Stwórz nowe powiadomienie cenowe

PLN pod presją. Próba ratunku polskiej waluty zakończona fiaskiem

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 02.03.2022
Cena złota (XAU-PLN)
9455,57 PLN/oz
  
- 172,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
115,06 PLN/oz
  
- 2,38 PLN
TavexNews: PLN pod presją. Próba ratunku polskiej waluty zakończona fiaskiem

Niestety wtorkowa interwencja Narodowego Banku Polskiego okazała się krótkotrwała w skutkach – deprecjacja złotego wyhamowała jedynie na chwilę. Środkowy poranek przyniósł bowiem kontynuację spadku wartości PLN względem kluczowych walut – obecnie notowania EUR/PLN oscylują w okolicach 4,80 PLN, dolar amerykański zaatakował 21-letni szczyt, natomiast kurs franka szwajcarskiego jest najwyższy w historii.

We wtorek Narodowy Bank Polski dokonał pierwszej od niemal 10 lat bezpośredniej interwencji walutowej, której celem było umocnienie polskiej waluty. Poinformował bowiem o dokonanej sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote. Interwencja przyczyniła się do niemal 13-groszowego spadku kursu EUR/PLN do 4,67 PLN. Niestety Narodowy Bank Polski zdołał jedynie na chwilę powstrzymać deprecjację polskiej waluty.

Złoty nie jest jedyną walutą, która od momentu ataku Rosji na Ukrainę przeżywa „trudne chwile” – podobne problemy mają chociażby węgierski forint czy czeska korona. Skala deprecjacji złotego wynika przede wszystkim z geograficznego położenia Polski. Polskiej walucie nie pomaga również to, że jest ona zaliczana do walut rynków wschodzących, które na rynkach finansowych postrzegane są jako ryzykowne. Nic więc dziwnego, że w wojennej rzeczywistości siła przebicia polskiej waluty jest znikoma.

Chociaż wczorajsza interwencja Narodowego Banku Polskiego przyniosła oczekiwany rezultat jedynie na chwilę, stanowi wyraźny sygnał do tego, że bank centralny jest gotowy stanąć w obronie polskiej waluty. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że kolejne dni przyniosą kontynuację działań mających na celu umocnienie złotego. Należy jednak mieć na uwadze, że obecnie rynki finansowe pozostają pod wpływem ogromnej zmienności w związku z niepewnością dotyczącą rozstrzygnięcia konfliktu za naszą wschodnią granicą, stąd przewidywanie kierunku, jaki obierze polska waluta, jest na tę chwilę niezmiernie problematyczne.

Osłabienie złotego przyczyniło się do osiągnięcia przez złoto nowego historycznego szczytu – w okolicach godziny 10:00 cena uncji tego metalu wyrażona w polskiej walucie przekroczyła 8400 PLN. W chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 14:22 cena złota wynosi 8344,57 PLN/oz i notuje dzienny wzrost na poziomie 1,54%.

Możesz chcieć również przeczytać