Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Umiarkowana reakcja złota na decyzję Kongresu USA – Capital Economics

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 23.12.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9450,89 PLN/oz
  
+ 97,74 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
111,02 PLN/oz
  
+ 0,82 PLN
Umiarkowana reakcja złota na decyzję Kongresu USA

Po miesiącach oczekiwań Kongres USA przegłosował projekt związany z nowym pakietem bodźców stymulacyjnych.

Nowy bodziec przedmiotem rozczarowania?

Coraz częściej pojawiają się opinie, jakoby zatwierdzony w niedzielę pakiet nie spełnił oczekiwań rynków. Początkowe obietnice zdecydowanie przewyższały ostateczny pakiet, którego wartość opiewa na niespełna 900 miliardów dolarów.

Mimo że w normalnych warunkach nowy bodziec powinien mieć pozytywny wpływ na ceny złota, reakcja rynku była nieznaczna – niemalże tak samo szybko, jak ceny złota wzrosły w okolice 1910 USD/oz (w przypadku polskiej waluty ok. 7030 PLN/oz), tak samo szybko spadły. Obecna cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich oscyluje w okolicach 1870 USD/oz (ok. 6910 PLN/oz).

Przyczyny nieznacznej reakcji rynku złota na bodziec stymulacyjny

Andrew Hunter – Starszy Ekonomista w Capital Economics – upatruje przyczyn umiarkowanej reakcji złota nie tylko w niespełnionych oczekiwaniach, co do wielkości bodźca, ale również tym, że w rzeczywistości zaledwie jedna trzecia pakietu to nowe pieniądze.

„Znaczna część nowej ustawy obejmuje zagospodarowanie niewykorzystanych środków z ustawy CARES, w tym 430 miliardów dolarów z wygasających pożyczek Rezerwy Federalnej oraz 134 miliardy dolarów na dalsze finansowanie PPP [programu ochrony małych firm, ang. Paycheck Protection Program – przyp. red.]” – wskazał Hunter.

Ustawa CARES (ang. Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act) z dnia 27 marca 2020 roku dotyczy ustaleń związanych z pierwszym pakietem bodźców na walkę z ekonomicznymi skutkami pandemii z przełomu marca i kwietnia tego roku o równowartości około 2,3 bilionów dolarów.

Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się kolejnych pakietów stymulacyjnych?

Mimo że najnowsze środki stymulacyjne nie spełniły oczekiwań rynków, analitycy pozostają zgodni, że w nadchodzącym roku możemy spodziewać się kolejnych pakietów.

Jak słusznie zauważył Hunter, 900 miliardów dolarów nie wystarczy, żeby naprawić dotychczasowe straty i ożywić gospodarkę, która nieustannie atakowana jest przez pogarszającą się sytuację pandemiczną.

„Czeki na 600 USD i rozszerzenie pakietów ubezpieczeń na wypadek bezrobocia wpływają na zwiększenie dochodów osobistych o blisko 6% w ujęciu rocznym. Mimo to istnieje małe prawdopodobieństwo, żeby gospodarstwa domowe spieszyły się do wydania dodatkowego dochodu. Wirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie, a poszczególne stany wprowadzają nowe ograniczenia na kolejne sektory działalności gospodarczej” – oznajmił Hunter.

Ożywienie gospodarcze w USA wycelowane w drugą połowę 2021 roku

Zgodnie z prognozami Capital Economics – po ostatecznym wprowadzeniu szczepionki – w przyszłym roku możemy spodziewać się wzrostu aktywności gospodarczej w USA na poziomie 5,5% (z naciskiem na drugą połowę roku).

„Wraz z ponownym otwarciem gospodarek, gospodarstwa domowe będą teraz w lepszej sytuacji finansowej, co przyczyni się do silniejszego wzrostu gospodarczego w drugiej połowie przyszłego roku (…)” – ocenił Hunter.

Możesz chcieć również przeczytać