Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Wymowny bilans lipca na metalach szlachetnych

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 01.08.2022
Cena złota (XAU-PLN)
10692,20 PLN/oz
  
+ 103,80 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
127,64 PLN/oz
  
+ 2,06 PLN
TavexNews: Wymowny bilans lipca na metalach szlachetnych

We wpisach z ostatnich tygodni przyglądaliśmy się w większej mierze otoczeniu fundamentalnemu dla rynku metali, a więc oczekiwaniom względem tego, co zrobi Fed na lipcowym posiedzeniu, ale i zmianom pozycjonowania banków bulionowych na kontraktach terminowych, spadającym zapasom metali będących zabezpieczeniem tych kontraktów, czy zejściu srebra pod średni koszt wydobycia. Kreowany od kwietnia ruch spadkowy skutecznie zmienił też sentyment do sektora metali szlachetnych, faworyzując w coraz większej mierze scenariusz odbicia dolarowej ceny.

Dzisiaj przyjrzymy się bardziej technicznej kwestii złota i srebra, a dokładniej bilansowi lipca, który pozostawia po sobie bardzo interesujące elementy na wykresach. Na początek wykres złota w interwale miesięcznym, na którym przetestowane zostało dolne ograniczenie ruchu bocznego, w którym kurs porusza się od dwóch lat. Znajduje się ono w rejonie 1680 USD.

TavexNews: Wymowny bilans lipca na metalach szlachetnych

Samo znalezienie się ceny na wsparciu to jedna kwestia, ale dużo ważniejsza jest reakcja rynku. Zauważalny, dolny cień świecy to informacja, że popyt wszedł do obrony i zdołał wyciągnąć kurs wyżej. Pojawienie się elementu świecowego o takim kształcie na wsparciu, zwłaszcza w mocno wiarygodnym, miesięcznym interwale, to zawsze bardzo pożądana przez oczekujących wzrostu sytuacja. Analogię znajdziemy chociażby w sierpniu 2018 roku. Innymi słowy po takim zakończeniu miesiąca rośnie szansa sukcesu w zakresie utrzymania całego, 2-letniego kanału horyzontalnego. Popyt może w kolejnych miesiącach próbować wypełniać go dalej, a więc w tej sytuacji skierować się w kolejnych miesiącach w stronę ograniczenia górnego, czyli przy okazji dotychczasowych rekordów dolarowej ceny pod 2080 USD.

TavexNews: Wymowny bilans lipca na metalach szlachetnych

Warto też przypomnieć, czym co do zasady jest obecna, 2-letnia konsolidacja w strefie 1680-2080 USD. Otóż może to być ostatni element formacji filiżanki z uchem, z której zasięg prowadziłby w kolejnych kilkunastu kwartałach cenę złota w stronę 4000 USD.

Srebro wraca powyżej 20 USD

Na początku lipca przyglądaliśmy się rynkowi srebra w kontekście zejścia cen pod poziom 20 USD za uncję (https://tavex.pl/srebro-ponizej-20-usd-problem-czy-wrecz-przeciwnie/). Poza kwestiami fundamentalnymi wspomniałem wówczas o znaczeniu kolejnej strefy wsparcia w rejonie 17,50-18,50 USD, w obrębie której popyt ma prawo zacząć reagować. Okazuje się, że lipcowy dołek ustanowiony został mniej więcej w połowie tego zakresu (18,15 USD).

TavexNews: Wymowny bilans lipca na metalach szlachetnych

Sytuacja w kwestii skali odreagowania prezentuje się tu jeszcze bardziej interesująco. Kupującym udało się bowiem na przestrzeni tego miesiąca, a dokładniej w ostatnich jego dniach, wyciągnąć rynek z wcześniejszych opałów i doprowadzić do zamknięcia w miejscu, gdzie kończył się czerwiec. Z próby zepchnięcia cen pozostał zatem sporych rozmiarów dolny cień. W tym z kolei kontekście przypomnę też wspomniany na początku lipca koncept akumulacyjnego modelu Wyckoff’a.

TavexNews: Wymowny bilans lipca na metalach szlachetnych

Na przestrzeni kolejnych 1-2 miesięcy wskazane byłoby, aby kupującym udało się sprawnie powrócić do zakresu niedawnej, niemal 2-letniej zmienności, a więc powyżej obszaru 21,50-22 USD. Gdyby tak się stało, oznaczałoby to, że wszyscy reagujący na techniczne wyłamanie dolnego ograniczenia dotychczasowego zakresu zostali złapani w pułapkę (wyrzuceni z rynku), co na rynku srebra jest dość częstym zjawiskiem.

Zachowanie spółek wydobywczych i relacja względem metali

Spójrzmy również na to, jaki okres ma za sobą sektor spółek wydobywczych. Proponuję przypomnienie wykresu NYSE Arca Gold Bugs Index (HUI), który zachowuje się bardzo podobnie, jak ETF GDX, grupujący większych górników złota. W tym przypadku dysponujemy jednak znacznie dłuższą historią. Poprzednia hossa z lat 2000-2011 pozostawiła po sobie wzrost tego indeksu o ok. 1700%. Jak jednak widać, ceną za tak asymetryczną stopę zwrotu były głębokie procentowo korekty, z których największa oznaczała cofnięcie rzędu 70%.

TavexNews: Wymowny bilans lipca na metalach szlachetnych

Zakładając, że od 2016 roku zmienił się kierunek, za nami już dwie jego korekty. Pierwsza z nich z lat 2016-2018 zabrała ponad 50%. Obecna, trwająca od lata 2020 roku oznacza na razie cofnięcie o 48,5%. Pod względem zarówno skali, jak i czasu trwania, są więc do siebie dosyć podobne. Może się zatem okazać, że powoli zbliżamy się jej do końca, do czego zachęcać może też obecność kilkuletniej linii wzrostowej. Także w tym przypadku na poziomie świecy miesięcznej widoczny jest dolny cień.

TavexNews: Wymowny bilans lipca na metalach szlachetnych

Powyżej widoczny jest z kolei wykres ratio HUI do złota. W trakcie hossy, zwłaszcza w jej początkowej fazie, spółki górnicze będą radzić sobie lepiej, niż cena samego metalu, a więc ratio będzie rosło (lata 2000-2003). Jeśli spojrzeć na historyczne poziomy, od paru lat spółki z sektora górników złota są bardzo tanie względem cen metalu. Lipiec jak widać pozostawia po sobie test wsparcia. Obszar zielonej belki na powyższym ratio jest jak najbardziej miejscem zarezerwowanym dla kupujących.

Lipiec pozostawia po sobie nieźle wyglądające obrony dolarowych cen złota i srebra, a wszystko w miejscach, gdzie aktywacji popytu należałoby się spodziewać. Technicznie jest to zatem uzupełnienie mocnych od dłuższego czasu fundamentów, zwłaszcza w zakresie zmian pozycjonowania banków bulionowych na rynku kontraktów terminowych w ostatnich czterech miesiącach. Metalom szlachetnym do rozwinięcia tego zwrotu potrzebne byłoby teraz osłabienie dolara wraz ze wzrostem oczekiwań zakończenia dotychczasowego cyklu zacieśniania monetarnego w USA. Patrząc na przekaz, jaki otrzymaliśmy w minioną środę ze strony Fedu, wzrok uczestników rynku w tym właśnie kierunku zaczął się przekierowywać.

Tomasz Gessner

Możesz chcieć również przeczytać