Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto umacnia swoją pozycję! To jeszcze nie koniec wzrostów na rynku kruszcu – Peter Hug

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 18.09.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10756,40 PLN/oz
  
- 240,90 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,08 PLN/oz
  
- 2,91 PLN

Cena złota na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni utrzymywała się w przedziale od 1925 USD do 1975 USD za uncję. Zdaniem Petera Huga – dyrektora ds. metali szlachetnych w Kitco – umocnienie pozycji na tym poziomie jest „bardzo dobrym znakiem” dla rynku królewskiego kruszcu.

Kolejne zmiany ze strony Rezerwy Federalnej sprzyjają cenom złota

Podczas środowego wywiadu dla Kitco News Hug podkreślił, że w ostatnim czasie rynek nieco się uspokoił i nie jest tak „szalony”, jak miesiąc czy sześć tygodni temu. Zdaniem analityka obecny trend wśród inwestorów wskazuje na to, że rynek przygotowuje się do kolejnego wzrostu.

2 dni temu Rezerwa Federalna dopuściła do opinii publicznej informację o zamiarze utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie aż do 2023 roku, celem przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Prezes Rezerwy Federalnej – Jerome Powell – podczas konferencji prasowej wydał oświadczenie w sprawie ostatniej decyzji banku centralnego.

Hug nadmienił, że: „Przedstawiciele Rezerwy Federalnej wydają się być zdenerwowani przebiegiem ożywienia gospodarczego… i tym, jak będzie wyglądała gospodarka po jego zakończeniu”.

„[Mniej więcej – przyp. red.] trzy posiedzenia temu Rezerwa Federalna zadeklarowała utrzymanie stóp procentowych na poziomie bliskim zeru do końca 2021 roku” – przypomniał Hug.  „Później zmienili początkowe obwieszczenie i przedłużyli termin o kolejny rok. Niektórzy analitycy spodziewają się, że stopy procentowe utrzymają się na niemal zerowym poziomie do 2024 roku”.

Według Huga nieco akomodacyjny stosunek Rezerwy Federalnej do inflacji, można intepretować jako tworzenie pozytywnego środowiska dla twardych aktywów, takich jak metale szlachetne (w szczególności fizyczne złoto), czy nieruchomości.

Jak względna stabilizacja na rynku wpłynęła na dostawy metali szlachetnych

Jeśli chodzi o dostawy metali szlachetnych, Hug zauważył, że ustabilizowanie rynku doprowadziło do zwiększenia zapasów.

„Postrzegam rynek [metali szlachetnych – przyp. red.] jako biegnący bokiem, o ile nie dosięgnie nas po raz kolejny szał zakupowy ze strony inwestorów detalicznych. Mniej więcej w ciągu następnych dwóch do czterech tygodni na rynku pojawią się rozsądne zapasy – powiedział Hug.

Możesz chcieć również przeczytać