Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Czy zabraknie fizycznego srebra?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 18.11.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9757,10 PLN/oz
  
+ 109,18 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
115,57 PLN/oz
  
+ 0,15 PLN

Z najnowszych szacunków The Silver Institute wynika, że w 2021 roku popyt na srebro na świecie wzrośnie o 15% w stosunku do 2020 roku i po raz pierwszy od 5 lat przekroczy 1 miliard uncji. Wzmożone zainteresowanie srebrem inwestycyjnym, które idzie w parze z wzrostem zapotrzebowania na ten metal ze strony przemysłu, sprawia, że w 2021 roku po raz pierwszy od 6 lat wystąpi deficyt na światowym rynku srebra.

Zapotrzebowanie na fizyczne srebro nie zwalnia tempa

W świetle najnowszych danych The Silver Institute, jak i przesłanek przemawiających za utrzymaniem się zainteresowania fizycznym srebrem inwestycyjnym ze strony już nie tyle inwestorów indywidualnych, co również inwestorów instytucjonalnych, szczególnie istotny wydaje się wpływ ogromnego zapotrzebowania na ten metal na przeświadczenie o sztucznym zaniżaniu ceny srebra poprzez granie na spadki za pomocą znaczącego zwiększania krótkich pozycji (tzw. shortów) przez banki bulionowe (już na początku roku informowaliśmy o zjawisku short squeeze na rynku srebra). Przy obecnej skali zainteresowania srebrem inwestycyjnym mają one problem ze zredukowaniem krótkich pozycji, bowiem każde podejście do zrzucenia cen kontraktów natychmiast jest wykorzystywane przez inwestujących w fizyczne srebro. Prowadzi to do redukcji zapasów srebra w magazynach COMEXu – widząc, co się dzieje, coraz więcej podmiotów decyduje się na rozliczenie kontraktów za pośrednictwem fizycznej dostawy kruszcu. Zgodnie z powyższą teorią, działania te prowadzą do ograniczenia niemających nic wspólnego z pozagiełdową rzeczywistością manipulacji i uwolnienia z ich sideł ceny srebra.

Srebrne monety dostępne od ręki w Tavex!

Z racji niesłabnącego – a wręcz przybierającego na sile – zapotrzebowania na fizyczne srebro inwestycyjne skarbce coraz większej liczby dealerów zaczynają świecić pustkami. W pewnym sensie mamy do czynienia „z powtórką z rozrywki” z przełomu marca i kwietnia ubiegłego roku – rośnie liczba podmiotów oferujących sprzedaż srebra z dostawą terminową. Czy warto skorzystać z tej opcji, jeśli cena jest bardziej atrakcyjna niż u dealerów, którzy wciąż są w stanie zapewnić wysyłkę w 24 godziny? Oczywiście nie. Srebro traktowane jest jako forma zabezpieczenia, powinno trafić w nasze ręce najszybciej jak to możliwe.

Wszystkie produkty dostępne w sprzedaży online są fizycznie obecne w naszym magazynie*, dlatego zamówienia internetowe można odebrać osobiście lub zdecydować się na wysyłkę w 24 godziny.

*Wyjątek stanowią oferty wyraźnie oznaczone jako przedsprzedaż.

Możesz chcieć również przeczytać