Podczas dyskusji online zorganizowanej przez Economic Club of Washington, Przewodniczący Rezerwy Federalnej – Jerome Powell – po raz kolejny starał się przekonać rynki, że Bank Centralny pozostanie na akomodacyjnej ścieżce jeszcze przez dłuższy czas.
Jak Rezerwa Federalna zapatruje się na rosnące zadłużenie?
Chociaż amerykański dług rośnie w zawrotnym tempie, a ekonomiści coraz częściej ostrzegają przed konsekwencjami, Rezerwa Federalna w dalszym ciągu podchodzi do tej kwestii z dystansem i uspokaja, że faktycznie jest to problem, ale gospodarka nie powinna zawracać sobie nim głowy w najbliżej perspektywie.
Powell powiedział, że chociaż dług rządowy znajduje się na niezrównoważonej ścieżce, jego obecny poziom jest stabilny. Dodał, że w którymś momencie rząd faktycznie będzie musiał przywrócić dług na zrównoważoną ścieżkę, jednak dopiero wówczas, kiedy gospodarka znajdzie oparcie w solidniejszych podstawach.
„Budżet federalny USA znajduje się na niezrównoważonej ścieżce, co oznacza tyle, że dług rośnie znacznie szybciej niż gospodarka” – oznajmił Przewodniczący Rezerwy Federalnej. „Obecny poziom zadłużenia jest bardzo stabilny. I nie ma wątpliwości co do naszej zdolności obsługi tego długu w dającej się przewidzieć przyszłości”.
Czy to koniec dobrej passy dla dolara?
Gołębia narracja Rezerwy Federalnej w połączeniu z ustabilizowaniem sytuacji na amerykańskim rynku długu po serii gwałtownych wzrostów w ubiegłym miesiącu zadziałała na niekorzyść amerykańskiej waluty, której indeks spadł do najniższego poziomu od 18 marca.
W chwili pisania tego tekstu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA wynosi 1,618 (-1,08%), natomiast wartość indeksu DXY kształtuje się na poziomie 91,597 (-0,08%). Z perspektywy polskich inwestorów związanych z rynkiem złota najważniejszy jest bieżąca relacja pary walutowej USD/PLN, a ta aktualnie sprzyja złotemu – dolar kosztuje 3,8021 PLN i traci 0,35% w ciągu dnia (-1,53% w ciągu miesiąca), co czyni złoto atrakcyjniejszym w oczach posiadaczy polskiej waluty.
W chwili pisania tego tekstu cena uncji trojańskiej wyrażona w dolarach amerykańskich oscyluje w okolicach 1745 USD, natomiast w złotówkach wynosi 6633,76 PLN.