Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Fed zmienia narrację. Koniec sloganu o „przejściowej” inflacji

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 01.12.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9549,27 PLN/oz
  
+ 16,81 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
121,07 PLN/oz
  
+ 1,31 PLN
TavexNews: Fed zmienia narrację. Koniec sloganu o „przejściowej” inflacji

Wczorajsze słowa Jerome Powella – Przewodniczącego Rezerwy Federalnej – wprawiły uczestników rynku w stan osłupienia. Co prawda, zgodnie z oczekiwaniami Powell stwierdził, że ostatni wzrost liczby przypadków COVID-19 i pojawienie się wariantu Omikron stwarza ryzyka dla zatrudnienia i aktywności gospodarczej, jednak jednocześnie uznał, że najwyższy czas przestać używać słowa „przejściowy” do opisania obecnej presji inflacyjnej i rozważyć przyspieszenie zacieśniania polityki monetarnej w USA.

Jastrzębi Powell zaskoczył rynek

Znaczącą nowością we wczorajszej wypowiedzi Przewodniczącego Rezerwy Federalnej była do tej pory najwyraźniejsza sugestia, że w przyszłym roku może mieć miejsce pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA. Do tej pory Powell szedł w zaparte, że jest za wcześnie na jakąkolwiek rozmowę na ten temat.

Z perspektywy przesłania, jaki niosą za sobą wczorajsze słowa Powella, tym bardziej istotne wydają się najbliższe odczyty wskaźników makroekonomicznych, które poznamy jeszcze przed ostatnim w tym roku posiedzeniem FOMC.  Jeśli okaże się, że najbliższy raport NFP przyniesie dalszy wzrost zatrudnienia, dane inflacyjne pokażą przedłużenie trendu wzrostowego, a sytuacja związana z nowym wariantem koronawirusa wyklaruje się i okaże niegroźna, wówczas może okazać się, że Rezerwa Federalna rzeczywiście zdecyduje się na przyspieszenie skupu aktywów. Jeśli jednak odczyty rozczarują, a informacje związane z Omikronem nie będą miały pozytywnego charakteru, istnieje ryzyko, że szala przechyli się na stronę odroczenia lub powolnego zacieśniania polityki monetarnej.

W reakcji na wczorajsze wystąpienie Jerome Powella i związane z nim umocnienie amerykańskiej waluty cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich spadła w okolice najniższego poziomu od pierwszych dni listopada. W kolejnych godzinach złoto zdołało odrobić większość strat po tym, jak pod koniec wczorajszej sesji dolar oddał część wypracowanego wcześniej zysku. W chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 13:22 cena uncji złota wyrażona w amerykańskiej walucie wynosi 1785,88 i notuje dzienny spadek na poziomie 0,23%. Z kolei cena złota wyrażona w polskiej walucie spadła w okolice trzytygodniowego minimum korzystając z umocnienia złotego – od początku tygodnia kurs dolara spadł o przeszło 8 gorszy.

Możesz chcieć również przeczytać