Od ponad dekady popyt na rynku złota w dużej mierze generowany jest przez zakupy banków centralnych, które rokrocznie powiększają swoje zasoby kruszcu, w celu zachowania równowagi w strukturach rezerw finansowych.
Ile złota zakupił w tym roku turecki bank centralny?
Według najnowszych doniesień Commerzbanku – drugiego co do wielkości banku w Niemczech, z siedzibą we Frankfurcie nad Menem – Bank Centralny Turcji oficjalnie stał się największym na świecie nabywcą złota.
Analitycy Commerzbank powołali się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z których wynika, że w maju turecki bank centralny zwiększył rezerwy złota o 890 tys. uncji, do rekordowego poziomu 21,28 mln uncji.
„Jest to tożsame z zakupem niemal 28 ton złota.” – oznajmił Commerzbank. „Od początku roku turecki bank centralny kupił już 139 ton złota, co czyni go największym oficjalnym nabywcą złota w tym roku. Rosyjski bank centralny przestał kupować złoto w kwietniu, a chiński bank centralny nie powiększył swoich zasobów od zeszłej jesieni.”.
Turcja – lider światowych zakupów złota w 2020 roku
Analitycy Commerzbank wskazali również, że dane Światowej Rady Złota pokazują, iż łączne zakupy banków centralnych wyniosły 139 ton na przestrzeni pierwszych 4 miesięcy tego roku, z czego 111 ton należało do tureckiego banku centralnego.
„W przeciwieństwie do ostatnich lat, w tym roku mamy do czynienia z sytuacją, w której kluczową rolę odgrywa jeden główny nabywca złota, odpowiedzialny za lwią część wszystkich zakupów.” – powiedzieli na zakończenie.