W ciągu dnia odnotowany został nieznaczny spadek cen złota w euro (niewiele poniżej rekordowego poziomu, osiągniętego w kwietniu) po tym jak prezes EBC – Europejskiego Banku Centralnego – Christine Lagarde podkreśliła, że po utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie „w dalszym ciągu potrzebny pozostaje dostatecznie duży bodziec monetarny”.
Jak przebiega ożywienie gospodarcze w strefie euro?
Według wykresów Tavex, cena złota spot w momencie pisania artykułu, była na poziomie 1580,14 EUR. Nowy rekord ustanowiony został pod koniec kwietnia i wyniósł nieco ponad 1 630 EUR.
Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej po decyzji EBC, dotyczącej utrzymania stóp procentowych na niezmionionym poziomie przy jednoczesnej kontynuacji niezwykle akomodacyjnej polityki pieniężnej, Lagarde zaznaczyła, że ożywienie gospodarcze w maju i czerwcu było nie tylko „znaczące”, ale również „nierówne i częściowe”.
„Informacje napływające od momentu naszego ostatniego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej na początku czerwca sygnalizują wznowienie aktywności gospodarczej w strefie euro, chociaż pozostaje ona zdecydowanie poniżej poziomów sprzed pandemii koronawirusa (COVID-19), a daleko idące perspektywy pozostają wysoce niepewne” – oznajmiła Lagarde.
Jeśli chodzi o niepewność, która gra pierwsze skrzypce w procesie ożywienia gospodarczego, „dostatecznie duży bodziec monetarny jest w dalszym ciągu niezbędny, żeby wspierać ożywienie gospodarcze i zabezpieczać średniookresową stabilność cen” – zaznaczyła Lagarde tym samym potwierdzając słuszność „bardzo akomodacyjnej polityki pieniężnej EBC”.
Inflacja w obliczu globalnego kryzysu – wpływ pandemii na inflację
Zdaniem Lagarde, wzrostu inflacji możemy spodziewać się na początku 2021 roku.
„Biorąc pod uwagę aktualne i przyszłe ceny ropy naftowej oraz tymczasową obniżkę niemieckiej stawki VAT, inflacja zasadnicza prawdopodobnie ponownie spadnie w nadchodzących miesiącach, zanim wzrośnie na początku 2021 roku” – oznajmiła Lagarde. „Oczekujemy, że [stopy] pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki nie zobaczymy zdecydowanej konwergencji perspektyw inflacji do poziomu wystarczająco blisko – jednak wciąż poniżej – 2% w zgodzie z naszymi przewidywaniami, a konwergencja ta była konsekwentnie odzwierciedlana w dynamice inflacji.”
Lagarde zaznaczyła również, że EBC jest gotowy do dopasowania wszystkich instrumentów, ponieważ bierze pod uwagę ryzyko wystąpienia drugiej fali koronawirusa.