Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Fed coraz bliżej zmiany kierunku. Jak wczorajsza decyzja FOMC wpłynęła na złoto?

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 23.09.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9265,41 PLN/oz
  
- 1,46 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,26 PLN/oz
  
- 3,71 PLN
TavexNews: Fed coraz bliżej zmiany kierunku. Jak wczorajsza decyzja FOMC wpłynęła na złoto?

Podczas wrześniowego posiedzenia FOMC członkowie Komitetu zdecydowali się jedynie na nieznaczny krok w kierunku redukcji skupu aktywów, sugerując, że jej rozpoczęcie może nastąpić „już” niedługo i – jeśli amerykańska gospodarka pozostanie na ścieżce ożywienia – zakończyć w połowie przyszłego roku. Większość uczestników rynku ową „bliżej nieokreśloną przyszłość” utożsamiło z terminem listopadowego posiedzenia Komitetu. Warto jednak mieć na uwadze, że komunikat FOMC w tym zakresie był bardzo nieostry i w razie potrzeby łatwy do odwrócenia – nie padło bowiem żadne precyzyjne określenie terminu. Pojawił się za to wspomniany wyżej warunek, którego realizacja jest konieczna, żeby FOMC faktycznie zdecydował się na ograniczenie skali QE.

Co nowego wniósł wrześniowy komunikat z posiedzenia FOMC?

Jeśli postęp ten będzie przebiegał w oczekiwanym tempie, to Komitet uważa, że ograniczenie tempa skupu aktywów może być wkrótce uzasadnione. Zakupy aktywów zapewniają sprawne funkcjonowanie rynku i akomodacyjne warunki finansowe, tym samym wspierając przepływ kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw” – czytamy w komunikacie podsumowującym wrześniowe posiedzenie FOMC.

Na tle kwestii skupu aktywów zdecydowanie bardziej interesujące wydają się zmiany w nastawieniu decydentów z FOMC wobec stóp procentowych – połowa członków Komitetu zakomunikowała gotowość do zagłosowania za ich podwyżką jeszcze przed końcem 2022 roku. Na tle czerwcowych deklaracji, wczorajsze zmiany w układzie „fedokropek” wskazują, że przedstawiciele FOMC stają się coraz bardziej optymistyczni, jednak po raz kolejny należy brać poprawkę na to, że niepewność, co do przyszłego charakteru ożywienia gospodarczego może szybko ten optymizm zrewidować.

Nowe prognozy dla amerykańskiej gospodarki

Wczorajsze posiedzenie Komitetu przyniosło również aktualizację prognoz makroekonomicznych dla amerykańskiej gospodarki. Przede wszystkim wyraźnemu obniżeniu uległa mediana prognoz dla PKB na 2021 rok, która obecnie zakłada jego wzrost na poziomie 5,9% (wobec 7% w czerwcu). W przeciwnym kierunku przesunęły się oczekiwania na 2022 rok – aktualnie członkowie FOMC przewidują wzrost PKB o 3,8% (wobec 3,3% w czerwcu).  Podobną tendencją wykazały się prognozy związane ze stopą bezrobocia na koniec tego roku, które wzrosły z 4,5% do 4,8% oraz inflacją PCE (ang. Personal Consumption Expenditures Index), które uległy rewizji w górę z 3,4% do 4,2%.

Wczorajszy komunikat podsumowujący wrześniowe posiedzenie Komitetu nie wywołał większych zmian na wykresach ceny złota. Co prawda, niedługo po ogłoszeniu FOMC cena tego metalu spadła w okolice 1760 USD/oz (w konsekwencji wzrostu indeksu dolara do najwyższego poziomu od miesiąca), jednak niedługo po tym odrobiła większość strat. W chwili pisania tego tekstu cena kruszcu wyrażona w dolarach amerykańskich wynosi 1775,83 USD/oz i notuje nieznaczny dzienny spadek na poziomie 0,03%.

Cena złota (XAU-PLN)
9265,41 PLN/oz
  
- 1,46 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,26 PLN/oz
  
- 3,71 PLN

Możesz chcieć również przeczytać