Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Sprzedaż detaliczna w USA znów zaskoczyła. Złoto oddało ubiegłotygodniowe zyski

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 18.10.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9386,74 PLN/oz
  
+ 49,19 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,16 PLN/oz
  
+ 0,52 PLN
TavexNews: Sprzedaż detaliczna w USA znów zaskoczyła. Złoto oddało zyski

Miniony tydzień obfitował w wydarzenia korzystne z punktu widzenia wzrostów na rynku złota. Wzrost inflacji CPI w USA, publikacja pesymistycznych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (ang. International Monetary Fund) dla globalnego wzrostu, kryzys energetyczny, potęgujący obawy o scenariusz stagflacji – w zasadzie nic nie wskazywało, że ubiegły tydzień cena złota zakończy w okolicach 1760 USD/oz, po tym jak podczas czwartkowej sesji przekroczyła psychologiczny opór na poziomie 1800 USD/oz.

Uczestnicy rynku przetrawiają piątkowy raport o sprzedaży detalicznej w USA

Sprawy obróciły się o 180 stopni, kiedy opublikowane w piątek dane o sprzedaży detalicznej w USA (wzrost o 0,7% w zestawieniu z konsensusem rynkowym, który przewidywał spadek o 0,2%), drugi miesiąc z rzędu przewyższyły oczekiwania, potęgując oczekiwania o rozpoczęcie taperingu za oceanem. Innymi słowy w świetle ostatnich danych makro Rezerwa Federalna nie za bardzo ma pole do „negocjacji” w kwestii odwlekania ograniczenia dodruku. Co więcej, uczestnicy rynku coraz intensywnej spekulują o podwyżce stóp procentowych w USA „już” w przyszłym roku, chociaż zważywszy na nastawienie decydentów z FOMC, w tym Jerome Powella – Przewodniczącego Rezerwy Federalnej – do zacieśniania warunków finansowych w ogóle, na ten moment wydają się to nad wyraz wybujałe oczekiwania.

Złoto pod presją amerykańskich Treasuries i dolara

Niemniej jednak rynek wydaje się być skupiony na jak najwcześniejszym dyskontowaniu potencjalnych zmian w polityce Rezerwy Federalnej biorąc pod uwagę, że „wąskie gardła” w obszarze produkcji wywierają presję na zaostrzanie warunków finansowych, nawet kosztem wzrostu – rentowność 10-letnich obligacji USA powróciła w okolice poziomów z pierwszych dni ubiegłego tygodnia bliskich kilkumiesięcznym szczytom. Wzrostowi rentowności naturalnie towarzyszyło umocnienie dolara, którego indeks w chwili pisania tego tekstu wynosi 94,135. Tak więc złoto znalazło się pod presją rosnących rentowności obligacji skarbowych, które zwiększają koszt alternatywny posiadania złota, jak i dolara, który jest odwrotnie skorelowany z ceną tego metalu.

W chwili pisania tego tekstu cena złota wyrażona w dolarach wynosi 1761 USD/oz (-0,31% w ciągu dnia). Umocnienie amerykańskiej waluty ograniczyło straty złota w polskiej walucie – aktualna cena uncji tego metalu wynosi 6958,07 PLN i notuje nieznaczny dzienny spadek na poziomie 0,01%.

Możesz chcieć również przeczytać