Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Zielone światło od banków bulionowych do wzrostu metali

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 04.09.2023
Cena złota (XAU-PLN)
9272,43 PLN/oz
  
+ 33,95 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
127,07 PLN/oz
  
+ 1,79 PLN
TavexNews: Zielone światło od banków bulionowych do wzrostu metali

Od dłuższego już czasu nie zaglądaliśmy do raportów na temat pozycjonowania na rynku kontraktów terminowych na metale szlachetne. A ponieważ mają one mają kluczowe znaczenie dla kształtowania się cen złota, srebra, czy platyny i przy okazji pojawiają się tam w ostatnich tygodniach bardzo interesujące zmiany, zatem dzisiaj bierzemy je na tapet.

Artykuł dostępny jest też w wersji video:

Na początek krótkie wprowadzenie dla tych, którzy z tematem raportów Commitments of Traders stykają się po raz pierwszy. Są to aktualizowane w każdy piątek dane na temat pozycjonowania najważniejszych grup uczestników rynku kontraktów terminowych, a więc kluczowych dla metali szlachetnych banków bulionowych, ale także producentów oraz małych i dużych spekulantów. Warto pamiętać, że choć raporty te aktualizowane są w piątkowy wieczór, pokazują stan na zakończenie wtorkowego handlu, a więc tym samym są opóźnione o trzy dni. Powszechnie przyjmuje się, że jeśli z raportu wynika, że banki bulionowe, które w przypadku metali szlachetnych są kluczową siłą podażową, pozycjonują się na spadki cen, na rynku bardzo często gości korekta. Oczywiście odwrotna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy z analizy pozycjonowania wynika, że instytucje te przestały scenariusz spadkowy obstawiać.

Na początek spójrzmy na rynek kontraktów terminowych na srebro. Przypomnę, że szczególnie interesuje nas dolny panel i zielona linia, a więc Swap Dealers, pod którymi kryją się właśnie banki bulionowe. Na tym wykresie poszczególne linie oscylują wokół zera, a pozycjonowanie zobrazowane jest jako wartość netto. Jeśli linia znajduje się poniżej poziomu zero, to dana grupa uczestników rynku ma więcej pozycji krótkich, aniżeli długich, a zatem może być zainteresowana spadkiem cen.

Niemal nieprzerwanie pozycję krótką netto utrzymują producenci metalu. Nie chodzi tu jednak o to, że celowo grają oni na spadki cen, ale zabezpieczają się poprzez rynek terminowy przed owym spadkiem. Bardzo często pozycję krótką netto posiadają też wspomniani Swap Dealers. Jak widzicie, w ostatnich tygodniach została ona wyraźnie zredukowana, a obecnie przeszła na wartości dodatnie. Oznacza to zatem, że instytucje te przestały grać na spadki cen srebra.

Teraz zobaczmy, co analogiczne sytuacje oznaczały dla cen srebra w przeszłości. Zredukowanie ekspozycji krótkiej netto zbiegało się często z pojawieniem dołka cenowego i odreagowaniem. I dokładnie taki scenariusz jest też w ostatnich dniach realizowany.

Jeszcze bardziej dynamiczne redukowanie krótkich pozycji netto przez Swap Dealers widoczne jest w ostatnich tygodniach na rynku kontraktów terminowych na złoto. Uwagę zwracać też mogą zmiany pozycjonowania producentów kruszcu, którzy od dołka z wiosny 2020 roku systematycznie pozbywają się zabezpieczenia przed spadkiem cen kruszcu. Także w tym przypadku zaobserwować możemy zależność, w której zredukowanie krótkiej pozycji netto przez banki bulionowe, a więc Swap Dealers, szło w parze z impulsami wzrostu ceny.

Ponieważ dawno już nie zaglądaliśmy na rynek platyny, zatem i tutaj jest okazja, aby zaległości nadrobić i spojrzeć na to, jak w ostatnim czasie zmieniało się pozycjonowanie. W tym przypadku sytuacja jest nieco inna, bowiem Swap Dealers dużo częściej pozycjonują się po długiej stronie rynku, natomiast niemal permanentnie pozycją krótką zarządzają producenci metalu. Jeśli spojrzycie na panel środkowy, czerwoną linią oznaczone jest pozycjonowanie Commercials, gdzie zsumowani są Swap Dealers oraz producenci. Tutaj z kolei także widać dość wyraźnie zależność, w której zredukowanie ekspozycji short netto przez Commercials idzie w parze z dołkami cenowymi na platynie. I takie zredukowanie ma miejsce również obecnie.

Przeglądając aktualne raporty na temat pozycjonowania na złocie, srebrze i platynie widać, że najważniejsze grupy uczestników rynku ewidentnie odpuszczają grę na spadki cen. Dla porządku spójrzmy jeszcze na wykresy i zobaczmy, czy szanse na jakieś większe odreagowanie mamy także po stronie sytuacji technicznej. Ponieważ właśnie zakończyliśmy sierpień, zatem proponuję wykresy w dłuższym horyzoncie w interwale miesięcznym. Uprzedzam, że materiał powstawał w okolicach czwartkowego południa, zatem kształty świec mogą się nieznacznie różnić.

Na początek złoto, gdzie sierpniowa próba rozbicia 1900 USD kończy się kontrą popytu i ostatecznie dolnym cieniem świecy. Jest to już trzeci miesiąc konsolidacji na relatywnie wysokim poziomie, co samo w sobie dobrze świadczy o perspektywie powrotu do szczytów. Pamiętajmy też, że cenę od czerwca udaje się w tym miejscu utrzymywać pomimo negatywnego co do zasady dla złota otoczenia, przede wszystkim w zakresie wzrostu realnych rentowności obligacji, czemu przyglądaliśmy się bliżej w poprzednich materiałach. Im dłużej cena nie chce spadać, tym zwykle szala bardziej przechyla się na korzyść scenariusza wzrostowego, który w tym wypadku oznaczałby perspektywę spojrzenia w kierunku ostatecznego rozbicia 2100 USD.

Dalej zerknijmy na bilans sierpnia na rynku srebra, na którym również pojawia się solidny, dolny cień świecy i wyciągnięcie ceny po nieudanej próbie zakrycia lipcowego wzrostu. Tutaj spore znaczenie przypisuje się okolicom 26 USD, których rozbicie miałoby prawo sprowokować atak na obszar kluczowego w dłuższym horyzoncie oporu, czyli doskonale znanych inwestorom 30 USD. Pamiętajmy, że konsolidacje na dolarowej cenie złota i srebra prowadzone są już 3 lata, zatem można je określić jako bardzo zaawansowane.

Pewnie nieraz spotkaliście się ze stwierdzeniem, że w trakcie budowania takiej konsolidacji powstaje energia do wygenerowania kolejnego ruchu kierunkowego. Im dłużej trwa taka konsolidacja, tym silniejszego ruchu cenowego można się spodziewać po jej opuszczeniu. Z jednej bowiem strony ze stratnych pozycji uciekać będą uczestnicy rynku, którzy okazali się być w błędzie. Z drugiej natomiast strony do ruchu zacznie się szybko przyłączać obserwujący całą sytuację z boku kapitał, jeszcze bardziej dynamizując zmianę ceny. A ponieważ te 3-letnie konsolidacje na złocie i srebrze mają przy okazji technicznie kontynuacyjną wymowę, a banki bulionowe przestały grać na spadki cen, zatem może nam to co nieco podpowiadać, w którą stronę patrzeć w perspektywie kolejnych miesięcy.

Rzućmy jeszcze okiem na platynę, gdzie po lipcowej, kolejnej już obronie okolic 900 USD za uncję, sierpniowy, dolny cień w tym miejscu ponownie potwierdza bardzo duże znaczenie tego poziomu, gdzie kształtuje się prawe ramię 2-letniej, odwróconej głowy z ramionami, a więc układu o pro-wzrostowej wymowie. Przy okazji jest on tu także prawym ramieniem analogicznej, tym razem już 8-letniej struktury. Takie zagnieżdżenie tych samych układów, potwierdzających przy okazji fraktalny charakter kształtowania się cen, to zwykle jeden z mocniejszych sygnałów, jakie możecie dostać od rynku. Pamiętajcie jednak, że każda analiza wykresu to nie zero-jedynkowa kwestia oceny pewności bądź jej braku, a jedynie szacowanie, czy szanse szanse są bardziej po naszej stronie, czy też przeważają sygnały ostrzegawcze.

Skoro natomiast jesteśmy już przy platynie, koniecznie zajrzycie na naszą stronę do oferty 1-uncjowych monet bulionowych, gdzie w ostatnim czasie udało nam się bardzo dużo pozmieniać w kwestii spreadów. Te znalazły się w tej chwili nawet poniżej spreadów na srebrze. Jeśli więc ktoś rozważał zakup fizycznej platyny, ale do tej pory spready skutecznie go odstraszały, być może jest to obecnie dobry moment, aby do pomysłu wrócić, zwłaszcza dodając do tego wnioski płynące z raportów o pozycjonowaniu oraz kolejną już obronę wsparcia na poziomie 900 USD.

Tomasz Gessner

Cena złota (XAU-PLN)
9272,43 PLN/oz
  
+ 33,95 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
127,07 PLN/oz
  
+ 1,79 PLN

Możesz chcieć również przeczytać