Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Mocne osłabienie PLN – światowa dominacja nad polskim złotym

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 28.10.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9263,25 PLN/oz
  
+ 3,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,11 PLN/oz
  
- 3,47 PLN

Ostatnie dni przyniosły znaczące osłabienie polskiego złotego względem kilku najważniejszych światowych walut.

Fala protestów i rosnące zagrożenie COVID osłabiają PLN

Ciężka sytuacja pandemiczna w Polsce została spotęgowana przez falę protestów skierowanych przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aborcji eugenicznej z Konstytucją RP. Rosnąca z dnia na dzień liczba zakażeń koronawirusem, kolejne obostrzenia mające na celu zatrzymanie dalszego rozwoju pandemii oraz protesty tysięcy Polek i Polaków – to główne czynniki, które w ostatnich dniach doprowadziły do osłabienia złotego względem głównych walut świata, m.in. EUR, USD, GBP czy CHF.

Na początek przyjrzyjmy się kursowi euro. Z wykresów walutowych Tavex wynika, że druga połowa października przyniosła umocnienie EUR w stosunku do PLN. W momencie pisania kurs euro kształtował się na poziomie 4,6129 zł (wzrost o 0,68% w ciągu dnia). Aktualna wycena EUR/PLN przypomina więc sytuację z początków marcowo-kwietniowego lockdownu.

Wykresy walutowe Tavex – kurs EUR/PLN z dn. 28.10.2020 r.
Wykresy walutowe Tavex – kurs EUR/PLN z dn. 28.10.2020 r.

Deprecjacja polskiej waluty jest widoczna również na wykresie kursu franka CHF/PLN, który na przestrzeni ostatnich godzin gwałtownie poszedł w górę. Podobnie jak w przypadku EUR, tak i w przypadku CHF obserwujemy znaczący wzrost w drugiej połowie października. Na tę chwilę kurs franka szwajcarskiego znajduje się na poziomie 4,3161 zł (wzrost o 1,02% w ciągu dnia) i wrócił do pułapu z drugiej połowy marca.

Wykresy walutowe Tavex – kurs CHF/PLN z dn. 28.10.2020 r.
Wykresy walutowe Tavex – kurs CHF/PLN z dn. 28.10.2020 r.

Kolejną walutą, na której kurs warto zwrócić uwagę jest funt brytyjski, który – podobnie jak wymienione wyżej waluty – w ostatnich godzinach zyskiwał na wartości. Obecnie para GBP/PLN kosztuje 5,1070 zł (wzrost o 0,88% w ciągu dnia).

Wykresy walutowe Tavex – kurs GBP/PLN z dn. 28.10.2020 r.
Wykresy walutowe Tavex – kurs GBP/PLN z dn. 28.10.2020 r.

I ostatnia waluta – można pokusić się o stwierdzenie, że najważniejsza dla rynku złota – czyli dolar amerykański. Na czas tworzenia tego artykułu kurs USD/PLN kształtował się na poziomie 3,9290 zł. W tym przypadku obserwujemy największy procentowy wzrost kursu – różnica 1,39% względem dnia poprzedniego.

Wykresy walutowe Tavex – kurs USD/PLN z dn. 28.10.2020 r.
Wykresy walutowe Tavex – kurs USD/PLN z dn. 28.10.2020 r.

Czy obawy o polską gospodarkę są uzasadnione?

Kiedy konflikt się zakończy? Tego niestety nie wiemy. Widzimy jednak, że ekonomiczne konsekwencje koronakryzysu z dnia na dzień coraz bardziej dają się we znaki. Odczuwają je w szczególności przedsiębiorcy, którzy mogą kontynuować działalność w okrojonym zakresie lub nie mogą prowadzić jej w ogóle. Trudno przewidzieć, czy nie dołączą do protestujących, manifestujących sprzeciw wobec władzy i ostatniej decyzji TK. Co więcej, niewykluczone, że w obliczu aktualnych protestów liczba nowych zakażeń przebije ostatnie – i tak już bardzo wysokie – dzienne rekordy, a oszacowanie skali przyrostu nowych zachorowań jest wręcz niemożliwe.

Sytuacja wygląda nieciekawie, a jej rozwój może doprowadzić do dalszej deprecjacji polskiej waluty względem najważniejszych światowych graczy. Patrząc na ostatnie obostrzenia wprowadzone nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, śmiało można powiedzieć, że ostatnie płomienie nadziei na „delikatny” przebieg drugiej fali pandemii właśnie wygasają. Co więcej, ekonomiści coraz częściej wybiegają w przyszłość i analizują kolejne możliwe scenariusze dotyczące skali inflacji, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć.

Czy to dobry moment na inwestycję w złoto?

Nic dziwnego, że w obliczu narastającej niepewności coraz więcej polskich inwestorów szuka schronienia w fizycznym złocie. Nic nie wskazuje na to, ażeby sytuacja w naszym kraju miała wkrótce ulec poprawie, a złotówka umocnić się względem najważniejszych walut. Bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, że będziemy świadkami dalszego spadku wartości złotego, przede wszystkim dlatego, że protestujący nie zamierzają ustąpić, a obecne działania polskiego rządu pozostają dalekie od satysfakcjonujących.

Czy to dobry moment na inwestycję w fizyczne złoto? Odpowiedź wydaje się oczywista, choć ostateczną decyzję pozostawiamy w gestii każdego inwestora. Zawsze jednak będziemy przypominać, że fizyczne złoto jest jednym z najlepszych nośników chroniących wartość kapitału, szczególnie w obliczu takich zawirowań, z jakimi aktualnie mamy do czynienia i w obliczu kryzysu, z jakim niewątpliwie przyjdzie zmierzyć się gospodarce.

Cena złota (XAU-PLN)
9263,25 PLN/oz
  
+ 3,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,11 PLN/oz
  
- 3,47 PLN

Możesz chcieć również przeczytać