Stwórz nowe powiadomienie cenowe

LBMA alarmuje, że mogą wystąpić braki fizycznego srebra!

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 17.04.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9244,66 PLN/oz
  
- 12,96 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
122,88 PLN/oz
  
- 3,91 PLN
TavexNews: LBMA alarmuje, że mogą wystąpić braki fizycznego srebra!

Na przestrzeni ostatniego roku popyt na srebro inwestycyjne uległ znacznemu wzrostowi. Po tym, jak Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (ang. London Bullion Market Association) opublikowało raport na temat zmian w sektorze, skala zainteresowania kruszcem z pewnością zaszokuje niejednego inwestora.

Nieujarzmiony popyt na fizyczne srebro

Warto odnotować, że jest to pierwszy tego typu raport w historii. Już na samym wstępie jego twórcy wskazali, że ​​ „na przestrzeni ostatnich 12-18 miesięcy byliśmy świadkami niesamowitych zmian na rynku srebra inwestycyjnego, w tym zdecydowanego wzrostu aktywności inwestorów”. W 2020 roku popyt na srebrne produkty inwestycyjne – w tym sztabki, monety, ETF-y oparte na srebrze i instrumenty typu ETP – wzrósł o około 20%, przy czym trend objął zasięgiem również 1. kwartał 2021 roku.

Z raportu dowiadujemy się, że jeśli silny napływ do funduszy ETF opartych na srebrze utrzyma się na poziomie z przełomu stycznia i lutego, wówczas w skarbcach LBMA mogłoby zabraknąć fizycznego kruszcu.

Na początku 2021 roku, w ciągu zaledwie trzech dni, dodano bezprecedensowe 110 milionów uncji. Chociaż miały miejsce pewne likwidacje, pojawiły się obawy, że w Londynie zabraknie srebra, jeśli popyt na ETP utrzyma się na wysokim poziomie” – czytamy w raporcie.

Medialny szturm na rynek srebra

Wspomniane wydarzenia miały miejsce w związku z przybierającymi na sile przypuszczeniami, że cena srebra jest sztucznie tłumiona przez manipulantów, którzy okupują znaczącą część krótkich pozycji na tym metalu. Potęgowało i w dalszym ciągu potęguje to obawy o rozbieżność pomiędzy rzeczywistymi zasobami srebra, a tymi „na papierze”, ponieważ większość handlu kontraktami na Comexie opiera się na rozliczeniach pieniężnych, a nie w metalu.

W mediach społecznościowych pojawiało się coraz więcej zachęt do kupowania fizycznego srebra przez inwestorów indywidualnych w celu podbicia notowań kruszcu i próbie wymuszenia pokrycia krótkich pozycji przez nieuczciwych, większych graczy. Co prawda działania nie przyniosły większych rezultatów, jednak do świadomości rynków po raz kolejny powróciła skala manipulacji.

Srebrne monety dostępne od ręki

Nasza firma stoi w zdecydowanej opozycji do prób jakichkolwiek manipulacji i oferowania obietnic bez pokrycia. W związku z tym wszystkie produkty dostępne w naszej ofercie realnie znajdują się w naszych magazynach, przez co istnieje możliwość zakupu ich z wysyłką w 24 godziny od momentu zaksięgowania przelewu.

Jako jedni z nielicznych dealerów metali szlachetnych na polskim rynku jesteśmy w stanie ekspresowo odpowiadać na potrzeby inwestorów, czego najlepszym dowodem była nasza działalność w okresie największej paniki z przełomu marca i kwietnia ubiegłego roku, czyli początków pandemii. Wówczas bezpośrednie kontakty z największymi mennicami pozwoliły nam prowadzić regularną sprzedaż i sprostać wzmożonemu popytowi zarówno na srebro, jak i złoto.

Srebrne monety bulionowe

Cena złota (XAU-PLN)
9244,66 PLN/oz
  
- 12,96 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
122,88 PLN/oz
  
- 3,91 PLN

Możesz chcieć również przeczytać