Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Czy światowy kryzys zdrowotny przyćmi wielowiekową tradycję? Święto Świateł w Indiach w 2020 roku

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 13.11.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9236,99 PLN/oz
  
+ 84,18 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,63 PLN/oz
  
+ 4,56 PLN

Już dziś, tj. w piątek 13 listopada, w Indiach rozpoczyna się Święto Diwali, obchodzone każdego roku przez kilka dni.

Jaki charakter będzie miało Święto Diwali w 2020 roku?

Hindusi bardzo poważnie podchodzą do Święta Świateł, podczas którego jedną z najważniejszych tradycji jest kupowanie złota. Czy tegoroczne święto będzie miało odmienny charakter przez pandemię COVID-19 i wysokie ceny złota?

Diwali każdego roku przyciąga uwagę rynków i wywołuje wiele emocji. W tym roku początek obchodów święta (Dhanteras) przypada na dzień dzisiejszy, który według tradycji uchodzi za najbardziej pomyślny dzień na zakup złotej biżuterii przez Hindusów. Poświęcony jest Lakszmi – hinduskiej bogini bogactwa i szczęścia.

„Historia Święta Świateł sięga tysięcy lat w wstecz i wyznacza początek hinduskiego Nowego Roku. Jest to święto księżycowe, które przypada na październik lub listopad” – powiedziała Rhona O’Connell – Dyrektor ds. Analizy Rynku w regionie EMEA i Azji. „Pierwszy dzień Święta, Dhanteras, powszechnie uważany jest za najbardziej pomyślny dzień na zakup i obdarowanie, szczególnie – ale nie wyłącznie – złotem”.

Wpływ pandemii COVID-19 na Święto Świateł w Indiach

Podobnie jak w innych krajach, tak i w Indiach tegoroczne ceny złota okazały się rekordowo wysokie i wpłynęły na osłabienie popytu wśród ludzi czekających na ich spadek. Popyt na złoto w dalszym ciągu pozostaje stłumiony z uwagi na niepewność gospodarczą, która ciąży na mieszkańcach Indii.

„Wirus jest głównym źródłem nieszczęść w tym roku, a liczne obostrzenia utrudniły dostęp do złota w Indiach, tym samym wyraźnie tłumiąc popyt. Od dwóch tygodni obserwujemy wzrost zainteresowania złotem” – podkreśliła O’Connell. „Jest jednak jedno „ale” – rupia spadła, pociągając za sobą wzrost lokalnych cen złota”. O’Connell zauważyła, że cena złota wyrażona w rupiach jest o około 30% wyższa w stosunku do czwartego kwartału ubiegłego roku. Tak duży wzrost może doprowadzić do „30% zmniejszenia całkowitej sprzedaży złota w porównaniu z Diwali w zeszłym roku”.

Mimo, że sprzedaż złota w Indiach zaczyna rosnąć, Somasundaram PR – Dyrektor Zarządzający w World Gold Council w regionie Indii – powiedział, że prawdopodobnie będzie ona na niższym poziomie w stosunku do ubiegłorocznego święta. „Widzimy, że sprzedaż powoli się odradza, jednak nie sądzę, że będzie tak dobra jak w analogicznym okresie ubiegłego roku” – oznajmił Somasundaram PR.

Pozostaje nam obserwować, czy dotychczas tłumiony popyt jakkolwiek przełoży się na większą sprzedaż złota podczas Święta Świateł. Pozwolę sobie zauważyć, że większość popytu na złoto w tym regionie jest generowana przez społeczności rolnicze, a te mają za sobą całkiem dobry rok.

Cena złota (XAU-PLN)
9236,99 PLN/oz
  
+ 84,18 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,63 PLN/oz
  
+ 4,56 PLN

Możesz chcieć również przeczytać