Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Turcja największym na świecie nabywcą złota w 2020 roku – Commerzbank

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 18.06.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9264,15 PLN/oz
  
- 1,24 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,37 PLN/oz
  
- 3,44 PLN
W 2020 roku największym nabywcą złota jest Turcja

Od ponad dekady popyt na rynku złota w dużej mierze generowany jest przez zakupy banków centralnych, które rokrocznie powiększają swoje zasoby kruszcu, w celu zachowania równowagi w strukturach rezerw finansowych.

Ile złota zakupił w tym roku turecki bank centralny?

Według najnowszych doniesień Commerzbanku – drugiego co do wielkości banku w Niemczech, z siedzibą we Frankfurcie nad Menem – Bank Centralny Turcji oficjalnie stał się największym na świecie nabywcą złota.

Analitycy Commerzbank powołali się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z których wynika, że ​​w maju turecki bank centralny zwiększył rezerwy złota o 890 tys. uncji, do rekordowego poziomu 21,28 mln uncji.

„Jest to tożsame z zakupem niemal 28 ton złota.” – oznajmił Commerzbank. Od początku roku turecki bank centralny kupił już 139 ton złota, co czyni go największym oficjalnym nabywcą złota w tym roku. Rosyjski bank centralny przestał kupować złoto w kwietniu, a chiński bank centralny nie powiększył swoich zasobów od zeszłej jesieni.”.

Turcja – lider światowych zakupów złota w 2020 roku

Analitycy Commerzbank wskazali również, że dane Światowej Rady Złota pokazują, iż łączne zakupy banków centralnych wyniosły 139 ton na przestrzeni pierwszych 4 miesięcy tego roku, z czego 111 ton należało do tureckiego banku centralnego.

„W przeciwieństwie do ostatnich lat, w tym roku mamy do czynienia z sytuacją, w której kluczową rolę odgrywa jeden główny nabywca złota, odpowiedzialny za lwią część wszystkich zakupów.” – powiedzieli na zakończenie.

Cena złota (XAU-PLN)
9264,15 PLN/oz
  
- 1,24 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,37 PLN/oz
  
- 3,44 PLN

Możesz chcieć również przeczytać