Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Ton Rezerwy Federalnej sprzyja cenom złota

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 15.04.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9252,84 PLN/oz
  
- 8,04 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
122,90 PLN/oz
  
- 3,46 PLN
TavexNews: Ton Rezerwy Federalnej sprzyja cenom złota

Podczas dyskusji online zorganizowanej przez Economic Club of Washington, Przewodniczący Rezerwy Federalnej – Jerome Powell – po raz kolejny starał się przekonać rynki, że Bank Centralny pozostanie na akomodacyjnej ścieżce jeszcze przez dłuższy czas.  

Jak Rezerwa Federalna zapatruje się na rosnące zadłużenie?  

Chociaż amerykański dług rośnie w zawrotnym tempie, a ekonomiści coraz częściej ostrzegają przed konsekwencjami, Rezerwa Federalna w dalszym ciągu podchodzi do tej kwestii z dystansem i uspokaja, że faktycznie jest to problem, ale gospodarka nie powinna zawracać sobie nim głowy w najbliżej perspektywie.  

Powell powiedział, że chociaż dług rządowy znajduje się na niezrównoważonej ścieżce, jego obecny poziom jest stabilny. Dodał, że w którymś momencie rząd faktycznie będzie musiał przywrócić dług na zrównoważoną ścieżkę, jednak dopiero wówczas, kiedy gospodarka znajdzie oparcie w solidniejszych podstawach. 

„Budżet federalny USA znajduje się na niezrównoważonej ścieżce, co oznacza tyle, że dług rośnie znacznie szybciej niż gospodarka – oznajmił Przewodniczący Rezerwy Federalnej. „Obecny poziom zadłużenia jest bardzo stabilny. I nie ma wątpliwości co do naszej zdolności obsługi tego długu w dającej się przewidzieć przyszłości”. 

Czy to koniec dobrej passy dla dolara? 

Gołębia narracja Rezerwy Federalnej w połączeniu z ustabilizowaniem sytuacji na amerykańskim rynku długu po serii gwałtownych wzrostów w ubiegłym miesiącu zadziałała na niekorzyść amerykańskiej waluty, której indeks spadł do najniższego poziomu od 18 marca.  

W chwili pisania tego tekstu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA wynosi 1,618 (-1,08%), natomiast wartość indeksu DXY kształtuje się na poziomie 91,597 (-0,08%). Z perspektywy polskich inwestorów związanych z rynkiem złota najważniejszy jest bieżąca relacja pary walutowej USD/PLN, a ta aktualnie sprzyja złotemu – dolar kosztuje 3,8021 PLN i traci 0,35% w ciągu dnia (-1,53% w ciągu miesiąca), co czyni złoto atrakcyjniejszym w oczach posiadaczy polskiej waluty.   

W chwili pisania tego tekstu cena uncji trojańskiej wyrażona w dolarach amerykańskich oscyluje w okolicach 1745 USD, natomiast w złotówkach wynosi 6633,76 PLN.

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews  

Cena złota (XAU-PLN)
9252,84 PLN/oz
  
- 8,04 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
122,90 PLN/oz
  
- 3,46 PLN

Możesz chcieć również przeczytać