Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Indyjski rynek złota wraca do pełni sił – Metals Focus

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 27.12.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9766,82 PLN/oz
  
+ 128,93 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
116,60 PLN/oz
  
+ 1,35 PLN
TavexNews: Indyjski rynek złota wraca do pełni sił – Metals Focus

Z najnowszego raportu brytyjskiej firmy badawczej Metals Focus wynika, że w drugiej połowie 2021 roku popyt na złoto w Indiach odnotował silne ożywienie. Wzrost inwestycji w fizyczne złoto, jak i wzmożone zapotrzebowanie na biżuterię ze strony indyjskich konsumentów w analizowanym okresie napędzał przede wszystkim czynnik sezonowości oraz niższe ceny metalu.

Przejawy ożywienia na indyjskim rynku złota

W opinii Metals Focus istotną rolę odegrało również zniesienie części ograniczeń w związku z COVID-19, przez które w 2020 roku i w pierwszej połowie 2021 roku, odroczonych w czasie zostało wiele ślubów. W drugiej połowie 2021 roku większość uroczystości odbyła się, tym samym niwelując negatywny wpływ stłumionego przez pandemiczne obostrzenia popytu – niższe ceny złota dodatkowo napędzały wzrost zakupów złotej biżuterii oraz złota na prezent.

Jak wynika z raportu brytyjskiej firmy badawczej pandemia wzmocniła już i tak silne wśród Hindusów przekonanie o wartości złota i zaletach jego posiadania. We wcześniejszym okresie wzrost ceny tego metalu pomógł wielu Hindusom wyjść z kryzysu bez większego szwanku – złoto stanowiło gwarant bezpieczeństwa, ponieważ w razie konieczności można je było łatwo wykorzystać jako zabezpieczenie pożyczek.

W raporcie zwrócono również uwagę na zaobserwowany wśród indyjskich jubilerów trend gwałtownego uzupełnienia zapasów po ich znaczącym zmniejszeniu w ubiegłym roku.

„Wielu [jubilerów – przyp. red.] jest obecnie bardziej przekonanych, co do perspektyw dla popytu na biżuterię, dlatego dążą do zwiększenia poziomu zapasów; szacujemy, że względem ubiegłego roku zapasy detaliczne wzrosną o co najmniej 5-10% – czytamy w raporcie.

Twórcy raportu nadmienili również, że prognozy dla złota na 2022 rok są jak najbardziej optymistyczne. W ich opinii metal ten skorzysta na prognozowanym przez firmę silnym wzroście gospodarczym, względnie stabilnych cenach złota oraz uwolnieniu stłumionego popytu.

Możesz chcieć również przeczytać