Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Inflacja w USA zwolniła. Nastał kres presji na Rezerwę Federalną?

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 14.09.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9253,69 PLN/oz
  
- 9,32 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
122,87 PLN/oz
  
- 3,75 PLN
TavexNews: Inflacja w USA zwolniła. Nastał kres presji na Rezerwę Federalną?

Inflacja w USA niewątpliwie stanowi jeden z najintensywniej śledzonych przez uczestników rynku wskaźników makroekonomicznych. W kolejnych odczytach poszukują oni odpowiedzi na pytanie o przyszłe kroki Rezerwy Federalnej w zakresie zacieśniania polityki monetarnej.

Inflacja CPI w USA utrzymuje się powyżej 5%

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów w sierpniu inflacja CPI w USA utrzymała się na wysokim poziomie, jednak dynamika wzrostu cen nieco zwolniła – w ujęciu rok do roku inflacja wzrosła o 5,3% po lipcowym odczycie na poziomie 5,4%. W zestawieniu miesiąc do miesiąca okazała się minimalnie niższa w stosunku do konsensusu oczekiwań rynkowych, który zakładał wzrost na poziomie 0,4%, notując wzrost o 0,3%.

Inflacja bazowa – po wyłączeniu cen żywności i energii – wzrosła w sierpniu o 0,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca, tym samym notując najniższy wzrost od lutego tego roku. W zestawieniu rok do roku wyniosła natomiast 4% ­– dla przypomnienia w lipcu wzrosła o 4,3%.

Dane o inflacji w USA wsparły cenę złota

Publikacja danych o inflacji dodała wiatru w żagle cenie złota. W chwili pisania tego tekstu cena uncji metalu wynosi 1798,47 USD i notuje dzienny wzrost na poziomie 0,64%. Mogłoby się wydawać, że pozytywne zmiany na wykresie ceny złota są nieadekwatne do sytuacji – z reguły to wzrost inflacji sprzyja inwestycyjnym metalom szlachetnym. Zatem co stoi za tą z pozoru dziwną reakcją?

Spowolnienie inflacji – nawet nieznaczne – sprawiło, że spekulacje na temat zacieśniania warunków finansowych w USA zeszły na drugi plan. Można by rzec, że odczyt inflacji został zinterpretowany przez uczestników rynku jako zgodny z narracją Rezerwy Federalnej o przejściowym charakterze inflacji, w świetle czego – w opinii decydentów z banku – rychłe rozpoczęcie taperingu nie byłoby najlepszym posunięciem. Z tego punktu widzenia warto zwrócić szczególną uwagę na ubiegłomiesięczny odczyt inflacji bazowej, która powszechnie jest postrzegana jako miernik, precyzyjniej odzwierciedlający rzeczywistą presję inflacyjną aniżeli CPI uwzględniający ceny żywności i energii – a ta nieoczekiwanie zwolniła.

Perspektywa utrzymania ekspansywnej polityki monetarnej w USA przez dłuższy czas tworzy pozytywne podłoże dla popytu na metale szlachetne, jednocześnie wywierając presję na amerykańską walutę. Najlepiej odzwierciedlają to zmiany na indeksie dolara amerykańskiego, który po publikacji danych o inflacji spadł w okolice jednotygodniowego minimum i w chwili pisania tego tekstu wynosi 92,403.

Cena złota (XAU-PLN)
9253,69 PLN/oz
  
- 9,32 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
122,87 PLN/oz
  
- 3,75 PLN

Możesz chcieć również przeczytać