Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Inflacja w USA najwyżej od 30 lat. Cena złota mocno w górę!

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 10.11.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9361,44 PLN/oz
  
- 66,39 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,06 PLN/oz
  
- 0,22 PLN
TavexNews: Inflacja w USA najwyżej od 30 lat. Cena złota mocno w górę!

Inflacja w USA po raz kolejny przewyższyła konsensus oczekiwań rynkowych – z najnowszych danych Bureau of Labor Statistics w październiku 2021 roku indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (Consumer Price Index) wzrósł o 0,9% w ujęciu miesiąc do miesiąca i aż 6,2% w zestawieniu rok do roku!

Cena złota w USD najwyżej od czerwca

Z kolei inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen paliw, żywności oraz energii, wyniosła 0,6% w ujęciu miesiąc do miesiąca i 4,6% w zestawieniu rok do roku, tym samym przewyższając konsensus oczekiwań rynkowych, który zakładał odczyt na poziomie odpowiednio 0,4% i 4,3%.

Październikowy odczyt wskaźnika CPI potwierdza to, czego uczestnicy rynku obawiali się już od dłuższego czasu – inflacji w USA z pewnością nie można określić mianem przejściowej. Najwyższa od 30 lat dynamika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych teoretycznie powinna sprowadzić Rezerwę Federalną na ziemię i zmotywować amerykańskie władze monetarne do podjęcia bardziej agresywnych działań w zakresie zacieśniania polityki. Zdaje się jednak, że inwestorzy nie wierzą w to, że najnowszy odczyt inflacji „złamie” członków FOMC. Po publikacji danych cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich wzrosła do najwyższego poziomu od połowy czerwca i w chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 15:18 wynosi 1856,24 USD/oz i notuje dzienny wzrost na poziomie 1,57%. Z kolei istotna z perspektywy polskich inwestorów cena złota wyrażona w złotówkach poczyniła kolejny krok w kierunku odnotowanego w pierwszych dniach sierpnia 2020 roku historycznego rekordu. Aktualnie cena uncji tego metalu kształtuje się na poziomie 7406,87 PLN (+2,26% w ciągu dnia).

Możesz chcieć również przeczytać