Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Czy Australia prześcignie Chiny w produkcji złota?

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 01.06.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9333,01 PLN/oz
  
- 180,44 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
109,89 PLN/oz
  
- 4,79 PLN
TavexNews: Czy Australia prześcignie Chiny w produkcji złota?

Produkcja złota w Australii miała relatywnie spokojny początek roku. Niemniej jednak zgodnie z analizą jednej z firm badawczych, istnieje prawdopodobieństwo, że Australia prześcignie Chiny, a tym samym przejmie miano globalnego lidera pod względem produkcji tego metalu.

Produkcja złota w Australii w 1. kwartale 2021 roku

W opublikowanym w niedzielę raporcie, analitycy z Surbiton Associates – niezależnej grupy konsultingowej specjalizującej się w doradztwie strategicznym dla przemysłu wydobywczego – wskazali, że w 1. kwartale 2021 roku Australia wyprodukowała 74 tony złota (-4% w ujęciu kwartał do kwartału). Sandra Close – Dyrektor Generalna w Surbiton Associates – podkreśliła, że niższa produkcja jest silnie skorelowana z czynnikami sezonowymi, a te w pierwszych miesiącach roku są z reguły mniej sprzyjające.

„Chociaż produkcja złota w tym kwartale znacznie spadła, nie jest to powód do niepokoju” – uspokoiła Close w raporcie. „Podczas gdy w przypadku większości lokalnych operacji w ciągu ostatnich trzech miesięcy obróbce poddano mniej rudy, ogólnie rzecz biorąc to, że cena złota pozostaje korzystna, pomogło wielu producentom w osiągnięciu zysków. Produkcja w pierwszym kwartale była warta około 5,5 miliarda dolarów australijskich przy uśrednieniu ceny złota w tym okresie”.

Co wywołało kwartalny spadek produkcji?

Spadek działalności wydobywczej złota w Australii był związany również z rekordową produkcją, odnotowaną w 2020 roku. Z raportu dowiadujemy się, że ubiegłoroczne wyniki Australii w zakresie produkcji złota były zdecydowanie lepsze od tych, które odnotowały inne kraje z globalnej czołówki.

Według danych China Gold Association produkcja złota w Chinach w 1. kwartale 2021 roku wyniosła 74,44 tony – około 5000 uncji więcej w porównaniu z Australią. Przyczyna 9% spadku w stosunku do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku leży głównie w ograniczeniach produkcji wywołanych przez pandemię COVID-19 oraz zaostrzeniu przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Czy Australia przejmie miano lidera w produkcji złota?

„Dane odnoszące się do chińskiej produkcji [złota – przyp. red.] należy traktować z dystansem” – powiedziała Close. „Nawet jeśli Australia jest na dobrej drodze do wyprzedzenia Chin jako największego na świecie producenta złota, jest zdecydowanie za wcześnie, żeby wyciągać jakiekolwiek realne wnioski”.

Close po raz kolejny podkreśliła, że głównym motorem napędowym dla produkcji złota w Australii są wyższe ceny tego metalu.

„Dzięki wyższym cenom złota w ciągu ostatnich kilku lat, sektor niezmiennie pozyskiwał znaczny kapitał dzięki czemu miał możliwość prowadzić olbrzymią ilość poszukiwań, co poskutkowało rewelacyjnymi wynikami” – dodała Close. Szanse na gwałtowny spadek produkcji złota w Australii w ciągu najbliższych kilku lat są niewielkie”.

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Możesz chcieć również przeczytać