Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Świetlana przyszłość rynku złota – raport RBC Capital Markets

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 06.08.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9374,34 PLN/oz
  
- 75,43 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
109,88 PLN/oz
  
- 0,36 PLN

Według najnowszego raportu RBC Capital Markets złoto w tym roku stało się zdecydowanie bardziej pożądanym aktywem niż w ubiegłych latach. Wzrost popularności kruszcu w głównej mierze spowodowany jest wzrostem popytu na aktywa, które w niepewnych gospodarczo czasach, pełnią funkcję bezpiecznej przystani.

Złoto najjaśniejszą gwiazdą 2020 roku – co wpłynęło na wzrost zainteresowania żółtym metalem?

„Złoto osiedliło się na najwyższym jak dotąd poziomie, a przesłanie rynku jest jasne: pozycja złota wskazuje na to, że nastawienie inwestorów do metalu zmieniło się w obliczu kryzysu zdrowia publicznego, zawirowań gospodarczych i niezwykle luźnych działań w zakresie polityki pieniężnej – dowiadujemy się z raportu RBC.

Zdaniem strategów z RBC, na gwałtowny wzrost cen złota powyżej 2000 USD za uncję, największy wpływ miało osłabienie dolara amerykańskiego oraz pojawienie się niepokojących danych ekonomicznych z USA.

 W raporcie stratedzy zawarli opinię, że dalszy wzrost cen żółtego metalu jest bardzo prawdopodobny przede wszystkim dlatego, że jest niewiele czynników, które mogłyby przeszkodzić złotu sięgać nowych szczytów.

Ceny żółtego metalu miały dobrą passę, jakiej nie widziano od lat, jeśli w ogóle kiedykolwiek, ustanawiając nowe rekordy w zasadzie we wszystkich walutach, które są istotne dla rynku złota (RMB, INR, AUD, CAD, EUR), a teraz nawet USD” – napisali stratedzy. „W środowisku napędzanym niepewnością gospodarczą, niskimi i ujemnymi wskaźnikami itp. złoto nie bez powodu świeci jaśniej i naszym zdaniem nadal będzie tak świeciło w dającej się przewidzieć przyszłości”.

Jak będzie kształtowała się cena złota? – możliwe scenariusze

Bazując na ostatnich wydarzeniach stratedzy z RBC zaktualizowali swoje prognozy dla cen złota, opracowując prawdopodobieństwo wystąpienia trzech możliwych scenariuszy.

„Gwałtowny wzrost cen złota do rekordowych poziomów, sprawił, że złoto stało się najjaśniejszą gwiazdą 2020 roku – napisali w raporcie stratedzy z RBC.

Scenariusz 1

Autorzy raportu zwrócili uwagę na to, że aby cena złota mogła przekroczyć poziom 3000 USD za uncję, rynek musiałby doświadczyć kolejnego drastycznego w skutkach ciosu, w postaci jeszcze większego pogorszenia się warunków ekonomicznych.

3000 USD na wyciągnięcie ręki

„Czynniki, które mogłyby zadecydować o następnej fali znaczących wzrostów, prawdopodobnie zbiegłyby się z kolejnymi bezprecedensowymi bodźcami monetarnymi, możliwymi bańkami spekulacyjnymi na rynkach innych aktywów i być może trudną do okiełznania inflacją. Można powiedzieć „spodziewaj się nieoczekiwanego”, a ryzyko ogona być może się spełni – zaznaczyli autorzy raportu.

Z raportu dowiadujemy się również, że dalszy wzrost cen złota jest możliwy ze względu na coraz bardziej agresywne posunięcia w polityce fiskalnej i monetarnej, rosnącą ilość nowych zakażeń COVID-19 oraz wzrost napięć geopolitycznych. Wszystkie wspomniane czynniki mają niebagatelne znaczenie, dla i tak już rekordowo wysokiego, niepokoju gospodarczego.

Zdaniem strategów z RBC możliwość wystąpienia powyższego scenariusza jest bardzo wysoka, bowiem wynosi, aż 40%.

Scenariusz 2

W podstawowym scenariuszu, stratedzy stwierdzili, że złoto utrzyma się powyżej granicy 2000 USD za uncję, jednak nie posunie się dużo dalej – pokonywanie kolejnych granic okaże się niemożliwe.

Nowy katalizator

Specjaliści z RBC w opisywanym przypadku nie wykluczają jednak dalszego wzrostu cen złota – nie będzie on jedynie tak znaczący jak w pierwszym scenariuszu. Zgodnie z raportem druga opcja jest najbardziej prawdopodobna – stratedzy przypisali jej 50% prawdopodobieństwa.

„[W tym scenariuszu – przyp.red.] czynniki, które doprowadziły złoto do obecnego poziomu, pozostają w dalszym ciągu aktywne, ale wzrost dużo powyżej poziomu 2000 USD może okazać się trudny do pokonania (…). Uważamy, że do kolejnego rekordu potrzebny jest nowy katalizator – poinformowali stratedzy.

Scenariusz 3

Ostatni scenariusz przewiduje, że pandemia COVID-19 niedługo się zakończy, co na ten moment jest bardzo mało prawdopodobne, niemal niemożliwe. Specjaliści z RBC oszacowali, że prawdopodobieństwo wystąpienia tego scenariusza wynosi zaledwie 10%.

Szybkie zakończenie kryzysu

„Szum wokół optymistycznych wiadomości o szczepionkach przeciwko COVID-19 i rzeczywistych postępach w pokonaniu pandemii prawdopodobnie wpłynie na zatrzymanie cen złota. Aby jednak usunąć narastającą w ostatnich miesiącach niepewność gospodarczą musiałaby w krótkim czasie nastąpić znacząca poprawa.

Możesz chcieć również przeczytać