwartale 2020 roku ukształtował się na poziomie 10,3 tony i był o 17% niższy rok do roku. Warto nadmienić, że nastąpiła zdecydowana, kwartalna poprawa o 32%, która poniekąd odzwierciedla uwolnienie popytu, w 2 kwartale tak mocno stłumionego przez obostrzenia. Podobnie jak powszechne opóźnienia w chrztach, komuniach czy ślubach, tak i osłabienie sektora turystycznego odegrało kluczową rolę dla wysokości popytu na złotą biżuterię w 3 kwartale, w szczególności w południowej Europie.

Biżuteria: Azja

Wszystkie mniejsze rynki azjatyckie odnotowały kwartalne ożywienie popytu na biżuterię po skrajnej słabości pierwszego półrocza. Niestety jednocześnie prawie wszyscy doświadczyli znaczących, dwucyfrowych spadków w perspektywie rokrocznej – w tym porównaniu popyt pozostał pod presją obaw o drugą falę pandemii.

Największe straty dotknęły Tajlandii, Indonezji i Wietnamu – we wszystkich przypadkach popyt zmniejszył się o połowę. Gospodarka Tajlandii od lutego pozostaje dodatkowo pod wpływem ograniczeń w turystyce. Popyt na biżuterię wyniósł zaledwie 1,4 tony, tym samym zbliżył się do poziomów obserwowanych w latach 2009-2011. Na przestrzeni ostatnich dwóch kwartałów recykling złotej biżuterii gwałtownie wzrósł, tym samym odzwierciedlając stres ekonomiczny wśród części populacji o niskich i średnich dochodach. W Wietnamie sytuacja również okazała się wyjątkowo niekorzystna, choć w ostatecznym rozrachunku wyniki dużych sprzedawców biżuterii znacznie przewyższyły wyniki małych i średnich jubilerów.

Japonia okazała się stosunkowo odporna na ekonomiczne konsekwencje pandemii i w 3 kwartale odnotowała spadek rok do roku o zaledwie 5%. Dosyć dobre wyniki można przypisać powszechnemu popytowi na biżuterię o wysokiej zawartości czystego złota, z dużym naciskiem na inwestycje. Sprzedaż biżuterii ślubnej również okazała się zadowalająca, ponieważ większość odroczonych ślubów ostatecznie jednak się odbyła.

Inwestycje – rynek złota 3. kwartał 2020 roku

Globalne inwestycje w 3 kwartale wzrosły o 21% rok do roku, podczas gdy w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku wzrost ukształtował się na poziomie 63%. Popyt na inwestycje w złoto w 3 kwartale wyniósł aż 494,6 ton!

  • Popyt na sztabki i monety wzrósł w 3 kwartale do 222,1 tony, podczas gdy popyt na rynkach wschodzących dołączył do wiodącego prym w inwestycjach zachodu.
  • W 3 kwartale kontynuowany był napływ funduszy do ETF-ów, choć tempo okazało się nieco wolniejsze niż w 1. półroczu. Przyrost na poziomie 272,5 ton w 3 kwartale okazał się wyższy o 5% rokrocznie.
  • Udział ETF-ów opartych na złocie osiągnął nowy rekord – 3880 ton w 3 kwartale 2020 roku.

Popyt na złoto inwestycyjne w 3 kwartale 2020 roku

Globalny popyt inwestycyjny na złoto, obejmujący inwestycje detaliczne w złote monety i małe sztabki, a także wpływy do funduszy ETF opartych na złocie, sięgnął w 3 kwartale 2020 roku aż 494,6 ton, co jest równoznaczne ze wzrostem o 21% w stosunku do tego okresu w 2019 roku.

Inwestycje w złote sztabki i monety odnotowały powszechny wzrost rok do roku, chociaż w 3 kwartale część rynków wschodnich została zdominowana przez dezinwestycje. W Tajlandii sprzedaż złotych monet i sztabek nabrała impetu oraz stała się sposobem na złagodzenie trudności gospodarczych powstałych na wskutek pandemii.

Wzrost cen złota do rekordowych poziomów na początku sierpnia w pewnym stopniu rozwinął dynamikę inwestycji, podczas gdy koronakryzys doprowadził do umocnienia roli złota jako bezpiecznej przystani. Niewątpliwie również na wzrost zainteresowania rynkiem złota inwestycyjnego wpłynęło środowisko niskich i ujemnych stóp procentowych.

Potrzeba zabezpieczenia kapitału przed ryzykiem

W sytuacji, gdy globalna gospodarka nadal jest hamowana przez pandemię koronawirusa, trwałość, siła i charakter ożywienia w dalszym ciągu pozostają pod znakiem zapytania. Chociaż niektóre rynki akcji odrobiły straty po wcześniejszych spadkach, ich siła w dalszym ciągu jest niewielka. W większości przypadków sukces dotyczy tych rynków, które w wyniku nagłych zmian w gospodarce zyskały lub mają zyskać na odbiciu. Wrześniowe osłabienie amerykańskich akcji prawdopodobnie było głównym powodem, dla którego inwestorzy ponownie skupili uwagę na ETF-ach opartych na złocie.

Bardzo niskie stopy procentowe i liczne bodźce fiskalne

Działania banków centralnych i rządów w 3 kwartale 2020 roku były podporządkowane wsparciu i odbudowie gospodarek po ekonomicznym dołku powstałym na wskutek globalnej pandemii COVID-19.

Pozytywna dynamika cen złota

Złoto na przestrzeni pierwszych trzech kwartałów wzrosło o 25% w stosunku do początku roku. Zainteresowanie złotymi sztabkami i monetami było tym większe, że inwestorzy chętnie dodawali do swoich portfeli inwestycyjnych aktywa zabezpieczające przed ekonomicznymi konsekwencjami kryzysu.

Inwestycje w złoto: ETF-y

Udziały w ETF-ach zabezpieczonych złotem w globalnych zasobach osiągnęły w 3 kwartale 3880 ton, co oznacza kolejny rekord wszech czasów – inwestycje w te produkty wzrosły o 272,5 tony względem rekordowo wysokiego 2 kwartału br.

Łącznie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku na całym świecie dodano 1003 tony. W ujęciu wartościowym, globalne aktywa w zarządzaniu (AUM) wzrosły do ​​235,4 mld USD, co stanowi zdecydowany wzrost w stosunku do 141,1 mld USD pod koniec 2019 roku. Miesiącem, w którym odnotowano najwięcej przepływów, okazał się lipiec – 165,6 tony (w tym czasie cena złota wyraźnie wzrosła – o 11%).

Po tym, jak cena sięgnęła historycznego rekordu na początku sierpnia – powyżej 2000 USD za uncję – a późniejsza korekta doprowadziła do konsolidacji w okolicach 1900 USD za uncję, wpływy zwolniły:

  • w sierpniu wzrost wyniósł zaledwie 38,8 tony (najsłabszy miesiąc od początku roku);
  • we wrześniu nastąpiło ponowne ożywienie (+ 68,1 tony), chociaż nadal nie było one tak znaczące, jak w lipcu;
  • ostatecznie przepływy z siódmego miesiąca tego roku stanowiły aż 61% wszystkich wpływów w 3 kwartale 2020 roku.

Zauważalne spowolnienie zakupów było naturalną reakcją na nagłe zatrzymanie gwałtownych wzrostów cen złota. Mimo to stałe wpływy na przestrzeni całego kwartału pokazują, że inwestorzy w dalszym ciągu wykazują wzmożone zainteresowanie ETF-ami opartymi na złocie. Niewykluczone, że preferencje inwestorów pozostaną podobne przynajmniej do końca tego roku.

Wszystkie regiony odnotowały napływ, a zdecydowanie największy udział należy przypisać funduszom giełdowym z Ameryki Północnej, które przyciągnęły aż 70% wszystkich napływów. Do końca kwartału zasoby w regionie wzrosły o 190,9 tony – do 2089,4 tony (AUM 126,8 mld USD), co stanowi aż 54% globalnej całości.

W 3 kwartale 2020 roku fundusze giełdowe w Europie stanowiły 54,9 tony, czyli 20% światowego przyrostu. Sierpień okazał się jednak pierwszym miesiącem, w którym został odnotowany spadek udziałów w tym regionie od listopada 2019 roku. Fundusze notowane na niemieckiej giełdzie odnotowały kwartalny spadek na poziomie 5,7 tony (pierwszy od 3 kwartału 2017 roku).

Notowane na giełdach azjatyckich fundusze ETF oparte na złocie odnotowały najwyższe w historii kwartalne napływy w wysokości 20,7 ton, tym samym osiągając pod koniec września poziom 121 ton. Inwestycje w fundusze zostały zdominowane przez Chiny, które w 3 kwartale przyczyniły się notowania 4 nowych funduszy. Wpływy do nowo powstałych funduszy spowodowały dodanie 13,1 tony do wszystkich ETF-ów notowanych na chińskiej giełdzie. Fundusze notowane na giełdzie w Indiach również miały bardzo dobry kwartał (+4,6 tony).

Fundusze w pozostałych regionach odnotowały napływ na poziomie 6,1 tony, przy czym wkład samej tylko Australii wyniósł 5,3 tony.

Inwestycje w złoto: złote sztabki i monety

Inwestycje w złote sztabki i monety w 3 kwartale 2020 roku wzrosły o 49% rok do roku (do 222,1 tony). W zdecydowanej większości państw odnotowano sekwencyjną poprawę popytu na sztabki i monety, po tym jak gospodarki powoli zaczęły wychodzić z lockdownu, a łańcuchy dostaw wróciły na właściwe tory. Wartość popytu na sztabki i monety gwałtownie wzrosła w związku z rekordowo dobrymi wynikami cenowymi złota (+ 34,9 mld USD rok do roku).

Inwestycje w złoto: Chiny

W 3 kwartale 2020 roku popyt na złote sztabki i monety w Chinach wyniósł 57,8 tony, tym samym odnotowując znaczący wzrost, zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rok do roku. Pomimo wzrostu obserwowanego w 3 kwartale, popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w Chinach był do tej pory o 17% niższy niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Pierwsza połowa 3 kwartału przyniosła nowy rekord cen złota w lokalnej walucie, tym samym przyciągając szerokie zainteresowanie inwestorów detalicznych. Wraz ze wzrostem lokalnej ceny złota w lipcu i sięgnięciem historycznego poziomu na początku sierpnia, fizyczne złoto wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród inwestorów, którzy zaczęli chętnie lokować kapitał w złotych sztabkach i monetach. Obierając szerszą perspektywę, jeśli chodzi o analizę chińskiego rynku złota, wydaje się, że wniosek, jakoby wzrost cen napędzał popyt na złote sztabki i monety, jest jak najbardziej słuszny. Zdecydowana większość inwestorów detalicznych podąża na aktualnymi w danym momencie trendami.

Nie bez znaczenia dla popytu na złote sztabki i monety w Chinach w 3 kwartale pozostawało dalsze pogłębienie niepewności w połączeniu z powolną poprawą warunków gospodarczych. Zmienność na rynku akcji w Chinach, w połączeniu z niepewnością geopolityczną, wsparły lokalny popyt na pożądane w trudnych czasach klasy aktywów. Jednocześnie powolne przywracanie gospodarki na właściwe tory, wzrost lokalnej aktywności gospodarczej, poprawa dochodów (+ 2,8% rok do roku), wzrost kluczowych wskaźników determinujących charakter ożywienia (w tym PKB + 4,9% rok do roku) również solidne wpłynęły na popyt na złote sztabki i monety.

Inwestycje w złoto: Tajlandia

Podobnie jak drugi, tak i trzeci kwartał 2020 roku przyniósł wysoki poziom dezinwestycji w Tajlandii, gdzie sprzedaż ukształtowała się na poziomie 45,2 tony, przekraczając i tak już wysokie poziomy odnotowane w 2 kwartale. Dezinwestycja w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniosła 80,1 tony, co stanowi ostry kontrast do analogicznego okresu w 2019 roku, w którym mówiono o 24,5 tony. Popyt w tym roku został zdominowany przez historycznie wysokie ceny złota i spadek liczby odwiedzających na wskutek obostrzeń dotyczących sektora turystycznego. Utrata miejsc pracy i spadek dochodów doprowadziły do gwałtownego wzrostu dezinwestycji, ponieważ tajlandzcy inwestorzy wykorzystywali swoje zasoby złota do finansowania produktów pierwszej potrzeby.

Inwestycje w złoto: Japonia i pozostała część Azji

3 kwartał 2020 roku okazał się siódmym kwartałem z rzędu zdominowanym przez dezinwestycje. Japońscy inwestorzy sprzedali 2,3 tony złotych sztabek i monet – sprzedaż spadła nieznacznie, w porównaniu z 2,4 tonami odnotowanymi w 2 kwartale. Od początku roku do końca września sprzedaż netto ukształtowała się na poziomie na poziomie 11,3 tony. O dziwo, jest to bardzo dobry wynik, w porównaniu do 17,1 ton odnotowanych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku.

Inwestycje w pozostałej części Azji Wschodniej były zróżnicowane: popyt na złote sztabki i monety w Wietnamie wyniósł 4,8 tony (spadek o 48% rok do roku), podczas gdy w Indonezji odnotowano wzrost na poziomie 5,5 tony po tym, jak inwestorzy odrobili z nawiązką straty poniesione w 3 kwartale 2019 roku.

Popyt na złote sztabki i monety w Indiach wzrósł o 51% rok do roku (do 33,8 tony w 3 kwartale 2020 roku), chociaż popyt w ujęciu rocznym nadal pozostaje na niskim poziomie 81,6 t (spadek 19% rok do roku). Szczególnie silny popyt inwestycyjny został odnotowany w miesiącach wakacyjnych – lipcu i sierpniu. Wśród inwestorów detalicznych szczególną popularnością cieszyły się sztabki o wadze do 50 gramów. Chociaż Indie w dalszym ciągu pozostają pod presją ekonomicznych skutków pandemii, kraj rozpoczął powolny proces rekonwalescencji, dzięki czemu dostęp do fizycznego złota inwestycyjnego stał się ułatwiony. Wiejska część gospodarki Indii, która zazwyczaj odpowiada za około 60% rocznego zapotrzebowania na złoto, w tym roku radzi sobie wyjątkowo dobrze. Więksi dealerzy kruszców, a także obecne w internecie sieci handlowe, wspólnie odnotowali naprawdę zadowalające wyniki.

Coraz więcej produktów inwestycyjnych jest nabywanych za pośrednictwem internetu, a rozwój handlu bezgotówkowego na ten moment wiedzie prym wśród realizowanych transakcji. Co więcej, ostatnie spowolnienie na rynku nieruchomości i rosnące ceny złota mogą okazać się powodem, dla którego dotychczasowi zwolennicy gotówki przejdą na kruszec.

Inwestycje w złoto: Turcja

Popyt na złote sztabki i monety wśród tureckich inwestorów w 3 kwartale ponownie okazał się miłym zaskoczeniem – wzrósł ponad siedmiokrotnie do 48,5 tony, co jest najwyższym wynikiem kwartalnym w historii. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku tureccy inwestorzy kupili 91,8 tony złota, co stanowi niemal trzykrotny wzrost w stosunku do złota zakupionego w tym samym okresie w 2019 roku. Apel o wybieranie bezpiecznych klas aktywów, w połączeniu z rosnącą presją inflacyjną, ujemnymi stopami procentowymi, słabością lokalnej waluty i dynamiką cen złota, to główne czynniki, które doprowadziły do tak dużego zainteresowania rynkiem fizycznego złota w Turcji.

Inwestycje w złoto: Bliski Wschód

W Iranie inwestycje w fizyczne złoto wzrosły w 3 kwartale o 24% rok do roku. Popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w głównej mierze wspierało zainteresowanie aktywami odpornymi na wysoką lokalną inflację. W zdecydowanej większości pozostałych krajów Bliskiego Wschodu popyt w omawianym kwartale charakteryzował się trendem wzrostowym – mowa o rokrocznym wzroście o 10% w Arabii Saudyjskiej, o 40% w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i o 45% w Kuwejcie.

Inwestycje w złoto: Europa i USA

Jeśli chodzi o zachodnich inwestorów, kontynuowali oni trend z pierwszej połowy roku – popyt na złote sztabki i monety okazał się bardzo wysoki, jednak nieznacznie niższy w porównaniu z 2 kwartałem 2020 roku. Większość problemów w łańcuchach dostaw, które utrudniały inwestorom dostęp do fizycznych produktów inwestycyjnych w drugim kwartale, w trzecim została już rozwiązana.

Popyt na złote monety i sztabki w USA w 3 kwartale wzrósł ponad czterokrotnie rok do roku do 19,2 tony (wzrost o 5,1 tony w stosunku do 2 kwartału). Tak dobry wynik jest równoznaczny z najlepszym okresem od 4 kwartału 2016 roku. Ostatni wzrost najprawdopodobniej jest konsekwencją większej dostępności popularnych sztabek i monet, a co za tym idzie – spadkiem marż dealerów zajmujących się sprzedażą kruszców. Popyt na fizyczne złoto inwestycyjne nieco zwolnił po sierpniowej korekcie, aby ponownie wzrosnąć w momencie, gdy inwestorzy upewnili się, że ceny złota nie będą dalej spadać. Oprócz czynników ekonomicznych, które napędzały ceny złota w pierwszej połowie roku, na wzrost zainteresowania inwestycjami w USA z pewnością mają wpływ nadchodzące wybory prezydenckie.

Z kolei europejscy inwestorzy kupili w 3 kwartale 52,1 tony złota, czyli mniej niż w 2 kwartale, kiedy to popyt na złote sztabki i monety wyniósł 69,4 tony. Mimo spadku w stosunku do 2 kwartału, ogólnie inwestycje wzrosły o 65% rok do roku. Biorąc jednak pod uwagę znaczący wzrost cen złota w stosunku do i tak już wysokich poziomów z pierwszej połowy roku, wartość inwestycji poniekąd zaciera tę granicę. Niemcy w II kwartale zakupili 32,3 tony (to wzrost aż o 81% rok do roku), Szwajcaria 10,2 tony (wzrost o 57% rok do roku), Wielka Brytania 3,1 tony (wzrost o 28% rok do roku), natomiast Austria 2,4 t (wzrost o 128% rok do roku).

Wymienione powyżej kraje wygenerowały największą ilość popytu na złote sztabki i monety w Europie. Ujemne stopy procentowe w obliczu trwającego spowolnienia gospodarczego okazały się głównym katalizatorem dla popytu na złoto w tym kwartale, chociaż gwałtowny wzrost cen w lipcu i na początku sierpnia w pewnym momencie odstraszył część kupujących – przy czym spadek cen w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu doprowadził do ponownego zainteresowania rynkiem fizycznego złota inwestycyjnego.

Banki centralne – rynek złota 3 kwartał 2020 roku

Centralne banki narodowe były skromnymi sprzedawcami netto w 3 kwartale 2020 roku.

  • Banki centralne zmieniły obrany w pierwszym półroczu kurs, sprzedając 12 ton złota netto w III kwartale.
  • Sześć banków centralnych zwiększyło rezerwy złota (> 1 tona). Mimo to wolumeny pozostały niewielkie.
  • Największy udział w sprzedaży miały Turcja (22 t) i Uzbekistan (35 t).

Po kontynuowanym od początku 2011 roku trendzie zakupowym, banki centralne w III kwartale 2020 zmieniły preferencje sprzedając 12,1 tony złota netto. Nie zmienia to jednak faktu, że popyt na złoto w pierwszych trzech kwartałach wyniósł 220,6 ton. Oczekuje się, że banki centralne pozostaną nabywcami netto do końca 2020 roku, aczkolwiek tempo zakupów będzie zdecydowanie wolniejsze niż w poprzednich dwóch latach.

Aktywność w III kwartale została zdominowana przez dwa trendy: spowolnienie zakupów w ciągu roku w połączeniu z wyższą sprzedażą, która znacząco wzrosła w ostatnim kwartale. Pomimo kwartalnej sprzedaży netto, sześć banków centralnych zwiększyło w III kwartale swoje rezerwy o tonę lub więcej, chociaż całkowite zakupy brutto wyniosły zaledwie 33 tony.

Niepewność powstała na wskutek rozwoju pandemii, zmotywowała wielu inwestorów – w tym banki centralne – do poszukiwania aktywów, które w największym stopniu odpowiedzą na potrzeby dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że banki centralne szczególnie mocno ucierpiały z powodu niskich i ujemnych stóp procentowych. Największą rolę, jeśli chodzi o poszerzanie rezerw w kruszcu odegrały: Zjednoczone Emiraty Arabskie (7,4 tony), Indie (6,8 tony), Katar (6,2 tony), Republika Kirgiska (5 tony), Kazachstan (4,9 tony) i Kambodża (1 tony). Sprzedaż okazała się spora, ale skoncentrowana. Zgłoszona sprzedaż brutto sięgnęła w III kwartale 78,9 ton, przy czym wzrost ten można przypisać głównie dwóm bankom centralnym: Turcji i Uzbekistanowi.

Bank Centralny Turcji w 3 kwartale 2020 roku

Turcja zredukowała rezerwy złota o 22,3 tony w ciągu kwartału, tym samym odnotowując pierwszy kwartalny spadek od IV kwartału 2018 roku. W sierpniu miał miejsce wzrost krajowego popytu na złoto, przez co wrzesień doprowadził do wzmożonej aktywności handlu złotem pomiędzy bankami komercyjnymi a bankiem centralnym, co z kolei przyczyniło się do tak znaczącego spadku. W porównaniu do adekwatnego okresu w ubiegłym roku Turcja nadal pozostaje największym nabywcą złota (+148,7 tony). Oficjalne zasoby złota tureckiego banku centralnego wynoszą obecnie 561 ton i stanowią aż 47% całkowitych rezerw. W sierpniu Hasan Yucel – dyrektor Turkey’s Gold Miners Association – zapowiedział, że w tym roku krajowa produkcja złota ma wzrosnąć o 44%.

Bank Centralny Uzbekistanu w 3 kwartale 2020 roku

Uzbekistan zmniejszył swoje rezerwy złota o 34,9 tony w III kwartale, podnosząc sprzedaż netto rok do roku do 28,6 tony. Pomimo znaczącej sprzedaży w III kwartale, rezerwy złota w wysokości 307 ton nadal stanowią 56% ogółu rezerw. Uzbekistan odnotował w tym roku wzrost eksportu złota, ponieważ zamierza wykorzystać swoje rezerwy kruszcu do zwalczania ekonomicznych skutków pandemii.

Pozostałymi sprzedawcami złota, którzy odegrali znaczącą rolę dla całokształtu zakupów i sprzedaży wśród banków centralnych byli: Tadżykistan (-9,2 tony), Filipiny (-7,8 tony), Mongolia (-2,4 tony), a Rosja (1,2 tony).

Technologia – rynek złota 3 kwartał 2020 roku

COVID-19 w dalszym ciągu generował negatywny wpływ na globalną gospodarkę w III kwartale, jednak spadek popytu na złoto rok do roku w sektorze technologicznym spowolnił.

  • Ogólny popyt w sektorze technologii spadł o zaledwie 6% rok do roku do 76,7 tony, co oznacza zdecydowaną poprawę w porównaniu ze spadkiem o 16% rok do roku w II kwartale.
  • Sektor elektroniczny odnotował niewielki spadek popytu na złoto w trzecim kwartale na poziomie 6% rok do roku do 62,7 tony.
  • Złoto wykorzystywane w innych gałęziach przemysłowych i popyt na produkty dentystyczne spadło o 10% rok do roku, odpowiednio do 10,9 ton i 3,1 tony.

Zapotrzebowanie na złoto w elektronice i innych gałęziach przemysłu utrzymało się na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu z 2019 rokiem. Mimo że sektor technologiczny w dalszym ciągu boryka się z konsekwencje globalnej pandemii, w ujęciu kwartalnym widoczna jest znaczna poprawa popytu.

Niektóre z kluczowych azjatyckich ośrodków, zajmujących się produkcją elektroniki powoli zaczęły wracać do normalności, dzięki czemu sektor zyskał możliwość odbicia się po rekordowo niskim drugim kwartale. Popyt na złoto w elektronice wzrósł o 10% w stosunku do II kwartału, podczas gdy inne zastosowania przemysłowe i dentystyczne odnotowały kwartalny wzrost na poziomie kolejno 32% i 22%. Należy jednak zauważyć, że ogólny popyt na technologie w III kwartale charakteryzował się niewielkim spadkiem rok do roku, a popyt w stosunku do adekwatnego czasu w ubiegłym roku jest o jest o 10% niższy i wynosi 217,3 ton. Trwająca niepewność gospodarcza, która zdominowała przemysł elektroniczny w dalszym ciągu pozostaje głównym determinantem dla ryzyka w nadchodzących miesiącach.

Złoto w technologii: elektronika

Popyt na złoto w sektorze elektronicznym spadł o 6% rok do roku do 62,7 tony – tym samym wykazując ożywienie w stosunku do 12%-owego spadku rok do roku odnotowanego w drugim kwartale.  Ożywienie w III kwartale jest naturalną konsekwencją wznowienia przez producentów działalności. Niestety osłabione zaufanie konsumentów okazało się mieć negatywny wpływ na wielkość zakupów na całym świecie w trzecim kwartale. Mimo powszechnego przekonania, że popyt w drugiej połowie 2020 roku będzie wyższy niż w pierwszej połowie, na ostateczne wyniki sektora niewątpliwy wpływ będzie miało dalsze postępowanie pandemii.

Złoto w technologii: sektor LED

Sektor LED w skali roku odnotował straty na poziomie około 6%. Względna słabość sektora motoryzacyjnego była główną przyczyną większości spadków w III kwartale. Mimo to, w porównaniu z dużymi stratami odnotowanymi w pierwszej połowie roku, prognozy dla sektora LED na ostatni kwartał pozostają optymistyczne. Główne centra, takie jak Korea Południowa i Tajwan, utrzymały wskaźniki wykorzystania produktów LED w swoich fabrykach na poziomie 90%. Do produkcji takich urządzeń, jak Apple Watch series 6, zostały wykorzystane wysokiej klasy diody LED na podczerwień. Co więcej, wzrosło zapotrzebowanie na czujniki 3D w smartfonach. Zagrożenie dla roli złota w przemyśle LED w dalszym ciągu stanowi ekspansja mini-diod LED, ponieważ ta technologia (która w niektórych przypadkach nie wykorzystuje złota) jest stosowana przy produkcji coraz większej gamy produktów i prawdopodobnie wpłynie na redukcję zapotrzebowania złota w sektorze.

Złoto w technologii: sektor łączności bezprzewodowej

Sektor łączności bezprzewodowej kontynuował tegoroczny trend, odnotowując wzrost na poziomie od 2% do 5% rok do roku. Technologia 5G w dalszym ciągu była głównym motorem napędzającym popyt w sektorze, podobnie jak najnowszej generacji czujniki 3D używane w smartfonach i w systemach sztucznej inteligencji. Należy zauważyć, że wolumen złota wykorzystywanego w sektorze bezprzewodowym jest znacznie mniejszy niż w innych obszarach.

Złoto w technologii: sektor PCB

Sektor PCB odnotował w III kwartale spadek rok do roku na poziomie od 2% do 5%. Aplikacje umożliwiające szybkie przetwarzanie danych miały pozytywny wpływ na ostateczne wyniki i oczekuje się, że zapewnią wsparcie dla sektora do 2021 roku.

Mimo względnie dobrych wyników sektora PCB, ogólna słabość sektora motoryzacyjnego i ograniczenie w dostawach smartfonów doprowadziła do zrównoważenia popytu. Dodatkowo, ograniczony kapitał na zakupy produktów drugiej potrzeby, prawdopodobnie będzie stanowił problematyczną kwestię dla sektora również w nadchodzących miesiącach. Tajwan, odpowiadający za stosunkowo niewielki odsetek produkcji elektroniki, był jedynym ośrodkiem produkcyjnym na świecie, który odnotował wzrost popytu w III kwartale o 1,9%. Japonia odnotowała spadek na poziomie 9,5%, Chiny kontynentalne i Hongkong – 3,6%, Korea Południowa – 0,9% i Stany Zjednoczone – 5,3%.

Złoto w technologii: pozostały przemysł i dentystyka

Popyt na złoto w innych gałęziach przemysłowych i dekoracyjnych spadł o 10% rok do roku i wyniósł 10,9 tony. Główną przyczyną słabości były niesprzyjające warunki gospodarcze na świecie, przez co popyt na luksusowe, pozłacane dobra pozostał ograniczony. Niski popyt w Indiach na jari – złotą nić używaną przy produkcji tradycyjnej odzieży – odegrał kluczową rolę w kwartalnym spadku.

Popyt na złoto w stomatologii spadł o 10% rok do roku do 3,1 tony. Wysoka cena złota doprowadziła do przejścia na tańsze zamienniki. Spadku popytu należy również upatrywać w ograniczonym dostępie do zabiegów stomatologicznych w związku z wprowadzonymi obostrzeniami.

Rola złota w sektorze diagnostyki medycznej pozostaje nieoceniona, przede wszystkim z uwagi na udział metalu przy produkcji nowych testów na COVID-19.

Podaż – rynek złota 3 kwartał 2020 roku

Całkowita podaż w III kwartale spadła o 3% rok do roku, pomimo wzrostu recyklingu złota.

  • Całkowita podaż złota wyniosła 1224 ton w III kwartale (-3% rok do roku).
  • Wydobycie na poziomie 884 ton było o 3% niższe rok do roku. III kwartał doprowadził jednak do znacznego ożywienie w porównaniu z drugim kwartałem tego roku.
  • Złoto z recyklingu wzrosło o 6% w III kwartale, tym samym odnotowując najlepszy wynik od IV kwartału 2012 roku.

Podaż ogółem spadła o 3% rok do roku w III kwartale do 1223,6 tony. Sektor wydobywczy odnotował straty na poziomie 3% rok do roku, ponieważ branża w dalszym ciągu zmagała się z konsekwencjami ograniczeń wprowadzonych w pierwszej połowie 2020 roku. Podaż złota z uzyskanego z odzysku wzrosła o 6% rok do roku, a kanały recyklingu zostały ponownie otwarte, gdy globalne rynki zaczęły powoli wychodzić z lockdownu. W porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku całkowita podaż utrzymała się na poziomie o 5% niższym ze względu na zakłócenia spowodowane pandemią.

Produkcja i wydobycie złota w 3 kwartale 2020 roku

Wydobycie w III kwartale w dalszym ciągu pozostawało w tyle w porównaniu do III kwartału 2019 roku, pomimo wznowienia działalności przez wielu producentów, którzy zostali zmuszeni do ograniczenia lub całkowitego zawieszenia produkcji w I półroczu. Wydobycie w III kwartale wyniosło łącznie 883,8 tony (spadek o 3% w stosunku do 915,3 ton złota dostarczonych na rynek w III kwartale 2019 roku).  III kwartał jest poniekąd oznaką na ożywienie produkcji w porównaniu z 10% spadkiem rok do roku obserwowanym w drugim kwartale. Tegoroczne wydobycie złota ukształtowało się na poziomie 2477,4 tony. W porównaniu z analogicznym czasem ubiegłego roku produkcja spadła o zaledwie 5%, tym samym udowadniając odporność branży na ekonomiczne konsekwencje pandemii.

Większość regionów wydobywczych, które najdotkliwiej odczuły ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, w III kwartale odnotowała ożywienie. Produkcja w USA była o 12% wyższa rok do roku dzięki takim operacjom jak Nevada Gold Mines. W zachodniej części Afryki produkcja górnicza w Burkino Faso wzrosła o 29% rok do roku, w związku z rozwojem projektów Sanbrado i Wahgnion. Produkcja w Ghanie była o 1% wyższa rok do roku w III kwartale ze względu na wydobycie w Obuasi. W Tanzanii został odnotowany wzrost produkcji na poziomie 5% rok do roku, który w głównej mierze wygenerowała North Mara.

Część spadków w produkcji w III kwartale nie miała związku z pandemią COVID-19. Produkcja w Papui-Nowej Gwinei spadła o 40% rok do roku w III kwartale. Działalność produkcyjna Porgera – drugiej co do wielkości kopalni złota w kraju, odpowiedzialnej za produkcję około 600 tysięcy uncji złota rocznie – została zawieszona w dniu 14 kwietnia. W trzecim kwartale chiński sektor produkcyjny odnotował kolejny spadek na poziomie 3% rok do roku. Dalsze wdrażanie przepisów o zaostrzonym rygorze środowiskowym, które po raz pierwszy weszły w życie w 2017 roku, były jednym z głównych czynników, które wpłynęły na kwartalny spadek. Produkcja w Rosji była o 13% niższa w III kwartale w porównaniu z rekordowymi poziomami produkcji w III kwartale 2019 roku. Pomimo zniesienia ograniczeń w czerwcu, produkcja w RPA była o 12% niższa rok do roku w III kwartale, ponieważ podziemne kopalnie wymagały dodatkowego czasu, ażeby całkowicie powrócić do pełni możliwości produkcyjnych.

Recykling złota w 3 kwartale 2020 roku

Podaż złota z recyklingu wzrosła o 6% rok do roku w III kwartale do 376,1 tony. Jest to najwyższa wartość od IV kwartału 2012 roku (394,2 tony), kiedy poziom recyklingu został zdominowany przez wpływ GFC i utrzymujące się rekordowo wysokie ceny złota. Co ciekawe, złoto z recyklingu wynosi obecnie 944,5 tony i na ten moment pozostaje znacznie poniżej poziomów obserwowanych między 2009 a 2012 rokiem. Działalność recyklingowa wzrosła we wszystkich regionach w III kwartale, powodując wzrost globalnego wolumenu o 31% w odniesieniu do III kwartału 2019 roku. Jest to najlepsze potwierdzenie zmian skierowanych w kierunku ochrony środowiska. Na wysokość recyklingu w III kwartale wpłynęły trzy główne determinanty:

  • Stopniowe znoszenie ograniczeń

W miarę jak gospodarki na całym świecie stopniowo wychodziły z lockdownu, przywrócone zostały normalne kanały recyklingu. Konsumenci mogli stopniowo wracać do normalności, a sprzedawcom pozwolono wznowić działalność, która w większości przypadków została objęta rygorystycznymi wytycznymi. Dzięki temu możliwe okazało się przynajmniej częściowe uwolnienie stłumionej w pierwszej połowie roku podaży.

  • Niepewność gospodarcza

Trudności gospodarcze powstałe na wskutek pandemii COVID-19, przyczyniły się do znaczącej wyprzedaży. Konsumenci zaniepokojeni wizją powolnego ożywienia gospodarczego, poszukiwali w złocie klucza do płynności finansowej. Ograniczony popyt na biżuterię na dominujących rynkach (np. indyjskim) doprowadził do wzrostu niesprzedanych zasobów, które zostały poddane recyklingowi przez sprzedawców biżuterii.

  • Historycznie wysokie ceny złota

Złoto z recyklingu silnie odczuwa ruchy cenowe na rynku kruszcu. Jak pokazują kwartalne wyniki, wysokie ceny złota odegrały istotną rolę w wysokości recyklingu w 7, 8 i 9 miesiącu 2020 roku.

Recykling złota: Azja

Recykling wzrósł na niektórych rynkach, podczas gdy na innych pozostał ograniczony. Indie odnotowały wyższy poziom recyklingu w III kwartale, chociaż konieczność wyprzedaży nie była głównym determinantem dla obecnego stanu rzeczy. Odkąd ograniczenia nałożone na kraj w związku z pandemią złagodniały, indyjscy konsumenci, coraz częściej decydowali się na zastawianie złota w celu uzyskania pożyczek. W innych częściach Azji, np. w Tajlandii wzrost recyklingu był odpowiedzią na rosnące ceny złota i osłabioną gospodarkę. Sytuacja miała się podobnie w Chinach, gdzie wyższe ceny złota również stały się głównym determinantem dla wzrostu recyklingu.

Recykling złota: Turcja i Bliski Wschód

Jeśli chodzi o Bliski Wschód, w Turcji odnotowano roczny spadek recyklingu, w związku z obawami o deprecjację lokalnej waluty, ujemnymi stopami procentowymi oraz utrzymującą się niepewnością polityczną. Tureccy inwestorzy niechętnie rezygnowali z aktywów pełniących funkcję bezpiecznej przystani, a co za tym idzie sprzedaż złota utrzymała się na wyjątkowo niskim poziomie. Natomiast w Iranie, który borykał się z licznymi trudnościami gospodarczymi, odnotowano wzrost recyklingu rok do roku.

Recykling złota: Ameryka Północna

W ujęciu rocznym w Ameryce Północnej odnotowano marginalny, 2% spadek w zakresie recyklingu złota, który zamaskował 32% wzrost aktywności kwartał do kwartału.

Recykling złota: Europa

Natomiast w Europie wyższe ceny ponownie stały się głównym motorem napędowym dla wzrostu recyklingu (+9% rok do roku). Należy zauważyć, że na niektórych rynkach oczekiwania cenowe konsumentów pozostają pozytywne, pomimo już i tak wysokich wzrostów odnotowanych na przestrzeni pierwszych trzech kwartałów tego roku.

Źródło danych: https://www.gold.org/

Możesz chcieć również przeczytać