Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto wciąż poniżej 1800 USD. Czy to koniec dobrej passy?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 19.02.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10796,40 PLN/oz
  
+ 13,40 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,49 PLN/oz
  
- 0,10 PLN
TavexNews: Złoto wciąż poniżej 1800 USD. Czy to koniec dobrej passy?

Ostatnie dni są prawdziwym wyzwaniem dla złota, które nieuchronnie zbliża się do odnotowania największego tygodniowego spadku od końcówki listopada.

Rentowności obligacji skarbowych determinują zachowanie złota

W oparciu o obserwowane na przestrzeni ostatnich dni zmiany na wykresach, złoto wyraźnie szuka punktu zaczepienia, który byłby w stanie zakończyć trend spadkowy. Znaczącym utrudnieniem dla rynku tego metalu jest wzrost rentowności obligacji skarbowych. Niewykluczone, że złoto będzie musiało walczyć o odbudowanie swojej pozycji aż do momentu, kiedy zyski z obligacji nie wyhamują.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych niezmiennie prezentują swoją siłę, czego najlepszym dowodem jest ich powrót w okolice poziomów po raz ostatni odnotowanych pod koniec lutego ubiegłego roku.

Chociaż w obecnej sytuacji inwestorzy upatrują w spadkach cen złota okazji do zakupu, jednocześnie rosnące rentowności wzbudzają ich zainteresowanie, a co za tym idzie przeciągają część kapitału na rynek długu.

Dopóki rentowności będą rosły, rynek [złota – przyp. red.] będzie miał trudności ze znalezieniem oparcia – wskazał Ole Hansen – Analityk w Saxo Bank, który jednocześnie uznał, że jeśli złoto nie zdoła utrzymać się powyżej poziomu 1765 USD/oz, niewykluczone, że posunie się jeszcze dalej w dół.

Złoto kontynuuje trend spadkowy

W chwili pisania tego tekstu, cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich oscyluje wokół ośmiomiesięcznych minimów. Złoto SPOT kształtuje się na poziomie 1772, 53 USD/oz, co jest równoznaczne ze spadkiem o 0,64% w ciągu dnia (ponad 2,7% w tym tygodniu). Sytuacja ma się podobnie w przypadku cen złota w złotówkach – tutaj również obserwujemy zdecydowany spadek bliski poziomom z pierwszych dni czerwca 2020 roku. W chwili pisania tego tekstu cen złota SPOT oscyluje w okolicach 6550 PLN/oz, a tym samym kruszec odnotowuje dzienny spadek na poziomie 1,38% (niemalże 100 zł w ciągu dnia).

Czy złoto w końcu się odbije?

Mimo napływu optymistycznych danych odnoszących się do sprzedaży detalicznej w USA w styczniu, tamtejszy rynek pracy w dalszym ciągu wymaga wsparcia, o czym świadczy nieoczekiwany wzrost liczby bezrobotnych. Departament Pracy USA poinformował, że wnioski o zasiłki dla bezrobotnych wzrosły o kolejne 13 tysięcy do 861 tysięcy, co wzbudziło w inwestorach niepewność, czy aby na pewno amerykańska gospodarka będzie w stanie szybko wydostać się z sideł pandemii.

Chociaż rynek złota nie odnotował w związku z tym żadnych korzyści, nieciekawa sytuacja na rynku pracy USA prawdopodobnie utwierdzi rząd i Rezerwę Federalną w przekonaniu, że zarówno wsparcie fiskalne, jak i monetarne jest niezbędne, żeby gospodarka mogła wrócić na właściwe tory. Z kolei utrzymanie akomodacyjnej polityki, z naciskiem na kolejne bodźce fiskalne, kontynuację luzowania ilościowego i niskie stopy procentowe będzie stanowiło ważny element wsparcia dla cen złota.

Skłonność do podejmowania fiskalnych działań po raz kolejny potwierdziła Sekretarz Skarbu USA – Janet Yellen – która podczas wczorajszego wywiadu dla CNBC jasno wyraziła potrzebę wdrożenia zaproponowanego przez Joe Bidena pakietu stymulacyjnego o wartości 1,9 biliona dolarów. Jednocześnie była Prezes Rezerwy Federalnej wskazała, że kontrargument w postaci inflacji jej nie przekonuje, ponieważ w jej opinii rynek USA ma teraz ważniejsze zmartwienia na głowie.

Analitycy z Commerzbanku zauważyli, że zachowanie złota w pewnym sensie można porównać z falą tsunami – w następstwie cofnięcia wody w pierwszej fazie (spadek ceny złota), w późniejszym etapie następuje jej gwałtowny powrót (wzrost ceny złota).

Możesz chcieć również przeczytać