Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Protokół z posiedzenia FOMC. Rezerwa Federalna nie widzi zagrożenia w inflacji

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 20.05.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10947,50 PLN/oz
  
- 93,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
126,67 PLN/oz
  
- 3,90 PLN
TavexNews: Protokół z posiedzenia FOMC. Rezerwa Federalna nie widzi zagrożenia w inflacji

Zgodnie z protokołem Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku, powstałym w oparciu o ustalenia z posiedzenia, które odbyło się w dniach 27-28.04., Rezerwa Federalna nie będzie spieszyła się z wprowadzaniem zmian w polityce monetarnej.

Rezerwa Federalna unika konkretów

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem ultra-ekspansywnej polityki monetarnej prowadzonej przez Rezerwę Federalną, której działania były – i w dalszym ciągu pozostają – nakierowane na normalizację sytuacji na amerykańskim rynku pracy, a więc przywrócenie zatrudnienia do poziomu sprzed pandemii i ograniczenie jej negatywnego wpływu na gospodarkę USA. Do tej pory starania nie przyniosły zamierzonych rezultatów, czego dowodem są chociażby kwietniowe dane o zatrudnieniu. Niemniej jednak, polityka prowadzona przez Rezerwę Federalną przyczyniła się do zdecydowanie mniej pożądanego efektu, a konkretnie gwałtownego wzrostu inflacji, która w ubiegłym miesiącu okazała się najwyższa od 2008 roku.

I chociaż mogłoby się wydawać, że taki bieg wydarzeń skłoni Rezerwę Federalną do stopniowego zacieśniania warunków finansowych, z protokołu dowiadujemy się, że na razie bank centralny nie zamierza podejmować działań w tym zakresie. Warto jednak odnotować, że po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawiła się wzmianka o planach ograniczenia skali QE. Sposób zapisu tej informacji okazał się bardzo typowy dla Rezerwy Federalnej – nie znajdziemy w nim żadnych konkretniejszych informacji poza tą, że bank zamierza „podjąć dyskusję”. Co więcej, odnosi się on jedynie do stanowiska „kilku członków”, co w praktyce wcale nie musi oznaczać, że temat faktycznie zostanie potraktowany poważnie, szczególnie, że taka narracja jest rozbieżna z przekazem Jerome Powella – Przewodniczącego Rezerwy Federalnej.

“Kilku członków zasugerowało, że jeśli gospodarka będzie dalej robić szybkie postępy w realizacji celów Komitetu, to właściwym będzie rozpoczęcie dyskusji nad planem dostosowania tempa zakupów aktywów” – czytamy w protokole.„(…) podczas dyskusji na temat zakupów aktywów (…) uczestnicy zauważyli, że prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim gospodarka poczyni dalsze istotne postępy w kierunku maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen”.

Jak na protokół FOMC zareagowały ceny złota?

W reakcji na „zapowiedź” Rezerwy Federalnej wzrósł indeks dolara amerykańskiego, który w ostatnich dniach spadł do najniższego poziomu od początku roku. Adekwatnie, podobną reakcję obserwowaliśmy na rynku amerykańskich Treasuries, gdzie po publikacji protokołu rentowność 10-letnich obligacji USA zahaczyła niemal o poziom 1,7.

Umocnienie amerykańskiej waluty i poprawa sytuacji na amerykańskim rynku długu przełożyły się na spadek ceny złota, która we wcześniejszych godzinach wczorajszej sesji znacząco zmniejszyła dystans do psychologicznego oporu na poziomie 1900 USD/oz. W chwili pisania tego tekstu cena uncji złota wyrażona w amerykańskiej walucie oscyluje w okolicach 1870 USD i odnotowuje dzienny wzrost o 0,5%. Nieco inaczej kształtowała się sytuacja na wykresach cen złota w polskiej walucie, co naturalnie wynika ze zmian, które zaszły w kursie USD/PLN. Aktualna cena złota w złotówkach wynosi 6923,59 PLN (+0,43% w ciągu dnia).

Co dalej z cenami złota?

Dotychczasowe stanowisko Rezerwy Federalnej miało pozytywny wpływ na ceny złota i nic nie wskazuje na to, żeby w niedalekiej przyszłości coś się miało w tym zakresie zmienić. Pośród ekspertów dominuje przekonanie, że presja inflacyjna w dalszym ciągu będzie głównym bodźcem dla dalszych wzrostów ceny złota.

„Tym, co już teraz napędza złoto i wciąż będzie napędzać jego wzrosty, jest fakt, że inflacja jest obecnie bardzo mocno zakorzeniona, a zdaje się, że Rezerwa Federalna tego nie dostrzega” – skomentował Edward Meir – Analityk w ED&F Man Capital Markets.

„Osłabienie rentowności obligacji, narastająca presja inflacyjna i słabszy dolar rozjaśniły perspektywy dla popytu inwestycyjnego na złoto” – wskazali analitycy ANZ, którzy dodatkowo zwrócili uwagę na jeszcze jeden aspekt, który sprzyja wyższym cenom złota. Mowa o rozwoju pandemii w Indiach, które obok Chin są jednym z największych konsumentów złota na świecie.

Fala pandemii w Indiach może poważnie wpłynąć na zapotrzebowanie na fizyczne złoto w drugim kwartale – dodali analitycy z ANZ.

Zgodnie z najnowszymi danymi, w ciągu ostatnich 24 godzin Indie odnotowały 276 110 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła 3800.

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Możesz chcieć również przeczytać