Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto poniżej 8000 PLN/oz. Czy to dobra okazja na zakup kruszcu?

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 29.03.2022
Cena złota (XAU-PLN)
11061,80 PLN/oz
  
+ 164,70 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
130,08 PLN/oz
  
+ 1,21 PLN
TavexNews: Złoto poniżej 8000 PLN/oz. Czy to dobry okazja na zakup kruszcu?

Dzisiejsze umocnienie polskiej waluty i spadek dolarowych notowań złota w okolice 1900 USD/oz (-2,34% w ciągu dnia) związane z postępami w rozmowach ukraińsko-rosyjskich przyczyniło się do powrotu ceny złota wyrażonej w PLN poniżej psychologicznego oporu na poziomie 8000 PLN/oz po raz pierwszy od początku wojny w Ukrainie. Przeszło 5% spadek ceny złota sprawił, że kruszec ten powrócił do łask „łowców okazji”.

Wojna w Ukrainie, która przyczyniła się do gigantycznego wzrostu oczekiwań inflacyjnych w regionie, skłoniła inwestorów z Polski do skierowania swojej uwagi w kierunku złota. Wielu z nich odwróciło się od ryzykownych klas aktywów, tym samym generując olbrzymi napływ kapitału na rynek tego metalu. W rezultacie cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich przekroczyła 2000 USD/oz. W przypadku złotowych notowań kruszcu przez chwilę mogliśmy zaobserwować poziom 9000 PLN/oz.

Chociaż w ostatnich dniach zachowania inwestorów wskazują, że liczą oni na rychłe zakończenie wojny, panująca na rynkach euforia może okazać się przedwczesna. W szczególności Wall Street jest dalekie od negatywnych nastrojów. Entuzjazmowi nie są w stanie przeszkodzić nawet coraz bardziej jastrzębie komentarze przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych i oczekiwania podwyżek stóp procentowych w USA.

Obecna ignorancja perspektyw na zacieśnianie polityki monetarnej za oceanem ze strony Wall Street rodzi obawy, że inwestorzy obudzą się dopiero wówczas, kiedy będzie już za późno. Jednocześnie wyraźna zmiana narracji Rezerwy Federalnej, co do charakteru inflacji bardzo mocno podkreśla, jak dużym problemem są rosnące ceny. Co ważne, amerykański bank centralny nie jest osamotniony w sposobie postrzegania inflacji – zdecydowana większość instytucji dostrzega problem i decyduje się na coraz bardziej agresywne ruchy. Uzmysławia to skalę inflacyjnego problemu, który obecnie jest największym utrapieniem bankierów centralnych spędzającym im sen z powiek. W związku z tym, że oczekiwania inflacyjne sukcesywnie rosną, a skutki zaostrzania polityki będą odczuwalne dopiero w dłuższej perspektywie, złoto, dużo wskazuje, że kolejne miesiące przyniosą rosnące zainteresowanie złotem ze strony kolejnych inwestorów.

Możesz chcieć również przeczytać