Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Covid-19 nie daje o sobie zapomnieć. Lockdown w Chinach podsyca oczekiwania inflacyjne

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 23.03.2022
Cena złota (XAU-PLN)
9264,54 PLN/oz
  
- 0,85 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,37 PLN/oz
  
- 3,44 PLN
TavexNews: Covid–19 nie daje o sobie zapomnieć. Lockdown w Chinach podsyca oczekiwania inflacyjne

Chociaż w ostatnich tygodniach rynki żyły tym, co się dzieje w Ukrainie, jednocześnie zapominając o pandemii COVID-19, najnowsze dane z Chin związane ze wzrostem liczby nowych zakażeń, jak również zamykaniem kolejnych miast przypominają, że temat nie jest zamknięty.

Kolejna fala pandemii COVID-19 w Chinach

Chiny od początku przyjęły inną, zdecydowanie bardziej restrykcyjną taktykę walki z pandemią, która – jak się okazuje – nie zdała egzaminu. Obecnie ścisły lockdown swoim zasięgiem obejmuje kilka ważnych ośrodków, w tym Szanghaj i Shenzhen – chińską dolinę krzemową – będącą sercem produkcyjnym dla światowych gigantów. Na tę chwilę o zamknięciu swoich fabryk poinformowały już między innymi Foxconn, Unimicron czy Sunflex.

Jak podaje Agencja Reuters chińskie firmy z siedzibą w Szanghaju już odczuły wpływ najnowszych obostrzeń na prowadzoną przez nie działalność. Konsekwencje „covidowej polityki” Chin mogą okazać się opłakane w skutkach – nie można bowiem wykluczyć, że przedłużenie restrykcji i potencjalne zamknięcie kolejnych miast nie odbije się na rynku surowców i nie zachwieje łańcuchami dostaw tym samym przyczyniając do dalszego wzrostu cen.

Tryb risk-on nie zagraża złotu

Tymczasem na rynkach zachodnich dominuje sentyment risk-on – zainteresowaniem inwestorów cieszą się bardziej ryzykowne klasy aktywów. Dobre nastroje, które mają miejsce mimo trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, nie wykazują się jednak negatywnym wpływem na złoto. Wojenna rzeczywistość pozbawiła bowiem inwestorów wszelkich złudzeń, jeśli chodzi o przyszłość cen, która rysuje się w szarych barwach. Dużo wskazuje, że zbicie inflacji będzie zdecydowanie trudniejsze niż początkowo zakładał nie tylko Narodowy Bank Polski, ale również więksi gracze wśród instytucji banków centralnych pokroju Rezerwy Federalnej.

W chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 14:40 cena uncji złota wyrażona w dolarach amerykańskich kształtuje się na poziomie 1931,92 USD i notuje dzienny wzrost o 0,53%. Zdecydowanie większe zmiany obserwujemy na wykresie ceny złota w polskiej walucie, co jest związane z umocnieniem dolara względem złotego – aktualnie uncja złota kosztuje 8307,52 PLN (+1,7% w ciągu dnia).

Cena złota (XAU-PLN)
9264,54 PLN/oz
  
- 0,85 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,37 PLN/oz
  
- 3,44 PLN

Możesz chcieć również przeczytać