Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Trzykrotne zwiększenie rezerw złota przez Węgierski Bank Centralny

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 07.04.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9371,71 PLN/oz
  
- 50,11 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,12 PLN/oz
  
- 0,01 PLN
TavexNews: Trzykrotne zwiększenie rezerw złota przez Węgierski Bank Centralny

Magyar Nemzeti Bank podniósł węgierskie rezerwy złota z 31,5 tony do 94,5 tony, co daje aż trzykrotny wzrost zapasów tego kruszcu!

Najważniejsze aktywo rezerwowe na świecie 

Decyzja o zasileniu rezerw jest kontynuacją działań MNB zapoczątkowanych już w 2018 roku, gdy Węgierski Bank Centralny zwiększył swoje rezerwy złota dziesięciokrotnie. Choć z punktu widzenia tylko i wyłącznie polityki pieniężnej kruszec ten w latach 70. XX wieku stracił na znaczeniu, to jednak rola złota jako tradycyjnego aktywa rezerwowego pozostaje niezmienna i kluczowa, ponieważ – w przeciwieństwie do innych instrumentów finansowych – jest ono wolne od ryzyka rynkowego. Posiadanie w swoich rezerwach złota przyczynia się również do wzrostu zaufania względem danego kraju we wszystkich środowiskach gospodarczych, co dodatkowo wspiera jego pozycję.  

Globalny trend powiększania zapasów złota 

W ostatnich latach ilość złota przechowywana w rezerwach banków centralnychw tym także w Narodowym Banku Polskim, systematycznie się zwiększaPosunięcie węgierskiego banku centralnego wpisuje się w szerszy trend powiększania rezerw złota, który obserwujemy od jakiegoś czasu. W czasie poprzednich dużych zakupów Węgrzy naśladowali NBP – mamy wielką nadzieję, że tym razem po prostu będzie odwrotnie. Realizacja tak dużych zakupów przy aktualnych poziomach cenowych pokazuje, że banki centralne postrzegają cenę jako niezwykle atrakcyjną. Takie transakcje potwierdzają wielką siłę wsparcia w okolicach 1 700 USD i zachęcają inwestorów do wejścia na rynek” – zauważa Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu w Tavex Sp. z o.o. 

Popyt banków centralnych na złoto osiągnął rekordowy poziom w 2019 roku, kiedy to zapasy kruszcu wzrosły aż o 669 ton i tym samym przekroczyły rekord z 2018 roku, gdy w rezerwach przybyło 656 ton złota. 

Węgry awansują w rankingach 

Kluczową rolę w podjęciu decyzji o potrojeniu zapasów złota przez Węgierski Bank Centralny odegrała również potrzeba reakcji na nowe zagrożenia wynikające z pandemii koronawirusa. Pojawienie się globalnych skoków długu rządowego i obaw związanych z inflacją dodatkowo zwiększa znaczenie złota w strategii krajowej jako bezpiecznej przystani i środka gromadzenia wartości.  

W wyniku tej decyzji rezerwy Węgier wzrosły z 31,5 tony do 94,5 tony, co wysuwa ten kraj z 56. na 36. miejsce w międzynarodowych rankingach opartych na wielkości rezerw złota, a w regionie Europy Środkowo-Wschodniej kraj zaliczył awans z pozycji 6. na 3. Z kolei rezerwy kruszcu przypadające na jednego mieszkańca wzrosły z 0,1 uncji do 0,31 uncji – w rezultacie, na tle pozostałych państw wspomnianego regionu, Węgry mają obecnie najwyższe rezerwy złota w przeliczeniu na mieszkańca! 

Czy to dopiero początek zakupów? 

Magyar Nemzeti Bank utrzymywał rezerwy złota już od czasu jego powstania w 1924 roku, a zapasy kruszcu rosły nieprzerwanie aż do II wojny światowej. Pod koniec wojny MNB uratował sztabki i monety ważące około 30 ton w swoim legendarnym „złotym pociągu” do Austrii – zostały one w całości zwrócone Węgrom po zakończeniu wojny, co pomogło w stabilizacji węgierskiej gospodarki i konsolidacji finansowejrównocześnie wsparło wprowadzenie nowej waluty (forinta, który w tym roku obchodzi 75. rocznicę istnienia). 

W czasie przemian ustrojowych węgierskie rezerwy złota były kilkukrotnie zmniejszanez 46 ton do ostatecznie 3,1 tony. Dopiero w 2018 roku, opierając się na długoterminowych celach strategii krajowej i gospodarczej, MNB zdecydował o znacznym zwiększeniu rezerw złotaW konsekwencji stan posiadania wzrósł dziesięciokrotnie w stosunku do poprzedniego poziomu, tj. z 3,1 tony do 31,5 tony i osiągnął poziom tożsamy z rezerwami innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Obecny zakup złota przez Węgierski Bank Centralny to kontynuacja proceszapoczątkowanego 3 lata temu i realizacja długoterminowej strategii. 

Opracowanie na podstawie materiału prasowego MNB

Możesz chcieć również przeczytać