Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Tydzień pod hasłem: „dedolaryzacja”

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 03.04.2023
Cena złota (XAU-PLN)
9966,06 PLN/oz
  
+ 62,89 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
118,88 PLN/oz
  
+ 3,16 PLN
TavexNews: Tydzień pod hasłem: „dedolaryzacja”

Za nami tydzień obfitujący w wiele ważnych newsów, które można by spiąć klamrą z napisem: „dedolaryzacja”. Temat podejmowanych przez państwa wschodniego bloku gospodarczego działań mających na celu zmniejszenie roli dolara amerykańskiego, był w ostatnich dniach dość szeroko omawiany, nawet przez media głównego nurtu, o czym wspominaliśmy w minioną środę => https://tavex.pl/mainstreamowe-przygotowanie-gruntu-pod-klopoty-dolara/.

Arabia Saudyjska przystępuje do Szanghajskiej Organizacji Współpracy

Jedną z mocniejszych informacji ostatnich dni jest deklaracja przystąpienia przez Arabię Saudyjską do założonej w 2001 roku SCO (Shanghai Cooperation Organization). 

 

Jest to eurazjatycki sojusz polityczny, gospodarczy i bezpieczeństwa, uznawany za największą na świecie organizację regionalną, z ośmioma członkami (Chiny, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Pakistan, Tadżykistan i Uzbekistan), czterema państwami-obserwatorami (Afganistan, Białoruś, Iran i Mongolia) i kilkoma partnerami dialogu (Armenia, Azerbejdżan, Kambodża, Nepal, Sri Lanka oraz Turcja). Przystąpienie Arabii Saudyjskiej do tego bloku traktowane jest przez wielu obserwatorów jako jawne opowiedzenie się, czy Saudom bliżej do Chin, czy USA, co może mieć bardzo duże znaczenie w przypadku dalszych losów petrodolara.

Brazylia i Chiny przechodzą na rozliczenia w juanie

Brazylia i Chiny zgodziły się obejść dolara amerykańskiego przy rozliczeniach wymiany handlowej. Brazylijska Agencja Promocji Handlu i Inwestycji opisuje nową umowę jako promującą jeszcze większy handel dwustronny i ułatwiający inwestycje z Chinami. 

 

Wzrosty wartości dolara amerykańskiego i skutki zmian stóp procentowych Fed oznaczają, że jest to również opisywane jako inicjatywa cięcia kosztów. Pekin postrzega natomiast takie posunięcia, jako sposób na odizolowanie się od międzynarodowej presji. 

Chiny i Francja zakończyły pierwszą transakcję handlową gazem LNG w juanach 

Jeśli myślicie, że szeroko rozumiane kraje tzw. Zachodu są monolitem, to nic bardziej mylnego. Chiński koncern naftowy CNOOC i francuski TotalEnergies sfinalizowały pierwszą w Chinach transakcję handlową gazem LNG, rozliczoną w juanach za pośrednictwem Szanghajskiej Giełdy Nafty i Gazu Ziemnego. Strona francuska potwierdziła, że transakcja dotyczyła 65 tys. ton LNG importowanego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nie komentując już jednak tego dalej. 

Kraje ASEAN rozważają wycofanie dolara amerykańskiego, euro, jena i funta brytyjskiego z transakcji finansowych

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ang. Association of South-East Asian Nations, w skrócie ASEAN), to międzynarodowa organizacja założona w 1967 r. w celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego, postępu społecznego i rozwoju kulturalnego oraz promowania pokoju i bezpieczeństwa w Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie składa się z 10 państw, a są to: Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Birma, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęło się oficjalne spotkanie wszystkich ministrów finansów krajów ASEAN i prezesów banków centralnych. Najważniejszym punktem programu są dyskusje na temat zmniejszenia zależności transakcji finansowych od dolara amerykańskiego, euro, jena i funta brytyjskiego oraz przejścia na rozliczenia w walutach lokalnych. Na spotkaniu omówiono wysiłki na rzecz zmniejszenia zależności od głównych walut poprzez system transakcji w walucie lokalnej. Transgraniczny system płatności cyfrowych ASEAN zostałby dalej rozszerzony, a także umożliwiłby państwom ASEAN używanie lokalnych walut w handlu.

Waluta BRICS może być zabezpieczona złotem i pierwiastkami ziem rzadkich

Alexander Babakov, wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, powiedział w ubiegłym tygodniu, że Sojusz BRICS bada możliwość stworzenia innowacyjnej waluty, z planami podzielenia się propozycjami jej ustanowienia na zbliżającym się szczycie w RPA. Plan zakłada początkowo przejście na używanie walut krajowych w transakcjach, a następnie wprowadzenie i obieg cyfrowej lub alternatywnej formy waluty w bliskiej przyszłości. Babakov przewiduje, że szczyt liderów BRICS ujawni gotowość do realizacji tej konkretnej inicjatywy, a prace nad projektem są już zaawansowane. Proponowana waluta byłaby zabezpieczona nie tylko złotem, ale także innymi aktywami, w tym pierwiastkami ziem rzadkich, a nawet ziemią.

Patrząc na rosnącą dynamikę zmian w rynkowym i geopolitycznym otoczeniu, której przyglądaliśmy się także w piątkowym materiale video, może nieco na wyrost, ale jednak do powyższej serii newsów pasuje nieco powiedzonko autorstwa Lenina, że „zdarzają się całe dekady, gdy nic się nie dzieje, a potem nadchodzą tygodnie, w trakcie których dzieje się więcej niż przez poprzednie dekady”.

Tomasz Gessner

Możesz chcieć również przeczytać