Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto w EUR pozostaje niewiele poniżej rekordowych poziomów z kwietnia – Christine Lagarde

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 17.07.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9251,92 PLN/oz
  
- 11,08 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
122,83 PLN/oz
  
- 3,91 PLN

W ciągu dnia odnotowany został nieznaczny spadek cen złota w euro (niewiele poniżej rekordowego poziomu, osiągniętego w kwietniu) po tym jak prezes EBC – Europejskiego Banku Centralnego – Christine Lagarde podkreśliła, że po utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie „w dalszym ciągu potrzebny pozostaje dostatecznie duży bodziec monetarny”.

Jak przebiega ożywienie gospodarcze w strefie euro?

 Według wykresów Tavex, cena złota spot w momencie pisania artykułu, była na poziomie 1580,14 EUR. Nowy rekord ustanowiony został pod koniec kwietnia i wyniósł nieco ponad 1 630 EUR.

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej po decyzji EBC, dotyczącej utrzymania stóp procentowych na niezmionionym poziomie przy jednoczesnej kontynuacji niezwykle akomodacyjnej polityki pieniężnej, Lagarde zaznaczyła, że ożywienie gospodarcze w maju i czerwcu było nie tylko „znaczące”, ale również „nierówne i częściowe”.

„Informacje napływające od momentu naszego ostatniego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej na początku czerwca sygnalizują wznowienie aktywności gospodarczej w strefie euro, chociaż pozostaje ona zdecydowanie poniżej poziomów sprzed pandemii koronawirusa (COVID-19), a daleko idące perspektywy pozostają wysoce niepewne – oznajmiła Lagarde.

Jeśli chodzi o niepewność, która gra pierwsze skrzypce w procesie ożywienia gospodarczego, dostatecznie duży bodziec monetarny jest w dalszym ciągu niezbędny, żeby wspierać ożywienie gospodarcze i zabezpieczać średniookresową stabilność cen – zaznaczyła Lagarde tym samym potwierdzając słuszność „bardzo akomodacyjnej polityki pieniężnej EBC”.

Inflacja w obliczu globalnego kryzysu – wpływ pandemii na inflację

Zdaniem Lagarde, wzrostu inflacji możemy spodziewać się na początku 2021 roku.

„Biorąc pod uwagę aktualne i przyszłe ceny ropy naftowej oraz tymczasową obniżkę niemieckiej stawki VAT, inflacja zasadnicza prawdopodobnie ponownie spadnie w nadchodzących miesiącach, zanim wzrośnie na początku 2021 roku – oznajmiła Lagarde. „Oczekujemy, że [stopy] pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki nie zobaczymy zdecydowanej konwergencji perspektyw inflacji do poziomu wystarczająco blisko – jednak wciąż poniżej – 2% w zgodzie z naszymi przewidywaniami, a konwergencja ta była konsekwentnie odzwierciedlana w dynamice inflacji.”

Lagarde zaznaczyła również, że EBC jest gotowy do dopasowania wszystkich instrumentów, ponieważ bierze pod uwagę ryzyko wystąpienia drugiej fali koronawirusa.

Cena złota (XAU-PLN)
9251,92 PLN/oz
  
- 11,08 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
122,83 PLN/oz
  
- 3,91 PLN

Możesz chcieć również przeczytać