Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Ekspansja dolara trwa. Indeks waluty najwyżej od kwietnia

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 21.07.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10756,40 PLN/oz
  
- 17,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,08 PLN/oz
  
+ 0,34 PLN

Ostatnie tygodnie okazały się wyjątkowo intensywnym okresem dla amerykańskiej waluty, która wielkimi krokami zbliża się do maksimów z przełomu marca i kwietnia.

Obligacje USA odrabiają ostatnie straty

W chwili pisania tego tekstu indeks DXY, który monitoruje bieżącą kondycję dolara względem koszyka najważniejszych walut wynosi 93,124, a więc niewiele mniej względem maksimów z przełomu marca i kwietnia. Mocniejszemu dolarowi wtórują rentowności amerykańskich Treasuries, które małymi krokami odrabiają ostatnie straty (w momencie kulminacyjnym wczorajszej sesji rentowność 10-letnich obligacji USA spadła w okolice 1,13) – aktualnie rentowność 10-letnich obligacji USA kształtuje się na poziomie 1,238.

Dalsze umocnienie amerykańskiej waluty znacznie utrudnia cenom złota trwałe przekroczenie psychologicznego oporu na poziomie 1800 USD/oz. W chwili pisania tego tekstu cena uncji złota wyrażona w amerykańskiej walucie wynosi 1797,87 USD i notuje dzienny spadek na poziomie 1,43%.

Czy dolar będzie dalej się umacniał?

Z punktu widzenia przyszłych ruchów dolara szczególnie istotne wydaje się zaplanowane na jutro posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (ang. European Central Bank). Po pierwszej od 18 lat rewizji celu inflacyjnego, dużo wskazuje na to, że forward guidance na najbliższym posiedzeniu EBC będzie równoznaczne z zakomunikowaniem zamiaru dalszego luzowania polityki monetarnej. Dlaczego? Chociaż Prezeska EBC – Christine Lagarde – nie poinformowała w jakim kierunku będzie podążał bank jej słowa o utrzymaniu korzystnych warunków finansowania w strefie euro wraz ze zmianą strategii inflacyjnej inwestorzy w większości utożsamili właśnie z poluzowaniem polityki monetarnej.

„Wraz z przesunięciem przez EBC celu inflacyjnego z „poniżej, ale blisko 2%” na „2%” z zobowiązaniem do symetrii, nowa strategia może być interpretowana albo jako formalizacja tego, co [bank – przyp. red.] i tak robił przez ostatnie kilka lat, albo krok w kierunku większej gołębiej postawy, ponieważ 2% implikuje bardziej zdecydowane wysiłki – czytamy w nocie ING.

Jakie przełożenie na kurs EUR/USD będzie miało posiedzenie EBC? Dużo zależy od tego, w jakim stopniu rynki zdążyły „wycenić” oczekiwania względem jutrzejszego komunikatu. Aktualny sentyment rynkowy już na tym etapie wydaje się być bezwzględny dla euro, dlatego najbliższe posiedzenie EBC może okazać się jeszcze bardziej dotkliwym ciosem. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, słabość euro może przełożyć się na dalszą deprecjację złotego.

Możesz chcieć również przeczytać