Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Inflacja w USA znów przyspieszyła. Wskaźnik CPI najwyżej od 40 lat.

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 12.04.2022
Cena złota (XAU-PLN)
9236,47 PLN/oz
  
+ 83,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,84 PLN/oz
  
+ 5,77 PLN
Inflacja w USA znów przyspieszyła. Wskaźnik CPI najwyżej od 40 lat.

Dynamika cen w USA ponownie przyspieszyła windując inflację konsumencką w USA do najwyższego poziomu od 40 lat. Z najnowszych danych U.S. Bureau of Labor Statistics wynika, że w marcu 2022 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych za oceanem wzrosły do 8,5% w ujęciu rok do roku pozostawiając daleko w tyle lutowy odczyt na poziomie 7,9%. Marcowy odczyt inflacji w USA okazał się najwyższy od stycznia 1982 roku.

Inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen żywności i energii wyniosła natomiast 6,5% w ujęciu rok do roku, tym samym plasując się na najwyższym poziomie od sierpnia 1982 roku. Jednocześnie – co szczególnie warto podkreślić – po raz pierwszy od stycznia ubiegłego roku odczyt zaskoczył „in minus”. Konsensus oczekiwań rynkowych zakładał bowiem przyspieszenie inflacji bazowej do 6,6% w ujęciu rok do roku oraz 0,5% w zestawieniu miesiąc do miesiąca (w tym przypadku rzeczywistość również okazała się łagodniejsza – marzec przyniósł wzrost inflacji CPI o 0,3% w ujęciu miesiąc do miesiąca).

Głównym motorem napędowym dla marcowego odczytu był gwałtowny wzrost cen paliw oraz energii – obie kategorie przyniosły dwucyfrową dynamikę wzrostu cen w ujęciu rok do roku. Należy jednak podkreślić, że inflację w zasadniczym stopniu napędzały również takie kategorie jak: żywność, usługi transportowe czy meble.

Zgodność, a nawet przeszacowanie ze strony analityków wpływu niestabilnej sytuacji na rynku paliw oraz wzrostu cen energii na najnowszy odczyt sprawił, że marcowe dane nie w wywołały większego wrażenia na rynkach – wręcz zostały zinterpretowane jako okazja na zaczerpnięcie świeżego powietrza. Niewykluczone jednak, że ten spokój zostanie zmącony przez przemawiającą dziś Lael Brainard z Rezerwy Federalnej, która w ostatnim czasie dała jasno do zrozumienia, że zabawa w kotka i myszkę z inflacją dobiegła końca i amerykański bank centralny wyraża gotowość do walki z rosnącymi cenami.

Najnowsze dane wykazały się pozytywnym wpływem na cenę złota, która obecnie oscyluje w okolicach dwutygodniowego maksimum. W chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 17:30 cena uncji kruszcu wynosi 1973,24 USD/oz i notuje dzienny wzrost na poziomie 1,11%.

Cena złota (XAU-PLN)
9236,47 PLN/oz
  
+ 83,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,84 PLN/oz
  
+ 5,77 PLN

Możesz chcieć również przeczytać