Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto sięga nowych szczytów - czy przełamie barierę z 2011 roku?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 12.07.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9807,25 PLN/oz
  
+ 141,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
115,82 PLN/oz
  
- 1,53 PLN

Zdaniem analityków to piąty tydzień z rzędu, kiedy złoto wykazuje tendencję wzrostową i jest na dobrej drodze do złamania rekordowego poziomu cenowego z 2011 roku w USD.

Czym uwarunkowane są zmienne nastroje wśród inwestorów w ostatnim czasie?

W momencie pisania artykułu, sierpniowe kontrakty futures na złoto COMEX sprzedawane były po cenie 1808,30 USD, co jest równoznaczne ze wzrostem o 0,25% w ciągu dnia.

Zmienne nastroje inwestorów, które mogliśmy obserwować w ostatnim czasie, w dużej mierze spowodowane są niepewnością, co do tego jak rozwinie się sytuacja – czy możemy oczekiwać ożywienia gospodarczego na przestrzeni krótkiego czasu, czy też będzie ono spowolnione przez nieustannie rosnącą liczbę przypadków COVID-19 w USA.

W jakim tempie będzie przebiegało ożywienie gospodarcze?

Według czwartkowych danych, napływających z USA, odnotowana została nowa, rekordowa liczba przypadków zakażenia koronawirusem – 60 tysięcy. Mogłoby się wydawać, że taka sytuacja powinna prowadzić do wzrostu niepewności rynkowej i wzmożonej ostrożności inwestorów, jednak w dużej mierze została ona zlekceważona – nikogo nie dziwi rozkwit na rynku złota, natomiast wzrost na rynku akcji jest niemałym zaskoczeniem.

„Ponowne otwarcie gospodarki może nie być tak sprawne, jak ludzie się spodziewają” – oznajmił podczas piątkowego wywiadu Bart Melek – dyrektor ds. globalnych strategii w TD Securities.

Jaki trend w obecnej sytuacji wykazuje złoto?

Duża część analityków, którzy do tej pory byli zdania, że wszelkie spadki cen złota będzie wykorzystywane przez inwestorów, ponieważ ostatecznie cena kruszcu pójdzie w górę, w chwili obecnej uważają, że tymczasowa konsolidacja złota w okolicach poziomu 1800 USD za uncję nie jest wykluczona.

„Na razie możemy skonsolidować się w pobliżu aktualnych poziomów. Ale przechylenie jest na plus. Powodem jest to, że ożywienie gospodarcze może być nieco wolniejsze niż dotychczas przypuszczaliśmy. W rzeczywistości apetyt na ryzyko prawdopodobnie nie będzie wieczny” – wspomniał Melek.

Perspektywy dla królewskiego metalu

Zdaniem Everetta Millmana – eksperta w dziedzinie metali szlachetnych w Gainesville Coins – złoto o wartości powyżej 1800 USD za uncję jest w tym tygodniu wyjątkowo upartym trendem. Millman powiedział, że złoto od 9 lat nie osiągało tak wysokich poziomów jak obecnie, więc wysoce prawdopodobnym jest, że będzie próbowało złamać rekord z 2011 roku.

Możesz chcieć również przeczytać