Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Waluta Wietnamu – wietnamskie dongi

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 13.10.2017
Cena złota (XAU-PLN)
4 820,66 PLN/oz
  
- 0,17 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,70 PLN/oz
  
+ 0,00 PLN

Zapraszamy w niezwykłą podróż na daleki wschód. Jeden z poprzednich artykułów przeniósł nas do Tajlandii, dzisiaj zagłębiamy się w okolice bliższe morza Południowochińskiego, na Półwysep Indochiński.

Wietnam zachwyca różnorodnością: począwszy od różnorodności etnicznej (54 grupy etniczne!) aż po wspaniałe krajobrazy czy niespotykane jedzenie. Klimat jest wyjątkowo egzotyczny, a jedzenie może być szokiem dla organizmu, warto zaszczepić się więc na żółtaczkę typu A oraz wypełnić po brzegi apteczkę.

Wybrzeże słynie z wyjątkowo pięknych piaszczystych plaż ciągnących się wzdłuż granicy całego kraju. W Wietnamie najlepiej się przemieszczać autobusami, a zdecydowanie polecamy podróż autobusem sypialnianym.

Płatności w Wietnamie

Jadąc do Wietnamu należy wiedzieć, że nie jest tam popularna płatność kartą płatniczą. Jeśli już taka transakcja musi mieć miejsce, można jej dokonać jedynie kartą VISA w banku. W tymże kraju można łatwo wymienić dolary kanadyjskie, funty brytyjskie, bahty tajskie i, oczywiście, euro lub dolary USD. Przekroczenie granicy z kwotą przekraczającą 5 000 USD (w przeliczeniu na wwożoną walutę)wymaga dokonania deklaracji celnej. Płatność w USD jest możliwa w wielu miejscach, ale trzeba się liczyć z około dwukrotnie wyższymi cenami, dlatego polecamy wcześniejszy zakup dongów wietnamskich w naszym kantorze Tavex.

VND awers donga wietnamskiego (waluty Wietnamu)

VND rewers donga wietnamskiego (waluty Wietnamu)

Powyższe zdjęcia przedstawiają banknot o najwyższym nominale 500 000 VND. Warto wiedzieć, że są cechy charakterystyczne dla wszystkich wietnamskich banknotów:

– dongi wietnamskie to w większości banknoty polimerowe (plastikowe) o wysokich nominałach od 500 do 500 000,

– na awersie znajduje się godło Wietnamu

– na każdym banknocie jest wizerunek tej samej postaci: Ho Chi Minh

Dong wietnamski – orientacyjny przelicznik

10 000 dongów wietnamskich jest w tej chwili warte około 1,70 zł (aktualny kurs donga wietnamskiego). Dla wygody przeliczania cen warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w Tavex można ją otrzymać od razu przy wymianie, wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę. Najniższy banknot wietnamskich dongów będący w obiegu to 500 (czyli około 10 groszy), 1 dong dzieli się na 10 hao lub na 100 xu.

W 2016 roku Narodowy Bank Vietnamu z okazji swojej 65 rocznicy wyemitował okolicznościowy banknot o nominale 100. Banknot ten nie jest w obiegu, ma charakter kolekcjonerski i sprzedawany był w oprawie po 20 000 VND 25 000 VND.

Awers wygląda podobnie jak standardowe banknoty obiegowe. Po lewej stronie na górze znajduje się godło Wietnam, a centralna część baknotu przedstawia postać Ho Chi Minh. Wyróżniającym elementem jest liczba 65 pokryta farbą zmienną optycznie, poniżej której znajduje się informacja o latach trwania Narodowego Banku Wietnamu.

Na rewersie znajduje się budynek będący tematem przewodnim banknotu: centrala Narodowego Banku Wietnamu w Hanoi. W tle widnieje postać mitycznego bohatera Thanh Giong.

Ciekawostki o Wietnamie

Wietnam to największy producent pieprzu i nerkowców oraz drugi na świecie eksporter ryżu i kawy. Osobom żądnym wiedzy serdecznie polecamy stronę internetową: https://china.trade.gov.pl/pl/wphi/wietnam/152596,elementarz-wietnamu.html

Znajduje się tam wiele danych o wietnamskiej kulturze oraz historii.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Cena złota (XAU-PLN)
4 820,66 PLN/oz
  
- 0,17 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
56,70 PLN/oz
  
+ 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać