Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Srebro inwestycyjne jako forma lokaty kapitału

Autorem artykułu jest Gabriela Kozien – opublikowano w kategorii Poradniki inwestycyjne dnia 18.02.2022
Cena złota (XAU-PLN)
9652,60 PLN/oz
  
- 30,97 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
114,68 PLN/oz
  
- 1,16 PLN
Czy warto inwestować w srebro?

Jak inwestować w srebro?

Metale szlachetne – w tym srebro inwestycyjne – są powszechnie traktowane jako bezpieczna przystań i uchodzą za obrońców realnej wartości kapitału. Odnajdują się w tej roli szczególnie w okresach podwyższonej presji inflacyjnej, która nierzadko jest konsekwencją różnorakich kryzysów, zawirowań na rynkach finansowych. Inwestycja w metale szlachetne jest poniekąd odpowiedzią na potrzeby współczesnych czasów, kiedy wszelkiej maści manipulacje pieniądzem fiducjarnym – którego natura oparta na umownej wartości niejako sama „zachęca” do nadużyć – są w zasadzie na porządku dziennym; w końcu w razie konieczności papierowy pieniądz zawsze można dodrukować.

Srebro inwestycyjne – nośnik wartości pieniądza w czasie

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że –Odpowiedzią na potrzeby tej grupy inwestorów są metale szlachetne, które z racji, że z założenia stanowią inwestycję długoterminową, doskonale sprawdzą się jako składnik defensywnej części portfela inwestycyjnego. Nie są one więc klasycznym aktywem inwestycyjnym, od którego oczekujemy wysokiej stopy zwrotu, tak jak ma to miejsce w przypadku akcji czy kryptowalut – raczej stanowią pewną formę uzupełnienia tzw. poduszki bezpieczeństwa. Istotnym atutem metali szlachetnych jest również to, że inwestycja w tę klasę aktywów nie wymaga dużych zasobów wolnego kapitału

Czy inwestowanie w srebro lokacyjne się opłaca?

Srebro inwestycyjne to obok złota jeden z najczęstszych wyborów inwestujących w metale szlachetne. Niestety często utożsamiane jest z pewną formą opcji B, gorszego zamiennika, który zasługuje na mniej uwagi względem swojego starszego brata – złota. Oczywiście jest to błędny tok myślenia, bowiem w srebrze drzemie olbrzymi potencjał inwestycyjny, który tylko czeka, żeby go odkryć. Wbrew pozorom srebro inwestycyjne nie jest zamiennikiem złota, a w prawidłowo zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym znajdzie się miejsce dla obu tych metali. Zastanówmy się więc jakie są główne różnice pomiędzy srebrem a złotem inwestycyjnym.

Jakie są różnice między inwestycją w srebro a inwestycją w złoto?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że srebro lokacyjne jest zdecydowanie rzadziej obiektem zainteresowania fałszerzy. Wynika to ze zdecydowanie niższej ceny tego metalu w stosunku do złota. Innymi słowy, żeby trafić na falsyfikat srebra trzeba mieć naprawdę dużego pecha. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w złoto inwestycyjne jest obarczone ryzykiem, którego skala powinna odwieść od inwestycji w ten metal. Najlepszym sposobem pozwalającym uchronić się przed popełnieniem inwestycyjnej wpadki jest zakup zarówno złota, jak i srebra inwestycyjnego u dealera cieszącego się dobrą renomą i rzeszą zadowolonych klientów.

Jak wybrać dealera srebra? Gdzie kupić srebro inwestycyjne?

Tavex jest niekwestionowanym liderem w zakresie dystrybucji inwestycyjnych metali szlachetnych w krajach Europy Północnej oraz jednym z wiodących podmiotów w Europie Środkowej, a także Południowo-Wschodniej. Przeszło 30 lat obecności na rynku pozwoliło nam nawiązać trwałe relacje z największymi producentami srebra inwestycyjnego, takimi jak PAMP, Valcambi, Münze Österreich czy Perth Mint. Dzięki temu mamy możliwość oferować klientom wyłącznie PRAWDZIWE srebro w bardzo konkurencyjnych cenach – co istotne z dostępnością od ręki!

Co jeszcze wyróżnia srebro inwestycyjne?

Kolejną, zasadniczą różnicą jest szersze spektrum zastosowań srebra w przemyśle. Z tego względu zmienność rynku srebra jest zdecydowanie wyższa aniżeli złota, a cena tego metalu w dużej mierze zależy od bieżącego zapotrzebowania na nie ze strony przemysłu. W świetle rozwoju nowoczesnych technologii, które zgłaszają olbrzymie zapotrzebowanie na ten metal, a także infrastrukturalnych planów największych gospodarek można przypuszczać, że fundamenty wciąż będą sprzyjać popytowi na srebro, a co za tym idzie wzrostowi ceny tego metalu.

Czy warto inwestować małe kwoty w srebro?

A skoro o cenie mowa warto zwrócić uwagę na kolejną kluczową kwestię różnicującą oba metale. Srebro inwestycyjne cechuje niższa cena, co sprawia, że jest ono dostępne dla szerszej grupy inwestorów – można w nie inwestować już od nieco ponad 100 złotych! Jest to szczególnie istotny aspekt dla inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z metalami inwestycyjnymi i wyznają zasadę wchodzenia na rynek „małymi krokami”, ale również dla młodych osób, które z reguły nie dysponują ogromnymi zasobami kapitału. Podobnie jak na rynku złota, tak i w przypadku srebra lokacyjnego, kluczem do sukcesu jest systematyczność – regularne inwestowanie nawet niewielkich kwot pozwala uchronić przed krótkoterminowymi wahaniami ceny tego metalu i zwiększa szansę na osiągnięcie wymiernych korzyści w przyszłości.

Jak NIE inwestować w srebro, czyli kilka słów o najczęstszych błędach

Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy srebrny produkt dobrze sprawdzi się w obszarze inwestycji. Jednym z najczęstszych błędów początkujących inwestorów obok „wkładania wszystkich jaj do jednego koszyka” jest zakup srebrnej biżuterii lub produktów, które niosą za sobą walory kolekcjonerskie, a nie inwestycyjne. Chociaż finalnie liczy się przede wszystkim ilość i czystość, a nie forma posiadanego metalu, w przypadku zakupu srebra z myślą o inwestycji warto brać pod uwagę produkty o jak najwyższej zawartości czystego kruszcu. Dlatego inwestycja w srebrny łańcuszek czy przyozdobioną srebrem szkatułkę nie będzie najlepszym rozwiązaniem – w obu przypadkach „przepłacamy”, co w zasadniczym stopniu kłóci się z ideą inwestowania. Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie swojej uwagi w kierunku produktów stworzonych bezpośrednio z myślą lokowaniu kapitału. Takimi produktami są srebrne monety bulionowe i srebrne sztabki.

Gdzie przechowywać srebro inwestycyjne? Jak przechowywać srebro lokacyjne?

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w srebro lokacyjne, w pierwszej kolejności należy pochylić się nad kwestią przechowywania kruszcu. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo srebrnych monet i srebrnych sztabek inwestycyjnych? Metod przechowania srebra inwestycyjnego istnieje co najmniej kilka, przy czym do najpopularniejszych z nich bez wątpienia należą przechowywanie kruszcu w domu, banku lub u dealera, od którego nabyło się kruszec.

Czy warto przechowywać srebro inwestycyjne u zewnętrznego podmiotu?

Chociaż każda z wymienionych metod ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, warto mieć na względzie, że decydując się na przechowywanie srebra inwestycyjnego u zewnętrznego podmiotu w pewnym sensie sami pozbawiamy się kluczowych zalety inwestycji w kruszec, takich jak brak bieżących opłat, anonimowość, bezpieczeństwo czy pełna kontrola nad posiadanymi zasobami metalu. Jeśli kwestie te stanowią dla nas priorytet, najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie srebra inwestycyjnego na własną rękę, np. w domu lub innym znanym wyłącznie nam miejscu. Kluczowe jest zastosowanie się do kilku prostych zasad, które zminimalizują ryzyko utraty srebra. Przede wszystkim nie należy afiszować się z posiadaniem kruszcu w miejscach publicznych. Po drugie – jeśli nasze zasoby srebra lokacyjnego mają dużą wartość – warto przemyśleć zainwestowanie w profesjonalny sejf. Jest to o tyle dobre posunięcie, że pozwala nam na przechowywanie różnych form kosztowności w jednym, dobrze zabezpieczonym miejscu.

Czy warto zainwestować w srebro lokacyjne w 2022 roku?

Odpowiedź na pytanie, czy obecnie warto zainwestować w srebro inwestycyjne, podobnie jak na wiele innych niuansów finansowych, brzmi: to zależy. Od czego? Przede wszystkim od obranej przez danego inwestora indywidualnej strategii inwestycyjnej oraz związanym z tym poziomem awersji na ryzyko. Im jest ono wyższe, tym większy powinien być udział srebra i/lub innych metali szlachetnych w portfelu inwestycyjnym. Wynika to z tego, że cena srebra inwestycyjnego jest słabo skorelowana z innymi klasami aktywów, a co za tym idzie stanowi swoistą formę zabezpieczenia portfela. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że zmienność rynku srebra lokacyjnego co do zasady jest większa niż na rynku złota, co wynika z szerokiego spektrum zastosowań srebra w przemyśle, przez co kruszec ten nierzadko jest wybierany przez inwestorów, którzy planują zarabiać na zmianie jego ceny w krótszym terminie. Rozważając ulokowanie kapitału w srebrze inwestycyjnym w 2022 roku warto zapoznać się z aktualnym stosunkiem złota do srebra (ang. gold – silver ratio). Na tle historycznym srebro wydaje się obecnie niedoszacowane w stosunku do złota – wskaźnik gold – silver ratio znajduje się obecnie powyżej 80 (dane na luty 2022 roku), co najprościej rzecz ujmując oznacza, że potrzeba nieco ponad 80 uncji srebra, żeby nabyć 1 uncję złota. Czyni to aktualną cenę srebra bardzo atrakcyjną w oczach potencjalnych inwestorów.

Cena złota (XAU-PLN)
9652,60 PLN/oz
  
- 30,97 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
114,68 PLN/oz
  
- 1,16 PLN

Możesz chcieć również przeczytać