Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rekordowe zyski producentów złota – raport Barrick Gold

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 06.11.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9455,57 PLN/oz
  
- 172,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
115,06 PLN/oz
  
- 2,38 PLN
TavexNews: Rekordowe zyski producentów złota – raport Barrick Gold

Trzeci kwartał okazał się wyjątkowo dobry dla złota, o czym świadczą wyniki większych i mniejszych producentów kruszcu.

Co wpłynęło na wyniki producentów złota w 3 kwartale?

Nie bez znaczenia dla rynku złota ma obecne podłoże makroekonomiczne sprzyjające inwestycji w metale szlachetne. W obliczu koronakryzysu zasada, że im gorsze pod względem gospodarczym czasy, tym więcej złota warto mieć, znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości, o czym świadczą chociażby najnowsze dane dotyczące rynku złota inwestycyjnego za 3 kwartał 2020 roku.

Kolejny bardzo dobry kwartał dla Barrick Gold

Z ostatniego raportu jednego z największych producentów złota na świecie wynika, że firma wydobywcza odnotowała rekordowe przepływy pieniężne w 3 kwartale tego roku. Niebywały sukces Barrick Gold zawdzięcza ożywieniu produkcji po mocno ograniczonym pod tym względem 2 kwartale i historycznie wysokim cenom złota. Na łamach ostatniego raportu kwartalnego firma podała, że wolne przepływy pieniężne w 3 kwartale 2020 roku wyniosły łącznie 1,3 miliarda dolarów – to wzrost o 151% w porównaniu do 3 kwartału 2019 roku!

Z raportu wynika, że firma Barrick Gold odnotowała zysk netto za 3 kwartał na poziomie 726 milionów USD (0,41 USD za akcję). Warto nadmienić, że jest to wyjątkowo dobry wynik w porównaniu z 3 kwartałem 2019 roku, kiedy zysk netto wyniósł 264 mln USD (0,15 USD na akcję). Mimo że szacunki analityków co do zysków firmy były bardzo optymistyczne, rzeczywistość i tak przewyższyła ich prognozy.

Mniejsza produkcja, większy zysk

Z raportu wynika, że chociaż produkcja w 3 kwartale 2020 była niższa o 11% w stosunku do adekwatnego okresu ubiegłego roku, firma odnotowała zdumiewający zysk ze względu na rekordowo wysokie ceny złota. Mark Bristow – Dyrektor Generalny Barrick Gold – podkreślił, że wszystko wskazuje na to, że firma zrealizuje swój roczny cel.

„Nasza roczna produkcja złota na poziomie 3,6 miliona uncji sprawia, że ​​jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć nasze zamierzenia w zakresie od 4,6 do 5 milionów uncji na rok – powiedział.

Stosunkowo wysoka produkcja w 3 kwartale nie jest jednak jednym powodem do zadowolenia – od lipca do września firma odnotowała zdecydowanie niższe koszty produkcji.

Dobra organizacja podstawą sukcesu Barrick Gold

Jak wynika z raportu, wyjątkowo dobry kwartał Barrick Gold zawdzięcza m.in. odpowiedniej strukturze organizacyjnej, która pozwoliła na minimalizację wpływu COVID-19 oraz wprowadzonym rozwiązaniom usprawniającym działalność. Nadrzędnym celem firmy jest zapewnienie wzrostu organicznego i realizacja długoterminowych prognoz dotyczących wysokości produkcji.

„Niezmiennie dobra wydajność firmy Barrick od czasu fuzji utwierdziła nas w przekonaniu, że połączenie najlepszych aktywów z najlepszymi ludźmi zapewni najlepsze zwroty. Jest to również dowód na to, że za rozwojem stoi jasna strategia, a nie uleganie kaprysom rynku – dodał Bristow.

Możesz chcieć również przeczytać