Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Pustki w światowych magazynach złota – czy fizyczne złoto jest dostępne?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 31.03.2020
Cena złota (XAU-PLN)
11035,00 PLN/oz
  
+ 87,10 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
129,66 PLN/oz
  
+ 0,95 PLN
Brak fizycznego złota. Pustki w magazynach na całym świecie.

Według najnowszych informacji amerykańskiej telewizji informacyjnej CNN, magazyny światowych dealerów złota zostały opróżnione w związku z zatrzymaniem się gospodarki przez rozprzestrzeniającego się koronawirusa CoVID-19!

Popyt na złoto a kryzys finansowy

Zwiększona sprzedaż fizycznego złota to reakcja w obawie przed nieuchronnie zbliżającym się kryzysem finansowym. Podczas gdy popyt na złoto jest na rekordowym poziomie, znaczna część światowych dealerów złota jest zmuszona do umieszczania informacji o braku dostępności kruszcu w punktach sprzedaży i sklepach internetowych. Drastyczny charakter sytuacji pogarsza fakt, że równolegle ze wzrostem popytu, podaż spadła w jednakowych proporcjach. To wszystko w wyniku stagnacji światowych fabryk złota oraz zatrzymania pracy sektorów logistycznych i ograniczenia podaży.

Ross Norman, były Dealer Złota w szwajcarskiej grupie bankowej Credit Suisse, zauważa, że ​​„Złoto w dalszym ciągu jest teoretycznie dostępne, ale znajduje się w niewłaściwym miejscu lub w niewłaściwej formie (…) Każdy, kto chce kupić fizyczne złoto tu i teraz lub zawrzeć umowę z odroczoną dostawą, ma spory problem”.

Z kolei Jeffery Currie – Szef Działu Towarowego w Goldman Sachs – mówi, że „W czasach niepewności finansowej, ogromne ilości kapitału zmierzają w kierunku złota, ponieważ jego właściwości fizyczne sprawiają, że jest ono idealnym zasobem do bezpiecznego lokowania swoich środków. Masowe drukowanie euro, dolarów i funtów przez banki centralne w celu utrzymania płynności finansowej gospodarek obniżają siłę nabywczą papierowego pieniądza, zamieniając złoto w „pieniądz ostatniej chwili”, który nie traci na wartości.

Złoto fizyczne – tylko z dostępnością od ręki!

W obliczu aktualnej niepewności gospodarczej, specjaliści apelują o powstrzymanie się przed składaniem zamówień u sprzedawców, którzy w obecnej sytuacji nie są realnie zaopatrzeni w złoto i są w stanie sprzedać wyłącznie “obietnice” dotyczące otrzymania zakupionego kruszcu w przyszłości, który może, ale nie musi trafić do nabywcy. „Łańcuchy dostaw są pod dużym obciążeniem i nikt nie wie, czy i kiedy pojawią się nowe produkty”.

Sytuacja stała się wyjątkowa, ponieważ tradycyjny obieg złota, w którym niektórzy klienci sprzedają złoto dealerom, a inni je kupują, został zakłócony, ponieważ ludzie nie chcą rezygnować z posiadania wcześniej zakupionego złota dla realizacji zysku.

Kłopoty z dostępnością złota

Brak dostępności złota doskwiera nie tylko “małym graczom”, bowiem stanowi problem również dla poważnych inwestorów. Rynek londyński, uznawany za światowe centrum handlu złotem, ma obecnie ogromne problemy z transportem złota przy transakcjach wymagających fizycznego transferu kruszcu. Jest to związane z faktem, że sztabki złota z Londynu, o wadze 400 uncji muszą zostać upłynnione do postaci 100 uncji, aby mogły zostać wypuszczone do obrotu w Nowym Jorku.

Znajduje to również odzwierciedlenie we wzroście spreadu pomiędzy londyńskim rynkiem złota i nowojorskimi kontraktami terminowymi na złoto, którego wartość nie przekracza 100 USD. Aktualnie spread wraca do 25 USD po tym, jak CME Group – właściciel New York Commodity Futures – oznajmił, że do kwietnia zostanie wprowadzony nowy rodzaj kontraktów terminowych, który pozwoli na handel sztabkami 400 uncji i 1 kilogram. Rzecznik CME powiedział, że „Nowy kontrakt na złoto zapewni klientom większą elastyczność, dzięki czemu będą mogli realizować transakcje na rynku złota nawet w tak niecodziennej sytuacji”.

Adrian Bachmann – komentarz głównego analityka Tavex Group:

Paraliżujący globalną gospodarkę koronawirus jest testem na to, w jaki sposób zachowają się różne aktywa w obliczu głębokiego kryzysu – tj. czy ich wartość nie ulegnie zmianie.

Złoto w obliczu kryzysu

Różnica pomiędzy złotem, a wszystkimi innymi rodzajami aktywów, polega na tym, że złoto osiąga dobre wyniki w czasach boomu (kryzysu). Natomiast w trudnym dla gospodarki czasie w katastrofalnych warunkach, przepływ aktywów finansowych przeważnie ulega spowolnieniu lub całkowitemu wstrzymaniu (wojny, epidemie, klęski żywiołowe itp.). W przypadku nieruchomości, należy pamiętać o tym, że ich wartość rynkowa w dużej mierze uzależniona jest od polityki kredytowej banków, dlatego nie należą one do aktywów odpornych na kryzys.

Wraz ze zwiększaniem się chęci maksymalnego zabezpieczenia w obliczu poważnych kryzysów, wzrasta również zapotrzebowanie rynku na złoto. Osiąga ono najwyższy poziom w czasach kryzysów i wojen, u szczytu których złoto będzie odgrywać rolę „pieniądza ostatniej chwili”, w którego inwestorzy zaopatrzą się, obawiając się ogromnego procentowego wzrostu krzywych popytu.

W teorii istnieje niekończąca się ilość scenariuszy, których punktem kulminacyjnym jest spadek wartości aktywów finansowych (akcji, obligacji itp.). Pandemia koronawirusa to tylko jeden ze sposobów sparaliżowania globalnej gospodarki przy rosnącym potencjale wartości dodanej w obliczu nieustannie rosnących kosztów. Obalony został mit odporności globalnych rynków kapitałowych, zastąpienia kryptowalutami – „złotem cyfrowym” – prawdziwego złota, zdolności prognoz ekonomicznych do uwzględnienia scenariuszy „czarnego łabędzia” w modelach ryzyka itp.

Wzrost popytu na złoto i stagnacja dostaw

W ciągu ostatniego półwiecza ani razu na rynku złota nie miała miejsca sytuacja, w rezultacie której gwałtowny wzrost popytu na metale szlachetne zbiegłby się ze stagnacją największych światowych mennic złota oraz logistyką dostaw. To wyjaśnia dlaczego u większości światowych dealerów złota skończyły się jego zasoby. Jest to spowodowane tym, że 99,7% ceny złota na globalnym rynku, ustalonej przez wirtualny handel złotem papierowym, coraz bardziej odbiega od cen fizycznych produktów ze złota wraz z pogłębianiem się kryzysu. Nie ulega wątpliwości, że w nadziei na powrót sytuacji do normy, wnioski z tego doświadczenia będą w stanie zwiększyć popyt (i cenę) na złoto przez wiele dziesięcioleci.

Złote monety i złote sztabki z dostawą kurierem

Jako wiodący dealer złota w północnej oraz wschodniej części Europy, opisane powyżej czynniki w znacznym stopniu determinują funkcjonowanie naszej firmy. Pomimo, że dostawy ze szwajcarskich mennic oraz od innych partnerów zostały wstrzymane, niektórzy dealerzy w dalszym ciągu są w stanie znaleźć określone produkty, niezależnie od poważnych trudności – do tej wąskiej grupy, jako jedyni w Polsce, zaliczamy się my, Tavex. Dostawa towarów zajmuje oczywiście znacznie więcej czasu niż zwykle, ale nasza praca jeszcze się nie zatrzymała. Nadal pracujemy nad zapewnieniem dostępności złotych monet i sztabek, pomimo nietypowych warunków rynkowych – i mamy uzasadnioną nadzieję twierdzić, że ten stan będzie trwał tak długo, jak tylko pozwolą nam regulacje prawne.

Opracowanie na podstawie artykułu tavid.ee.

Chcesz nabyć fizyczne złoto inwestycyjne? Zobacz naszą ofertę złotych monet bulionowych, złotych monet historycznych oraz sztabek ze złota. Złóż zamówienie przez stronę internetową i wybierz opcję dostawy kurierem — Twoje zamówienie nadamy w 24-48 godz. od momentu odnotowania płatności.

Możesz chcieć również przeczytać