Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Wstrzymana publikacja raportów COT

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 01.03.2023
Cena złota (XAU-PLN)
9363,37 PLN/oz
  
- 64,46 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,05 PLN/oz
  
- 0,22 PLN
TavexNews: Wstrzymana publikacja raportów COT

Inwestorzy na rynkach surowców, a dokładniej kontraktów terminowych na surowce, często posiłkują się raportami Commitments of Traders, które kojarzycie zapewne również i z naszych materiałów. Pokazują one, jak zmienia się pozycjonowanie poszczególnych grup uczestników rynku, a więc chociażby producentów danego surowca, małych i dużych inwestorów instytucjonalnych, czy drobnych spekulantów. Bardzo często okres wyraźnego redukowania krótkich pozycji przez najlepiej poinformowane grupy uczestników zbiegał się z dołkami cenowymi metali.

Od paru tygodni nie pojawiła się już z naszej strony wzmianka o aktualnej sytuacji w raporcie COT. Jeśli natomiast samodzielnie śledzicie publikowane dane, być może zauważyliście, że coś jest nie tak. Otóż ostatni „pełny” raport opublikowany został 24 stycznia.

Hakerzy atakują ION Group

Na początku lutego pojawiła się informacja, że doszło do ataku ransomeware na ION Group, a więc spółki macierzystej zajmującej się danymi finansowymi. Zakłócenia miały zostać usunięte w ciągu kilku dni, ale do teraz całkowicie się z nimi nie uporano, przez co część danych jest niekompletnych. Jak poinformowała nadzorująca handel kontraktami terminowymi CFTC (Commodity Futures Trading Commission), problem ten wpływa na zdolność niektórych członków rozliczających transakcje do dostarczania CFTC dokładnych danych w terminie.

Spodziewaj się rewizji

CFTC poprosiła, aby każdy podmiot sporządzający sprawozdania wykorzystywał możliwie jak najlepsze szacunki podczas przygotowywania raportów. Gdy natomiast problem zostanie rozwiązany i systemy zaczną działać poprawnie, podmioty te będą składać raporty korygujące. 

Także operator giełdy Euronext poinformował o odłożeniu do odwołania cotygodniowego raportu na temat pozycjonowania na towarowych instrumentach pochodnych, powołując się na problem z zewnętrznym dostawcą oprogramowania, który wystąpił 31 stycznia. Choć nie podano, o kogo chodzi, dzień ten odpowiada dacie, w której ION zgłosiło cyberatak na dział rozliczanych instrumentów pochodnych ION Markets UK.

Do ataku przyznała się grupa hakerska Lockbit, a jego skutkami dotknięte zostały domy maklerskie, fundusze hedgingowe oraz część największych banków na świecie. Jak twierdzi Reuters, grupa hakerska miała już otrzymać żądany okup. Nie wiadomo, jakiej był on wysokości i czy faktycznie został wypłacony. ION odmówił w tej sprawie komentarza.

Ostatnie szacunki dla złota i srebra

Poniżej znajdziecie ostatnie wykresy pozycjonowania na rynku kontraktów terminowych dla złota i srebra z 6 lutego, które już miały być oparte częściowo na szacunkach.

COT dla złota

 

COT dla srebra

Biorąc pod uwagę, że nie widzimy danych z najciekawszego okresu, a więc spadków cen złota i srebra z ostatnich 2-3 tygodni, można jedynie przyjąć, że wzorem analogicznych sytuacji z przeszłości, producenci oraz banki bulionowe w takich warunkach redukowały ekspozycję po stronie short netto. Tego dowiemy się jednak wówczas, gdy dane zaczną być uzupełniane i rewidowane z okresu awarii.

Tomasz Gessner

 

Możesz chcieć również przeczytać