Ostatnich dni bez wątpienia nie można określić mianem sprzyjających polskiej walucie. Eskalacja konfliktu za wschodnią granicą Polski odbiła się na kondycji złotego na kilku płaszczyznach. Fundamentalne znaczenie dla złotego miały – i w dalszym ciągu mają – położenie geograficzne oraz to, że polska waluta zaliczana jest do grona walut rynków wschodzących postrzeganych na rynkach finansowych za ryzykowne. Co więcej, w tym samym koszyku znajduje się rosyjski rubel, który jest obecnie najsłabszy w historii. Wszystko to sprawiło, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę złoty znacząco stracił względem kluczowych walut.
NBP podniósł stopy procentowe szósty raz z rzędu
Środowy poranek przyniósł jednak wyraźne odreagowanie złotego. Najprawdopodobniej jest to spowodowane wczorajszą decyzją polskich władz monetarnych o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Co prawda, w pierwszej chwili reakcja na rynku złotego wskazywała na „rozczarowanie” skalą podwyżki, jednak jastrzębi wydźwięk komunikatu Narodowego Banku Polskiego ostatecznie zapewnił wsparcie polskiej walucie. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej wyrazili bowiem zaniepokojenie inflacją i otwartość na walkę z rosnącymi cenami. Dodali również, że „obserwowana w ostatnim okresie rynkowa presja na osłabienie złotego nie ma uzasadnienia w fundamentach gospodarczych Polski”. Dla umocnienia złotego duże znaczenie mają również projekcje inflacji – według modelu ekonometrycznego NECMOD inflacja z 50% prawdopodobieństwem wyniesie:
- 9,3% – 12,2% w 2022 roku (poprzednia projekcja z listopada 2021 roku: 5,1% – 6,5%);
- 7,0% – 11,0% w 2023 roku (poprzednia projekcja z listopada 2021 roku: 2,7% – 4,6%);
- 2,8% – 5,7% w 2024 roku.
Z tego względu uczestnicy rynku oczekują, że kolejne miesiące upłyną pod znakiem dalszego zaostrzania polityki przez Narodowy Bank Polski, co obecnie pozytywnie oddziałuje na kondycję polskiej waluty. W chwili pisania tego tekstu, tj. o godz. 12:51 kurs EUR/PLN wynosi 4,8292 PLN i notuje dzienny spadek na poziomie 1,39%. Umocnienie złotego obserwujemy również w relacji do dolara amerykańskiego – aktualny kurs USD/PLN wynosi 4,4052 PLN (-2,07% w ciągu dnia). Nieco większy spadek widoczny jest na parze walutowej CHF/PLN – aktualnie frank szwajcarski kosztuje 4,7473PLN (-2,34% w ciągu dnia).
Umocnienie złotego przełożyło się na spadek notowań cen złota wyrażonych w polskiej walucie. W chwili pisania tego tekstu cena uncji złota wynosi 8873,45 PLN i notuje dzienny spadek w wysokości 1,8%.