Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Zmiana paradygmatu na rynku srebra

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 26.04.2023
Cena złota (XAU-PLN)
11225,80 PLN/oz
  
+ 109,50 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
127,78 PLN/oz
  
+ 3,44 PLN

Przed tygodniem przyglądaliśmy się zmianom pozycjonowania poszczególnych uczestników na rynku kontraktów na metale szlachetne. Kto chciałby sobie przypomnieć ten wątek, może to zrobić tutaj => https://tavex.pl/raport-cot-rosnie-ryzyko-korekty-metali/. Jednym z wniosków, jaki pojawił się po spojrzeniu na zachowanie banków bulionowych był ten, że są one teraz znacznie bardziej ostrożne w grze na spadki cen srebra, aniżeli złota. Innymi słowy dużo chętniej angażowały się po krótkiej stronie rynku w trakcie ostatnich wzrostów na złocie, aniżeli srebrze.

Dziś spróbujemy przyjrzeć się temu, skąd ta ostrożność może wynikać. Znając różnice w relatywnych wycenach złota i srebra, a więc wykres Gold / Silver Ratio, taka ostrożność w grze na spadki cen srebra wydaje się zrozumiała.

Wykres Gold / Silver Ratio

Jakby nie patrzeć, srebro jest od dłuższego czasu historycznie niedowartościowane względem złota, które na chwilę obecną jest 80 razy droższe od srebra (w przypadku porównania cen kontraktów terminowych – na rynku fizycznym jest to nieco mniej). A pamiętajmy, że w trakcie hossy na rynku metali szlachetnych srebro ma tendencję do wyprzedzania złota, co musiałoby iść w parze ze spadkiem wskaźnika GSR, jak zaznaczono powyżej.

Topniejące zapasy na COMEX

Ta ostrożność w grze na spadki cen srebra przez banki bulionowe wynikać też może z wciąż napiętej sytuacji na rynku fizycznym, na którym premie w Stanach Zjednoczonych są ponownie zbliżone do rekordowych. W ostatnich tygodniach nie brakuje przykładów ofert dealerów zbliżających się do 50 USD za uncję. To z kolei przekłada się przynajmniej na dwie kwestie. Po pierwsze mało kto będzie skłonny sprzedać do COMEX srebro przy cenie 25 USD. Po drugie natomiast, tak duża różnica między rynkiem papierowym, a fizycznym powoduje, że tworzy się spora przestrzeń arbitrażowa. Podmioty na tyle duże, aby móc zażądać fizycznego rozliczenia kontraktów na srebro, chętnie korzystają z takiej możliwości, skoro chwilę po otrzymaniu srebra mogą je sprzedać od ręki kilkadziesiąt procent drożej. Efekt tych działań widać po zmianach zapasów w pozycji Registered, a więc srebra przeznaczonego do wydania pod rozliczenie kontraktów terminowych.

Wykres obrazujący wątek  zapasy na COMEX

Warto może przypomnieć, że w lutym 2021 roku, gdy miała miejsce głośna akcja SilverSqueeze, zapasy te wynosiły ok. 150 mln uncji. Od wielu miesięcy na dobre utknęły one pod poziomem 40 mln uncji, a obecnie coraz częściej przyklejają się do pułapu 30 mln uncji. Kto zatem uważa, że SilverSqueeze się nie udał, niech spojrzy na powyższy wykres, który pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie. Gdyby nie zwrócenie wówczas uwagi całego, inwestycyjnego świata na znaczenie srebra i jego kontraktowe wyceny, taka fala żądań fizycznego rozliczenia kontraktów nie miałaby najprawdopodobniej miejsca. Uwagę zwracać też może relatywnie wysoka ilość otwartych pozycji na majowym kontrakcie (czerwona linia na poniższym wykresie) na 3 dni przed żądaniem fizycznego rozliczenia. 

Wykres nr 2 obrazujący wątek Topniejące zapasy na COMEX

Oznacza to, że uczestnicy rynku widząc tak wyraźnie kurczące się zapasy srebra, próbują jeszcze wyciągnąć fizycznie to, co się da po tych cenach, dysponując przy okazji tak dużą, wspomnianą już przestrzenią arbitrażową.

Rekordowy deficyt srebra w ubiegłym roku

To postrzeganie srebra, zwłaszcza przy obecnych, papierowych cenach, interesująco koresponduje też z niedawnymi danymi z kolejnej odsłony raportu Silver Institute. 

 

Okazuje się, że światowy popyt na srebro wzrósł w ostatnim roku aż o 18%, do poziomu 1,24 mld uncji, generując ogromny deficyt na poziomie 237,7 mln uncji. W tym roku deficyt ma natomiast wynieść 142,1 mln uncji. Jak skomentował to Philip Newman, konsultant Metals Focus, który przygotował dane Silver Institute: „Przechodzimy do innego paradygmatu dla rynku, jednego z ciągłych deficytów”.

Tak potężne napięcia na rynku fizycznym mogą więc zniechęcać banki bulionowe do aktywnej gry na spadki cen tego metalu, zwłaszcza przy tak silnie zredukowanych i wciąż drenowanych zapasach na COMEX, które od miesięcy nie są w stanie się odbudować, poza awaryjnymi przesunięciami z pozycji Eligible przez JPM – ale jego zapasy także topnieją. Kogo interesuje dyskusyjna rola JPM na rynku srebra, już teraz zapraszam do najbliższego materiału video, który ukaże się w piątkowy wieczór na Youtube => https://www.youtube.com/@TavexPL.

Tomasz Gessner

Możesz chcieć również przeczytać