Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Czy Rezerwa Federalna przerwie dobrą passę dla złota?

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 24.01.2022
Cena złota (XAU-PLN)
9319,87 PLN/oz
  
- 231,14 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,03 PLN/oz
  
- 5,13 PLN
TavexNews: Czy Rezerwa Federalna przerwie dobrą passę dla złota?

Miniony tydzień przyniósł znaczące ożywienie nie tylko na rynku złota, bowiem solidne wzrosty odnotowały również inne wiodące metale szlachetne na czele ze srebrem, palladem i platyną. W dużej mierze było to spowodowane przepływem znaczącej części kapitału z rynków spekulacyjnych – na czele z rynkami akcji i kryptowalut – które w ostatnich dniach radzą sobie coraz gorzej. Czynnikiem napędzającym ceny metali szlachetnych w dalszym ciągu pozostają oczekiwania utrwalenia się presji inflacyjnej, mimo zmiany retoryki Rezerwy Federalnej. W obecnej sytuacji inwestorzy zastanawiają się więc, czy metale szlachetne zdołają przedłużyć dobrą passę w obliczu narastających oczekiwań na zacieśnianie polityki monetarnej w USA.

Zacieśnianie polityki monetarnej w USA pod znakiem zapytania

Z tego punktu widzenia najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie środowa decyzja FOMC. Chociaż ostatnie wypowiedzi przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych wyraźnie sugerują ich otwartość na zaostrzenie polityki, podczas najbliższego posiedzenia najprawdopodobniej nie zdecydują się oni na poważniejsze deklaracje i ograniczą się do kontynuacji wygaszania programu QE, a nie jego całkowitego zakończenia. Wydaje się to tym bardziej prawdopodobny scenariusz, że trwająca na amerykańskim rynku akcji wyprzedaż związana właśnie z oczekiwaniami podwyżki stóp procentowych może dodatkowo skłonić Rezerwę Federalną do bardzo wyważonego dobierania słów, jeśli chodzi o wskazówki dotyczące przyszłych decyzji banku. Te same czynniki mogą za to okazać się pozytywne dla złota, które powszechnie zaliczane jest do grona safe-haven assets. Pozytywny sentyment wobec metali szlachetnych potwierdzają wyniki Perth Mint – jednej z najbardziej znanych mennic – która w ostatnim raporcie oświadczyła, że zakupy złota ze strony inwestorów detalicznych są najwyższe od przeszło 10 lat. Z punktu widzenia rynku metali szlachetnych szczególnie istotne wydaje się to, jak środowa decyzja FOMC wpłynie na sentyment do ryzykownych klas aktywów.

W chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 12:23 cena uncji złota wyrażona w dolarach amerykańskich kształtuje się na poziomie 1837,28 USD i notuje dzienny wzrost o 0,38%. Z kolei cena złota wyrażona w polskiej walucie wielkimi krokami zbliża się do poziomu 7400 PLN/oz i aktualnie wynosi 7394,44 PLN/oz (+1,03% w ciągu dnia).

Możesz chcieć również przeczytać